CategoriesBez kategorii Zdrowie

Czy łosoś jest zdrowy dla psa? – Czy psy mogą jeść łososia?

Czy łosoś jest zdrowy dla psa

Czy łosoś jest zdrowy dla psa? Łosoś jest jedną z najpopularniejszych ryb spożywanych przez nas, ludzi, dzięki różnorodności mięsa, jego wspaniałemu smakowi i licznym właściwościom zdrowotnym. Możesz się zastanawiać, czy twój futrzany przyjaciel może cieszyć się z tobą łososiem, a nawet założyć, że otrzyma również korzyści odżywcze, które oferuje ryba.

Chociaż psy mogą jeść łososia, nie oznacza to, że mogą jeść wszystkie rodzaje łososia, które robimy my, ludzie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj łososia może jeść twoje szczenię, ile powinien jeść, a także korzyści i ryzyko karmienia łososiem swojego psiego towarzysza.

CZY PSY JEDZĄ ŁOSOSIA? Czy łosoś jest zdrowy dla psa?

Tak, psy mogą jeść gotowanego łososia i jest on tak samo pożywny dla Twojego psiaka jak dla Ciebie. W rzeczywistości wiele korzyści zdrowotnych płynących z jedzenia łososia przenosi się na naszych futrzastych przyjaciół.

Łosoś jest bogaty w wysokiej jakości białko, kwasy omega-3 i niezbędne witaminy, w tym witaminy A, B i D, a także minerały, takie jak potas i selen. Ta pożywna ryba, zawiera w szczególności kwasy tłuszczowe omega-3, które zdziałają cuda na sierść Twojego psa, zapobiegnie stanom zapalnym i pomoże utrzymać zdrowe mięśnie i wzrost.

Pomoże również poprawić ich funkcje poznawcze i utrzymać zdrowy mózg, co jest szczególnie ważne w przypadku rozwoju szczeniąt i starszych psów. Właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające łososia pomogą również zwalczyć wszelkie stany zapalne u Twojego pupila, niezależnie od tego, czy są to alergie, zapalenie stawów, a nawet IBS.

Łosoś jest również uważany za rybę o niskiej zawartości rtęci (podobną do krewetek ), zawierającą mniej metali ciężkich i zanieczyszczeń niż większe i dłużej żyjące gatunki, takie jak tuńczyk . Oznacza to, że Twój szczeniak może częściej jeść łososia, ale nadal z umiarem, aby zapobiec potencjalnie szkodliwemu gromadzeniu się rtęci w jego organizmie.  

Będzie to również zwalczało przejadanie się, które może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe i biegunkę, a także niechciany przyrost masy ciała spowodowany nadmiernym objadaniem się tłustymi rybami.

CZY PSY JEDZĄ SUROWEGO ŁOSOSIA? Czy łosoś jest zdrowy dla psa?

Nie, Twój pies nie powinien jeść surowego lub niedogotowanego łososia. Niezależnie od tego, czy sam go złapałeś, czy kupiłeś świeże sushi lub sashimi, nie powinieneś oferować go swojemu szczeniakowi, bez względu na to, jak smacznie pachnie.

Wynika to z potencjalnych pasożytów, które mogą znajdować się w mięsie ryby. Zazwyczaj gotowanie lub wystarczające zamrażanie zabija te szkodniki.

Problem z łososiem i innymi rybami, które płyną w górę rzeki na tarło, polega na tym, że mogą zostać zarażone pasożytniczymi płazińcami. Same robaki nie stanowią problemu.

Problem polega na tym, że te płazińce mogą być zakażone bakterią o nazwie Nanophyetus Salmincola. Ta bakteria może wywoływać choroby zarówno ludzi, jak i psy, ale nasze psy są znacznie poważniej dotknięte i mogą nabawić się „zatrucia łososiem”.

ZATRUCIE ŁOSOSIEM U PSÓW

Oznaki zatrucia łososiem mogą pojawić się nawet od 6 do 10 dni. Jeśli Twój pies jest zarażony, ale nie jest leczony, może umrzeć w ciągu 14 dni od zjedzenia skażonego, surowego łososia.

Utrata zwierzaka to wstrząsająca myśl i właśnie dlatego zapobieganie jest ważniejsze niż leczenie. Wszystko, co musisz zrobić, aby Twój pies był bezpieczny, to nie karmić go surowym łososiem.

Jeśli jednak uda im się coś zjeść i wykazują oznaki choroby, musisz zabrać je do weterynarza. Dopóki Twój psiak otrzyma natychmiastowe leczenie, powinien wyzdrowieć w ciągu kilku dni.

Oznaki zatrucia łososiem:
  • Wymioty
  • Biegunka
  • Letarg
  • Depresja
  • Odwodnienie
  • Brak apetytu
  • Gorączka
  • Słabość
  • Ropa z nosa lub oczu
  • Obrzęk węzłów chłonnych

Jeśli twój pies zarazi się zatruciem łososiem, zostanie poddany przeciwpasożytniczemu leczeniu odrobaczającemu, które zabije płazińce, oraz antybiotykom w celu leczenia infekcji bakteryjnej. Mogą otrzymać dożylnie płyny w celu ich nawodnienia.

Jeśli Twojemu psu uda się zjeść trochę surowego łososia, musisz skontaktować się z weterynarzem w celu uzyskania porady. Jeśli Twoje szczenię wykaże oznaki choroby, natychmiast zabierz je do weterynarza.

CZY PSY MOGĄ JEŚĆ WĘDZONEGO ŁOSOSIA?

Nie, psy nie powinny jeść wędzonego łososia z tego samego powodu, dla którego nie powinny jeść surowej ryby. Ponieważ ryba jest peklowana, a nie gotowana, wędzony łosoś może nadal zawierać przywry i bakterie, które mogą powodować zatrucie łososia. Jednak szanse na infekcję są znacznie mniejsze niż w przypadku zjedzenia surowego łososia.

Dodatkowo wędzony łosoś zawiera dużo soli, która nie jest zdrowa dla Twojego psa. Podobnie jak w przypadku ludzi, jedzenie zbyt dużej ilości soli jest niezdrowe, a psy wymagają znacznie mniej soli niż my.

Trochę soli jest niezbędne w ich diecie, ale zbyt dużo może powodować odwodnienie, choroby, a nawet zatrucie sodem , co sprawia, że ​​umiar jest kluczem do zachowania zdrowej równowagi. 

CZY PSY JEDZĄ SKÓRĘ Z ŁOSOSIA?

Dopóki skóra jest ugotowana i podawana gładka, Twój pies może zjeść trochę skóry łososia. Pamiętaj tylko, aby pokroić go na kawałki przed podaniem go psu, aby zapobiec zadławieniu. (Nie odklejaj całej skóry łososia i wrzucaj ją do nich!)

Powinieneś karmić psa tylko odrobiną skóry łososiowej, ponieważ zawiera dużo tłuszczu i może przyczynić się do niezdrowego przybierania na wadze , jeśli jest spożywana zbyt często.  

CZY PSY MOGĄ JEŚĆ ŁOSOSIA W PUSZCE?

Tak, Twój pies może jeść łososia w puszce, ale tylko w niewielkich ilościach. Łosoś w puszce zawiera dużo soli, więc musisz ograniczyć jego ilość. Możesz znaleźć łososia w puszkach, który nie ma dodatku soli, a to byłby znacznie lepszy wybór dla twojego psiaka.

Łosoś konserwowany w wodzie to najlepsza opcja dla Twojego szczeniaka. Łosoś zakonserwowany w oleju będzie musiał być dokładnie odsączony i podawany tylko w niewielkich ilościach, aby Twój pies nie połykał zbyt dużo oleju.

Łosoś w solance jest również „bezpieczny” do jedzenia dla psów, ale ma znacznie wyższą zawartość soli. Łosoś w puszce z wodą zawiera niewiele dodatków, o które trzeba się martwić i jest najzdrowszą opcją na opłacalną przekąskę z owoców morza dla Twojego psa.

Jednak biorąc pod uwagę dodatki i konserwanty często stosowane w puszkach, najlepiej wybrać świeżego łososia, który ma wyższą wartość odżywczą.

PODSUMOWANIE: CZY PSY JEDZĄ ŁOSOSIA?

Tak, psy mogą jeść gotowanego łososia, który jest podawany bez dodatków, a pożywne ryby zapewnią wiele pozytywnych korzyści dla zdrowia Twojego szczeniaka. Możesz nawet bezpiecznie karmić swojego psa łososiem w puszce w wodzie, ale świeży jest najlepszy. Kontrola porcji jest ważna, aby zapobiec przybieraniu na wadze i chorobom przez przejadanie się.

Jednak nigdy nie należy karmić psa surowym łososiem ze względu na ryzyko zatrucia łososiem, które może być śmiertelne. Jeśli Twojemu psu uda się zjeść surowego łososia, musisz skontaktować się z weterynarzem.

Łosoś ma mnóstwo korzyści odżywczych, jak wiemy, dlatego używamy go jako głównego źródła białka w niektórych naszych przepisach.

Czy łosoś jest zdrowy dla psa? Sprawdź nasze karmy z linii Hike Holistic