CategoriesPorady

Jak sprawić, by Twój pies pokochał kąpiele?

kąpiel psa

Czy Twój pies za wszelką cenę unika kąpieli? Nie jesteś jedynym rodzicem zwierząt domowych, który zmaga się z tym problemem. Na szczęście wymyśliliśmy najskuteczniejsze sposoby na kąpanie psa.

Poniżej wymieniono trzy podstawowe wskazówki, jak opanować kąpiel z psem. Nauczmy się, jak sprawić, by Twój pies polubił kąpiele.

Dlaczego psy nienawidzą kąpieli?


Na początek psy nie nienawidzą kąpieli. Kąpiele są jednak sprzeczne z wilczym instynktem twojego szczenięcia, aby nieść zapach otoczenia, aby zapewnić udane polowanie. Choć irytuje to właścicieli, psy uwielbiają tarzać się w błocie.

Dodatkowo niechęć Twojego psa do kąpieli może wynikać z nieznajomości. Twój pies nie kąpał się od dłuższego czasu, może wahać się, czy nie wracać do tej aktywności.

3 wskazówki, które pomogą Twojemu psu cieszyć się kąpielą

Wskazówka nr 1 — zacznij od szczeniaczka
Jak najwcześniej pozwól szczeniakowi stanąć w kałuży wody. Pomoże to rozwinąć w nich ideę wody. Nie tylko ją pijesz, ale możesz też w niej być!

Możesz to zrobić również z adoptowanym szczeniakiem. Gdy tylko nawiążesz zaufanie do swojego nowego towarzysza, ponownie wprowadź go do wody. Obserwuj ich poziom komfortu w wodzie i wokół niej. W zależności od ich reakcji, być może będziesz musiał dostosować swoją taktykę lub użyć ich ulubionej przekąski jako przekupstwa.

Wskazówka: zabierz psa na spacer, gdy pada deszcz, pozwól mu stanąć na pierwszym stopniu basenu lub pobaw się na mokrym piasku plaży. Woda jest wszędzie wokół nas. Im szybciej pies to rozpozna, tym płynniejsza będzie kąpiel.”

Porada #2 — Trenuj w łazience
Po miłym długim spacerze zabierz swojego psa do łazienki i poinstruuj go, aby usiadł. Nagrodź akcję smakołykiem i wyprowadź psa z łazienki. Powtórz tę czynność kilka razy, instruując psa, aby wykonywał polecenia, które są mu znane.

Następnie wprowadź psa do wanny i poinstruuj go, aby wskoczył do środka. Może to zająć kilka prób, ale bądź cierpliwy. Gdy twój pies to zrobi lub spróbuje, nagrodź to działanie i wyprowadź go z powrotem z łazienki. Powtarzaj to szkolenie, aż Twój pies będzie mógł swobodnie wchodzić do pustej wanny. Trening w łazience pozwala psu zrelaksować się w miejscu, którego kiedyś unikał.

” Wskazówka: traktuj łazienkę jak każdy inny pokój w domu. Pozwól szczeniakowi wchodzić i wychodzić z tego obszaru i czuć się komfortowo. Możesz także włączyć prysznic podczas treningu, aby pomóc mu przyzwyczaić się do głośnego hałasu. “

Porada #3 — Zmień swoje nastawienie
Psy są bardzo wrażliwe na zmiany mowy ciała, energii i nastroju. Jeśli masz negatywne nastawienie, próbując wprowadzić kąpiel, natychmiast będą walczyć z aktywnością. W końcu, dlaczego twój pies miałby robić coś, czego nawet nie chcesz robić?

Weź głęboki oddech i zrelaksuj się przed kąpielą. Utrzymuj swoją postawę optymistyczną i pozytywną. Zdziwiłbyś się, wiedząc, jak duże mogą być małe zmiany.

Przydatne rzeczy, o których należy pamiętać:
Miej cierpliwość: nic się nie dzieje z dnia na dzień. Może minąć kilka tygodni, zanim Twój pies przyzwyczai się do procesu kąpieli.

Znajdź ich motywację: przekupstwo ma duży wpływ. Odkryj, czym motywuje się Twój pies i wykorzystaj to jako nagrodę.

Nie zmuszaj go: zaciągnięcie psa do wanny utrwali go jako negatywną przestrzeń w przyszłości.

Baw się dobrze: Porozmawiaj ze swoim psem podczas kąpieli. Powiedz mu, że wykonuje dobrą robotę i daj mu buziaki.

Spraw, by kąpiel była zabawą
Po dokładnym umyciu szczeniaka osusz go od stóp do głów za pomocą ręcznika. Osusz te trudno dostępne miejsca na siedząco i wróć do zabawy ze swoim futrzanym towarzyszem.