CategoriesRasy psów

Border Collie – opis rasy

border collie opis rasy

Border Collie  – rasa psów została opracowana w celu zbierania i kontrolowania owiec w pagórkowatym kraju przygranicznym między Szkocją a Anglią. Są znane ze swojego intensywnego spojrzenia lub „oka”, za pomocą którego kontrolują swoje stado. To psy z nieograniczoną energią, wytrzymałością i chęcią do pracy, co czyni je doskonałym psem pasterskim. Border Collie są nadal używane do zaganiania owiec na farmach i ranczach na całym świecie.

Mimo że są to psy rasowe, możesz znaleźć je pod opieką schronisk lub grup ratowniczych. Pamiętaj o  adopcji! 

Wysoce wyszkolone i inteligentne, Border Collie wyróżniają się również w różnych psich sportach, w tym w zawodach posłuszeństwa, flyball, agility, śledzenia i latających dysków. Mogą być wspaniałymi towarzyszami rodziny, o ile mają dużo — dużo! — ćwiczeń fizycznych i umysłowych. Będziesz także musiał czuć się komfortowo z psem, który od czasu do czasu może cię przechytrzyć. Jeśli chcesz kochającego, mądrego psa, który sprawi, że będziesz aktywny i aktywny, to może być rasa dla Ciebie!

Zobacz poniżej pełną listę cech rasy psów i faktów na temat Border Collie!

szczeniak border collie w lesie

Border Collie – Więcej o tej rasie

Jeśli kiedykolwiek miałeś przyjemność oglądać owce stadne Border Collie , wiesz, że obserwujesz mistrza rzemiosła przy pracy, z jego intensywnym spojrzeniem, gdy zbliża się do owcy, jego niemal intuicyjną reakcją na polecenie pasterza i umiejętnym sposób, w jaki kieruje owce dokładnie tam, gdzie pasterz chce, aby szły. Jest inspirujący.

Border Collie, pies średniej wielkości, ważący od 15 do 25 kg, posiada pozornie nadprzyrodzoną ilość energii i wytrzymałości – odporność, która rozwinęła się, gdy musiał pracować przez cały dzień na wzgórzach i dolinach nierównego szkockiego pogranicza. czasami biega 50 km lub więcej dziennie. Jeśli chodzi o idealnego psa pracującego, nie ma nic lepszego od Border Collie.

Jeśli jest jakaś ciemna strona energii i pracoholizmu Border Collie, ujawnia się ona, gdy zostaje wprowadzony do rodziny, która go nie rozumie. Nie jest przytulaśnym, kanapowym psem . Nie chce być rozpieszczany. Chce — i potrzebuje — pracy. Nadążanie za intensywną psychiczną i fizyczną wytrzymałością Border Collie jest wyczerpujące, a nawet irytujące dla właściciela lub rodziny, która chce wyluzowanego domowego zwierzaka.

Border Collie jest psem pasterskim, co oznacza, że ​​ma ogromną ochotę zebrać stado. Tym stadem mogą być owce, dzieci, koty, wiewiórki lub cokolwiek, co się rusza, w tym samochody. Ten instynkt podszczypywania, szturchania i szczekania, wraz z jego energią, nie może być z niego wytrenowany. Raczej musi być ukierunkowany. Musi mieć zadanie, niezależnie od tego, czy jest to wypasanie owiec, czy rywalizacja w psich sportach. Szybki spacer lub codzienna gra w aportowanie to za mało dla Border Collie.

To powiedziawszy, dla właściwego właściciela Border Collie jest wspaniałym psem do życia. Jego inteligencja i uległa natura sprawiają, że łatwo go trenować . Jest wrażliwy i według tych, którzy go dobrze znają, ma niesamowitą zdolność do zrozumienia, o co go poprosisz, zanim o to poprosisz. Jeśli jest dobrze zsocjalizowany i wyszkolony od szczenięcia , może przystosować się do prawie każdej sytuacji życiowej, która zapewnia wymagane ćwiczenia umysłowe i fizyczne.

Border Collie jest dobrym partnerem dla właściciela, który jest tak samo aktywny jak on, a zwłaszcza dla takiego, który chętnie angażuje się w psie sporty. Dzięki odpowiedniemu szkoleniu rasa ta wyróżnia się w każdej aktywności, której próbuje, w tym w próbach zwinności , flyballu, latającym dysku, zaawansowanym posłuszeństwie, posłuszeństwie w stylu dowolnym lub tropieniu.

Właściciel lub rodzina, która chce odpowiednio uspołecznić i wyszkolić Border Collie, znajdzie bratnią duszę w tej inteligentnej, wrażliwej rasie.

Przegląd najważniejszych informacji – Border Collie

 • Border Collie jest bardzo wrażliwy, często reaguje na najsubtelniejsze polecenia i wydaje się, że jest w stanie z góry przewidzieć pragnienia swojego właściciela.
 • Jako pracoholik, który rozwija się dzięki psychicznej i fizycznej stymulacji , Border Collie musi mieć pozytywny sposób na kierowanie swoją energią. W przeciwnym razie wymyśli własne gry — i może stać się problemem do życia.
 • Border Collie zagania wszystko, co się rusza, w tym dzieci, samochody, ludzi na rowerach, koty i wiewiórki. Może stać się prawdziwym problemem, jeśli pozwoli mu się wędrować po okolicy; Bezpiecznie ogrodzony dziedziniec jest niezbędny.
 • Głośna zabawa małych dzieci może pobudzić instynkt pasterski Border Collie i sprawić, że będzie szczypać, szturchać i szczekać.
 • Aby zapobiec nieśmiałości, Border Collie musi być dobrze zsocjalizowany .
 • Border Collie zazwyczaj nie włóczy się po okolicy, ale jego ciekawość i inteligencja mogą sprawić, że zostanie mistrzem ucieczki .
 • Aby zdobyć zdrowego psa, nigdy nie kupuj szczeniaka od nieodpowiedzialnego hodowcy. Poszukaj renomowanego hodowcy , który testuje swoje psy hodowlane, aby upewnić się, że są wolne od chorób genetycznych, które mogą przenosić na szczenięta i że mają zdrowy temperament.

Historia Border Collie

Przodkowie Border Collie istnieją odkąd ludzie na terenach dzisiejszej Wielkiej Brytanii zaczęli używać psów do pilnowania i zaganiania owiec. Na pograniczu Szkocji i Anglii pies pasterski stał się jednym z najcenniejszych atutów, jakie mógł posiadać pasterz, a najlepsze psy użytkowe hodowano ze sobą.

Rodzaj był zróżnicowany, w zależności od terenu lub pracy wymaganej w każdym regionie. Te psy pasterskie związały się ze swoimi konkretnymi regionami i ostatecznie były znane jako owczarki walijskie, owczarki północne, szkockie collie. Nazwa Border Collie odzwierciedla jego częściowo szkockie pochodzenie: słowo collie, które odnosi się do owczarków, wywodzi się ze szkockiego dialektu.

W 1860 roku szkockie psy pasterskie zostały pokazane na drugiej wystawie psów w Anglii. Niedługo później na wycieczce do Balmoral królowa Wiktoria zobaczyła jednego z psów i stała się entuzjastką rasy.

W 1876 roku Jeden RJ Lloyd Price przywiózł na demonstrację 100 dzikich walijskich owiec do Alexandra Palace w Londynie. Relacja w Livestock Journal opisywała zdziwienie widzów bystrością psów, których jedyną pomocą ze strony przewodników były sygnały ręczne i gwizdki.

Dziś Border Collie jest uznawany za najlepszego psa pasterskiego. Doskonałe zdolności hodowlane tej rasy skłaniają wielu hodowców do popierania hodowli Border Collie wyłącznie zgodnie z normami roboczymi, a nie konformacyjnymi. Border Collie został uznany przez American Kennel Club 1 października 1995 roku.

border collie biegnie za piłką
Photo by Alotrobo: https://www.pexels.com/photo/tilt-shot-photo-of-dog-chasing-the-ball-1562983/

Rozmiar

Samce mają od 50 do 55 cm wzrostu i ważą od 15 do 25 kg. Samice mają od 45 do 50 cm i ważą od 12 do 18 kg.

Osobowość Border Collie

Po prostu Border Collie to dynamo. Jego osobowość jest charakterystycznie czujna, energiczna, pracowita i inteligentna. Szybko się uczy — tak szybko, że czasem trudno jest mu stawiać wyzwania.

Ta rasa lubi być zajęta. W rzeczywistości musi być zajęty lub się nudzi, co prowadzi do denerwujących zachowań, takich jak szczekanie , kopanie lub ściganie samochodów . Nie jest psem, który spokojnie leży na werandzie, podczas gdy ty popijasz lemoniadę; rozwija się dzięki aktywności. Pamiętaj, że został wyhodowany do biegania i pracy przez cały dzień, pasąc owce.

Border Collie jest również znany z tego, że jest bardzo wrażliwy na każdą wskazówkę swojego przewodnika, od gwizdka, przez sygnał ręką, po uniesioną brew.

Oczywiście Border Collie nie jest doskonały. Może być silny i niezależny, a jego przymus stada może zostać źle ukierunkowany. W przypadku braku owiec lub jakiejś pracy jest skłonny zbierać i gonić dzieci, samochody lub zwierzęta.

Może również stać się przestraszony lub nieśmiały, jeśli nie jest odpowiednio uspołeczniony jako szczeniak. Zajęcia dla szczeniąt i mnóstwo kontaktu z różnymi ludźmi, miejscami i rzeczami pomagają wrażliwemu Border Collie zyskać pewność siebie.

Zdrowie

Border Collie są na ogół zdrowe, ale podobnie jak wszystkie rasy, są podatne na pewne schorzenia. Nie wszystkie Border Collie dostaną którąkolwiek lub wszystkie z tych chorób, ale ważne jest, aby być ich świadomym, jeśli rozważasz tę rasę.

Jeśli kupujesz szczeniaka, znajdź dobrego hodowcę , który pokaże Ci świadectwa zdrowia obojga rodziców Twojego szczeniaka. Świadectwa zdrowotne dowodzą, że pies został przetestowany i jest zdrowy.

 • Dysplazja stawu biodrowego: Jest to stan dziedziczny, w którym kość udowa nie przylega ściśle do stawu biodrowego. Niektóre psy wykazują ból i kulawizny na jednej lub obu tylnych nogach, ale inne nie wykazują zewnętrznych oznak dyskomfortu. (Przesiewowe badanie rentgenowskie jest najpewniejszym sposobem zdiagnozowania problemu.) Tak czy inaczej, zapalenie stawów może rozwinąć się wraz z wiekiem psa. Psy z dysplazją stawów biodrowych nie powinny być hodowane — więc jeśli kupujesz szczeniaka, poproś hodowcę o dowód, że rodzice zostali przebadani na dysplazję stawów biodrowych i są wolne od problemów.
 • Postępujący zanik siatkówki (PRA): Jest to rodzina chorób oczu, która obejmuje stopniowe pogarszanie się stanu siatkówki. We wczesnym stadium choroby chore psy stają się ślepe na noc; tracą wzrok w ciągu dnia wraz z postępem choroby. Wiele dotkniętych chorobą psów dobrze przystosowuje się do ograniczonego lub utraconego wzroku, o ile ich otoczenie pozostaje takie samo.
 • Padaczka: Jest to stan neurologiczny, który jest często, ale nie zawsze, dziedziczony. Padaczka może powodować łagodne lub ciężkie napady, które mogą objawiać się jako nietypowe zachowanie (takie jak gorączkowe bieganie, jakby goniono, zataczając się lub ukrywając), a nawet upadkiem, sztywnością kończyn i utratą przytomności. Napady są przerażające, ale długoterminowe prognozy dla psów z padaczką idiopatyczną są na ogół bardzo dobre. Ważne jest, aby zabrać psa do weterynarza w celu prawidłowej diagnozy (zwłaszcza, że ​​napady mogą mieć inne przyczyny) i leczenia.
 • Anomalia Collie Eye: Jest to stan dziedziczny, który powoduje zmiany i nieprawidłowości w oku, które czasami mogą prowadzić do ślepoty. Zmiany te mogą obejmować hipoplazję naczyniówki (nieprawidłowy rozwój naczyniówki), coloboma (wada tarczy nerwu wzrokowego), gronkowiec (przerzedzenie twardówki) i odwarstwienie siatkówki. Anomalia oczu Collie pojawia się zwykle, gdy pies ma dwa lata. Nie ma leczenia tego stanu.
 • Alergie: Istnieją trzy główne typy alergii u psów : alergie pokarmowe, które leczy się poprzez wyeliminowanie niektórych pokarmów z diety psa; alergie kontaktowe, które są spowodowane reakcją na substancję miejscową, taką jak pościel, proszki na pchły, szampony dla psów i inne chemikalia; oraz alergie wziewne, które są wywoływane przez alergeny w powietrzu, takie jak pyłki, kurz i pleśń. Leczenie różni się w zależności od przyczyny i może obejmować ograniczenia dietetyczne, leki i zmiany środowiskowe.
 • Osteochondrosis Dissecans (OCD): Ten stan ortopedyczny, spowodowany nieprawidłowym wzrostem chrząstki w stawach, zwykle występuje w łokciach, ale zaobserwowano go również w barkach. Powoduje bolesne usztywnienie stawu do tego stopnia, że ​​pies nie jest w stanie zgiąć łokcia. Można go wykryć u psów już w wieku od czterech do dziewięciu miesięcy. Przekarmianie karmami dla szczeniąt „formułami wzrostu” lub pokarmami wysokobiałkowymi może przyczynić się do jego rozwoju.
border collie piękne oczy
Photo by Helena Lopes: https://www.pexels.com/photo/short-coated-black-and-white-dog-on-ground-1938125/

Opieka

Chociaż Border Collie jest psem bardzo elastycznym, najlepiej nadaje się do środowiska, które daje mu trochę swobody: miejskiego domu z bezpiecznie ogrodzonym podwórkiem lub wiejskiej farmy lub rancza. Ponieważ ma skłonność do zaganiania i pogoni, musi być chroniony przed niezbyt jasnym instynktem ścigania samochodów.

Bez względu na środowisko, każdego dnia wymaga ogromnej stymulacji psychicznej i fizycznej, a także właściciela, który chce i jest w stanie to zapewnić. Może to być dużym obciążeniem dla właścicieli, którzy nie wiedzą, w co się pakują. Jeśli myślisz o Border Collie, upewnij się, że możesz zapewnić mu odpowiednie ujście dla jego naturalnej energii i jasnego umysłu. Jeśli nie masz farmy z owcami, psie sporty są dobrą alternatywą.

Karmienie Border Collie

Zalecana dzienna porcja: 1,5 do 2 filiżanek wysokiej jakości suchej karmy dziennie, podzielonej na dwa posiłki.

UWAGA: Ile zjada Twój dorosły pies, zależy od jego wielkości, wieku, budowy, metabolizmu i poziomu aktywności. Psy to jednostki, tak jak ludzie, i nie wszystkie potrzebują takiej samej ilości jedzenia. Niemal nie trzeba dodawać, że bardzo aktywny pies będzie potrzebował czegoś więcej niż pies z kanapowy. Jakość kupowanej karmy dla psów również ma znaczenie – im lepsza karma dla psów, tym dalej będzie ona zmierzać w kierunku odżywiania Twojego psa i tym mniej będziesz musiał wrzucić do miski Twojego psa.

Kolor sierści i pielęgnacja

Rasa Border Collie może pochwalić się dwiema odmianami sierści: szorstką i gładką. Obie są podwójne, z grubszą warstwą zewnętrzną i miękkim podszerstkiem. Odmiana szorstka jest średniej długości z piórami na nogach, klatce piersiowej i brzuchu. Odmiana gładka jest krótka, zwykle grubsza w teksturze niż odmiana szorstka, a upierzenie jest minimalne.

Jego sierść jest najczęściej czarna z białą strzałką na twarzy, szyi, stopach, nogach i czubku ogona, z opalenizną lub bez. Może jednak być w dowolnym kolorze dwukolorowym, trójkolorowym, merle lub jednolitym, z wyjątkiem białego.

Ciężko pracujący border collie nie jest pedantyczny i nie potrzebuje nadmiernej pielęgnacji , by dobrze wyglądać. Jego odporna na warunki atmosferyczne podwójna sierść wymaga cotygodniowego szczotkowania , aby dobrze rozprowadzić olejek i zapobiec matowieniu w przypadku szorstkiej odmiany. Częstsze szczotkowanie w okresie linienia to dobry pomysł, aby zminimalizować wypadanie włosów w domu (wypada sezonowo). Kąp je tylko w razie potrzeby — mniej więcej co cztery miesiące lub kiedy jest naprawdę brudny lub okropnie pachnie.

Myj zęby Border Collie co najmniej dwa lub trzy razy w tygodniu, aby usunąć nagromadzony kamień nazębny i bakterie, które się w nim czają. Codzienne szczotkowanie jest jeszcze lepsze, jeśli chcesz zapobiegać chorobom dziąseł i nieświeżemu oddechowi.

W razie potrzeby przycinaj paznokcie raz w miesiącu, a raz w tygodniu sprawdzaj uszy pod kątem brudu, zaczerwienienia lub nieprzyjemnego zapachu, który może wskazywać na infekcję. Następnie przetrzyj je co tydzień wacikiem zwilżonym delikatnym środkiem do czyszczenia uszu o zrównoważonym pH, aby zapobiec problemom.

Podczas pielęgnacji sprawdzaj, czy nie ma ran, wysypek lub oznak infekcji, takich jak zaczerwienienie, tkliwość lub stan zapalny skóry, nosa, ust i oczu oraz na stopach. Oczy powinny być czyste, bez zaczerwienienia i wydzieliny. Twoje staranne cotygodniowe badanie pomoże Ci wcześnie wykryć potencjalne problemy zdrowotne.

Dzieci i inne zwierzęta

Border Collie jest dobrym psem rodzinnym, o ile jest odpowiednio wychowywany i szkolony w młodości. Dogaduje się z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi, chociaż jego instynkt stadny spowoduje, że będzie szczypał, ścigał i szczekał na dzieci (szczególnie bardzo małe dzieci) i zwierzęta, jeśli jego instynkty pasterskie nie są inaczej kierowane.

Podobnie jak w przypadku każdej rasy, zawsze powinieneś uczyć dzieci, jak podchodzić do psów i dotykać ich, i zawsze nadzorować wszelkie interakcje między psami a małymi dziećmi, aby zapobiec gryzieniu lub pociąganiu za ucho lub ogon ze strony którejkolwiek ze stron. Naucz swoje dziecko, aby nigdy nie zbliżało się do psa podczas jedzenia lub snu, ani nie próbowało zabrać mu jedzenia. Żaden pies, bez względu na to, jak przyjazny, nigdy nie powinien być pozostawiony bez opieki z dzieckiem.

Grupy ratunkowe

Border Collie są często kupowane bez jasnego zrozumienia, z czego składa się ich posiadanie. Istnieje wiele border collie wymagających adopcji i/lub opieki zastępczej. Istnieje wiele akcji ratunkowych, których nie wymieniliśmy. Jeśli nie widzisz akcji ratunkowej wymienionej dla twojego obszaru, skontaktuj się z krajowym klubem rasy lub lokalnym klubem rasy, a oni mogą skierować cię do akcji ratunkowej Border Collie.