CategoriesPorady

Dlaczego Mokre Psy Śmierdzą? – Wyjaśniamy

Dlaczego Mokre Psy Śmierdzą

Dlaczego Mokre Psy Śmierdzą. Wszyscy to przeżyliśmy – letni dzień, podróż nad jezioro i orzeźwiająca kąpiel w krystalicznie czystej wodzie. Potem jednak nadszedł męczący powrót do domu, gdy starasz się utrzymać wzrok na drodze, nawet jeśli zaraz zemdlejesz od zapachu mokrego psa.

Zastanawiałeś się kiedyś, jaka jest recepta na ten szczególnie cuchnący zapach? Naukowcy też mieli takie pytania i niektórzy zaczęli szperać w składnikach chemicznych, które tworzą ten unikalny smród.

Andy Brunning, brytyjski nauczyciel chemii, skondensował esencję złożonych reakcji molekularnych w infografice opublikowanej na swoim blogu, Compound Interest. To tylko jedna z jego serii infografik oferujących naukowe wyjaśnienia dla zapachów, które witają – lub atakują – nasze nozdrza podczas typowego dnia, takie jak nowy samochód, toalety, kawa, świeżo skoszona trawa czy bekon, na przykład.

Dlaczego Mokre Psy Śmierdzą

Chemia Kryjąca Się Za Zapachem Psów


Zapach mokrego psa, jak tłumaczy Brunning, zaczyna się od małych stworzeń – drożdży i bakterii – które zamieszkują futro twojego zwierzaka. “Gdy wychodzisz na spacer z psem”, mówi, “tak naprawdę zabierasz ze sobą całe mnóstwo mikroorganizmów na przechadzkę”.

W trakcie prowadzenia swojego życia, te mikroorganizmy zostawiają za sobą “mikro ekskrementy” w postaci lotnych związków organicznych. Zapach mokrego psa, według Bruninga, pochodzi od parowania wilgoci, które niesie ze sobą pewne z te związki.

Brunning opisuje charakterystyczny zapach jako mieszankę woni, zawierającą nuty migdałów, owoców, miodu i grzybów, z domieszkami siarki i odchodów.

Zauważa, że nie było milionów dolarów przeznaczonych na badania tego problemu, i jest jeszcze wiele do odkrycia. Ale kończy swoje wyjaśnienie wezwaniem do działania.

“[My] przynajmniej wiemy, że to nie psy same powinny być obwiniane za ten okropny zapach, ale raczej mikroorganizmy, które noszą ze sobą.”

Czy Niektóre Rasy Psów Pachną Gorzej Niż Inne?


Choć każdy pies może nabawić się nieprzyjemnego zapachu, niektóre rasy są bardziej podatne na złe zapachy ze względu na swoją budowę. Przykładowo, weźmy pod uwagę chińskiego shar-pei, który posiada duże fałdy skórne, zdolne zatrzymywać wilgoć. Wszystkie rasy z pomarszczoną skórą i pomarszczoną twarzą, takie jak mopsy, buldogi i buldogi francuskie, powinny otrzymać dodatkową uwagę i regularne oczyszczanie pod fałdami skórnymi.

Niektóre psy, jak na przykład basset hound, posiadają naturalnie bardziej tłustą skórę. Znane są także z obfitego ślinienia, podobnie jak mastify, newfoundlendy i inne duże psy. To sprawia, że obszar wokół ich pysków jest stale wilgotny.

Jeśli posiadasz psa o śliniącej się lub pomarszczonej skórze, miej pod ręką ręczniki i chusteczki i regularnie osuszaj wilgotne obszary.

mokry pies dlaczego śmierdzi

Jak Pozbyć Się Zapachu Mokrego Psa – Dlaczego Mokre Psy Śmierdzą


Regularne kąpiele psa mogą wiele zdziałać w zapobieganiu nieprzyjemnym zapachom. Jednak równie istotne jest dokładne osuszenie. Rozważ zakup suszarki do psów lub solidnego ręcznika dla psów, które pomogą szybciej wysuszyć Twojego pupila. Jeśli czujesz, że to zadanie jest dla Ciebie zbyt trudne do wykonania w domu, zabierz psa do profesjonalnego groomera. Generalnie rzecz biorąc, kąpiel raz lub dwa razy w miesiącu wystarczy.

Dbaj także o czystość rzeczy należących do psa. Obroże i uprzęże często zatrzymują zapachy i powinny być regularnie myte. Możesz prać obrożę nylonową w pralce, ale obrożę skórzaną trzeba czyścić specjalnym środkiem do skóry. Wodoodporne obroże również mogą pomóc w utrzymaniu suchości. Regularnie czyść także inne rzeczy Twojego psa, w tym jego legowisko i zabawki.

Zwracaj uwagę na to, co Twój pies robi w domu. Czy po spacerze w deszczu pies tarza się o kanapę czy toczy się po podłodze? Jeśli pies wraca do domu mokry, najlepiej jest go wysuszyć, zanim zdąży poruszać się po domu. Warto również rozważyć zakup pokrowców na kanapę lub wyższej jakości pościeli, jeśli Twój pies śpi w łóżku.

W ostateczności, jeśli zapach psa wydaje się nietypowy lub nie można go pozbyć, skonsultuj się z weterynarzem i profesjonalnym groomerem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *