CategoriesZdrowie

Czy mój pies cierpi na alergię pokarmową?

alergie pokarmowe

Alergia pokarmowa to nadwrażliwość i reakcja alergiczna po spożyciu określonego pokarmu.

U psów każdej rasy i w każdym wieku mogą wystąpić alergie pokarmowe, które są trzecią najczęstszą przyczyną alergicznych chorób skóry.

Najczęstszymi składnikami uczulającymi są białka ryb, jagnięciny, wołowiny, wieprzowiny i kurczaka, mleko i inne produkty mleczne, a także jaja i węglowodany obecne w ziarnach i ryżu.

Podczas procesu trawienia cząsteczki poszczególnych alergenów, głównie białek i węglowodanów, wchodzą w kontakt z organizmem, umożliwiając układowi odpornościowemu stopniowe budowanie obrony przed nimi.

Alergie mogą być również wywoływane przez składniki, takie jak barwniki i konserwanty, powszechnie stosowane w gotowych karmach dla zwierząt domowych. Jednak każda żywność, nawet naturalna, może wywoływać alergię pokarmową. Dlatego czasami pies może rozwinąć więcej niż jeden rodzaj nietolerancji pokarmowej.

Objawy, które mogą wskazywać na alergie pokarmowe u psów

Alergie pokarmowe nie zawsze są łatwe do zidentyfikowania, ponieważ różnią się w zależności od psa. Jednak jej objawy częściej objawiają się uszkodzeniem skóry i przewodu pokarmowego.

Jeśli Twój pies ma reakcję alergiczną, może potencjalnie wykazywać oznaki:

  • Swędzenia
  • Sucha skóra
  • Nawracające infekcje ucha
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Alergie pokarmowe mogą być powodem, dla którego pies liże łapy, pociera twarz i wykazuje zaczerwienienie lub wypadanie włosów w pachach, pachwinach, stopach i uszach. Częstymi objawami mogą być również przewlekłe zapalenie ucha lub nadmierna woskowina.

Wzdęcia, biegunka, częste luźne stolce i wymioty należą do objawów żołądkowo-jelitowych, które mogą sugerować alergię pokarmową.

Jeśli Twój pies nadal wykazuje oznaki problemów skórnych po wykluczeniu alergicznego pchlego zapalenia skóry lub innych przyczyn chorób skóry, przyczyną alergii może być pokarm.

Czasami przejście na inną markę lub rodzaj żywności może przyczynić się do złagodzenia lub wyeliminowania objawów.

Jeśli jednak objawy nasilają się w czasie lub utrzymują się przez cały rok, identyfikacja i unikanie alergenu staje się bardzo ważne. Weterynarz Twojego psa może pomóc zdiagnozować alergeny lub pokarmy wywołujące reakcję alergiczną i zalecić leczenie kortykosteroidami.

Jak się dowiedzieć, jakie jedzenie powoduje alergie u mojego psa?

Aby ustalić, czy objawy skórne lub żołądkowo-jelitowe, których doświadcza Twój pies, wynikają z reakcji alergicznej na niektóre pokarmy, weterynarz Twojego psa może przeprowadzić próby eliminacji z diety.

Diety eliminacyjne są najskuteczniejszym sposobem identyfikacji alergenu, który może wywoływać silne objawy nawet po spożyciu w małych porcjach

Test trwa od sześciu do dwunastu tygodni.

W tym czasie jedynym pokarmem, jaki pies będzie mógł jeść, jest nowy, zwykle domowy preparat, który zawiera pojedyncze źródło białka lub węglowodanów, na które pies nie miał wcześniej kontaktu. Na przykład nową żywnością może być jagnięcina i ryż, bogate odpowiednio w białka i węglowodany.

Produkty naturalne, takie jak herbatniki czy smakołyki zawierające zboża lub skórę wołową powinny być całkowicie wyeliminowane z diety. Oznaki poprawy w tym czasie świadczą o alergiach pokarmowych.

Po okresie diety eliminacyjnej Twój pies może wrócić do normalnego karmienia. Pojawienie się objawów w ciągu dziesięciu dni potwierdza obecność alergii pokarmowych. Testy kontynuują stopniowe dodawanie pojedynczych składników do diety eliminacyjnej i powtarzanie procesu dla każdego składnika, aż do znalezienia tego, który wyzwala reakcję.

Leczenie polega na identyfikacji alergenu, a przede wszystkim na usunięciu go z diety, ponieważ regularne leczenie lekami nie jest skutecznym rozwiązaniem, gdy podawane jest jednocześnie z przyjmowaniem alergennego składnika.

Unikanie smakołyków, a także ograniczanie stosowania witamin i leków tylko do tych przepisanych przez weterynarza może pomóc w zapobieganiu pogorszeniu obecnych objawów lub rozwojowi nowych alergii.

2 Comments

  1. […] trzy główne typy alergii u psów : alergie pokarmowe, które leczy się poprzez wyeliminowanie niektórych pokarmów z diety psa; alergie kontaktowe, […]

  2. […] Psy, które żują łapy, mogą mieć nadwrażliwość lub alergie. Może to być alergen środowiskowy – trawa, środek do czyszczenia podłóg, chemikalia na chodniku itp. – lub alergie pokarmowe . […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *