CategoriesZdrowie

7 składników, których należy unikać w karmie dla psów 

7 składników, których należy unikać w karmie dla psów 

Karmienie psa odpowiednią karmą to jedna z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić dla jego zdrowia. Wiesz już, że na rynku jest mnóstwo różnych rodzajów żywności, z różnymi metkami do dopasowania. Z tego powodu ustalenie, co najlepiej kupić, może być niezwykle trudne.

W Wielkiej Brytanii (czyli tam gdzie produkowana jest nasza karma) producenci karmy dla zwierząt domowych wytwarzają produkty zgodnie z wytycznymi żywieniowymi FEDIAF (Europejska Federacja Producentów Karmy dla Zwierząt Domowych) i wytycznymi NRC (National Research Council). Wytyczne te szczegółowo opisują wymagania żywieniowe psów na różnych etapach życia i są regularnie przeglądane przez niezależnych ekspertów ds. żywienia w całej Europie i Stanach Zjednoczonych.

Istnieją również surowe przepisy regulujące, jakich składników można używać do produkcji karmy dla zwierząt domowych. Przepisy te zostały ustanowione przez Europę i mają również zastosowanie do importowanej, komercyjnie przygotowanej karmy dla zwierząt domowych.

Jak dotąd tak dobrze, jednak istnieją również składniki, które są technicznie dozwolone w karmie dla psów, ale których możesz chcieć uniknąć. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co to jest i jakie zdrowsze alternatywy możesz zamiast tego wybrać.

Jakich składników należy unikać w karmie dla psów?

1. BHA (butylowany hydroksyanizol)

BHA jest dodatkiem chemicznym stosowanym jako środek konserwujący w tłuszczach i olejach i jest dopuszczony do spożycia przez ludzi, mimo że udowodniono, że powoduje raka u szczurów . Nie jest to niezbędny składnik, więc najlepiej go unikać, jeśli możesz. Rutynowo znajduje się w karmach dla zwierząt domowych, dlatego ważne jest, aby sprawdzać etykietę za każdym razem, gdy kupujesz karmę dla swojego psa.

Zdrowa alternatywa: ekstrakt z rozmarynu . Badania wskazują, że skuteczność przeciwutleniająca naturalnych ekstraktów jest wyższa niż przeciwutleniaczy syntetycznych.

2. Mączka mięsna

Mączka mięsna to masowo produkowany suchy składnik, z którego wytwarza się większość taniej karmy dla psów. Jest wytwarzany ze zwierzęcych produktów ubocznych mięsa przeznaczonego dla ludzi i jest bezpieczny dla psów. Proces polega na podgrzaniu produktów w bardzo wysokich temperaturach w celu ich rozbicia, a następnie odwodnieniu w celu utworzenia proszku.

Głównym problemem związanym z tym składnikiem jest to, że główne źródło mięsa nie jest oczywiste, ponieważ można je wytworzyć z dowolnego zwierzęcia. Nie jest to również uważane za najbardziej pożywny sposób, w jaki Twój pies może uzyskać dzienne spożycie białka. 

Zdrowa alternatywa: karma dla psów wyprodukowana ze świeżego białka pochodzącego z jednego źródła, takiego jak kurczak, dzik lub ryby ze zrównoważonych źródeł (tak jak jest to u nas!).

3. Sztuczne kolory

Producenci karmy dla zwierząt domowych są sprytnymi marketingowcami i wiedzą, że jako właściciele zwierząt domowych chcemy dla naszych psów tego, co najlepsze. Sprawiając, że karma dla psów wygląda dla nas jako ludzi bardziej apetycznie, wiedzą, że uznamy ją za bardziej pożywną i smaczniejszą.

Oczywiście nasze psy nie przejmują się tym, jak wygląda ich jedzenie – wszystko jest dla nich w nosie. Sztuczne barwniki nie są zdrowe, na przykład stwierdzono, że powodują nadpobudliwość u ludzkich dzieci .

Zdrowa alternatywa: jeśli nie możesz porzucić estetyki – ale zaufaj nam, twojego psa naprawdę nie obchodzi, jak wygląda jego jedzenie – możesz znaleźć zaawansowane firmy produkujące karmy dla zwierząt domowych, które używają naturalnych barwników, takich jak buraki lub kurkuma.

4. Gluten

Występujące głównie w pszenicy, wiele karm dla psów wykorzystuje zboże jako wypełniacz, ponieważ jest tanie. Gluten jest coraz częściej postrzegany jako składnik, który może powodować alergie u psów, w tym problemy skórne i infekcje uszu. Psy są również trudne do strawienia, w związku z czym mogą powodować nadwrażliwość żołądka i luźne stolce.

Zdrowa alternatywa: rośliny strączkowe i łatwostrawne węglowodany, takie jak słodkie ziemniaki( my dodajemy bataty!), są lepszym składnikiem niż zboża i sprawią, że Twoje szczenię zacznie skakać w mgnieniu oka.

5. Cukier

Cukier w różnych formach – w tym karmel, syrop, sacharoza itp. – pojawia się w karmach dla psów, ponieważ podobnie jak ludzie, psy lubią smak. Jednak podobnie jak u ludzi, nie jest to dla nich dobre i może powodować otyłość, nadpobudliwość i próchnicę.

Zdrowa alternatywa: jeśli Twój pies lubi słodycze, zastanów się nad karmą zawierającą marchewkę i słodkie ziemniaki – znacznie zdrowszą opcję.

6. MSG (glutaminian sodu)

Powszechnie stosowany w żywności dla ludzi w celu wzmocnienia smaku, MSG jest czasami stosowany w karmie dla psów w celu uzyskania tego samego efektu. Jednak niektóre psy są uczulone na tę substancję chemiczną i w konsekwencji mogą cierpieć na drgawki. Psy również nie tolerują ilości, które człowiek może i prawdopodobnie wiesz z własnego doświadczenia, że ​​MSG może powodować ogromne pragnienie i może powodować odwodnienie. Dlatego najlepiej jest trzymać się z daleka od tego, gdzie to możliwe.

Zdrowa alternatywa: jeśli karmisz swojego psa karmą wysokiej jakości z pojedynczym źródłem białka, nie ma potrzeby stosowania żadnych wzmacniaczy smaku, ponieważ powinna ona być już wystarczająco smaczna dla Twojego szczenięcia. Jeśli jesteś wybrednym smakoszem, rozważ wypróbowanie kilku różnych smaków, aby zobaczyć, który preferuje.

7. Sól

Psy potrzebują soli w swojej diecie, ale powinna ona stanowić mniej niż 1% dziennego spożycia w zbilansowanej diecie. Surowych składników powinno być wystarczająco dużo bez konieczności dodawania jakichkolwiek dodatkowych. Niestety, podobnie jak my ludzie, psy lubią smak i dlatego niektórzy producenci karm mogą go dodawać, dlatego należy zwracać uwagę na skład soli lub chlorku sodu. Może być również obecny w przysmakach dla psów.

Zdrowa alternatywa: nie ma substytutu soli, ale jeśli karma dla psa jest pożywna i smaczna, nie odczuje różnicy.

Jaka jest najzdrowsza karma dla psów?

Aby pies był zdrowy, jego dieta musi zawierać: wodę, białka, tłuszcze, węglowodany, minerały i witaminy w odpowiednich ilościach. Podstawowym składnikiem karmy dla psów powinno być białko, ale potrzebują one również zbóż lub innych węglowodanów i warzyw. Jeśli karma dla psa jest oznaczona jako kompletna i zbilansowana, możesz być pewien, że zawiera wszystko, czego potrzebuje Twój pies – przynajmniej tak powinno być, w przeciwnym razie istnieje argument za fałszywą reklamą.

Podsumowując

Szukając dobrej, suchej karmy dla psa, skoncentruj się na takiej, która ma jak najmniej składników i jedno źródło białka, bez dodatku środków aromatyzujących i barwników, a nie powinieneś się za bardzo pomylić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *