CategoriesZdrowie

Żywność która może szkodzić psu

Żywność która może szkodzić psu

Każdy kto ma psa wie jak trudno oprzeć się żeby nie dać swojemu pupilowi tego co jemy przy stole. Czy rzeczywiście jest to dla niego zdrowe? To wszystko zależy co jemy i co dajemy jako przekąskę. Wiele naszych potraw może być szkodliwe dla psa. I to nie tylko na jego wagę ale również i na zdrowie. Pokrótce wymienię produkty które my jemy ale nie powinniśmy  dawać naszym czworonożnym przyjaciołom.

Cebula i czosnek

Cebula i czosnek mogą niszczyć czerwone krwinki psa co może powodować anemię. Działa to w każdej postaci surowe, gotowane i w proszku.  Okazjonalnie mała dawka nie powinna zaszkodzić.  Ale podawanie psu permanentnie większej ilości mogą powodować anemię.   Objawy niedokrwistości  to małe zainteresowanie żywnością, otępienie, osłabienie i  wymioty.

Mleko i inne produkty mleczne

Mleko i produkty  mleczne mogą powodować biegunkę. Mogą również powodować alergie pokarmowe – przy których częstym objawem jest drapanie się psa.  Więc jeżeli chcemy w upalny dzień poczęstować psa lodem musimy brać pod uwagę, że tym chłodzącym smakołykiem możemy psu zaszkodzić.

Kawa, herbata i inne napoje zawierające kofeinę.

Kofeina w większych ilościach może być szkodliwa, a nawet śmiertelna dla psa. Objawami zatrucia kofeiną mogą być niepokój, przyśpieszony oddech, kołatanie serca, drżenie mięśni, drgawki i krwawienie. Kofeina oprócz w  kawie i w herbacie znajduje się w kakao, czekoladzie, coli i w napojach pobudzających.

Alkohol

Wprawdzie alkohol jest również szkodliwy i dla ludzi, ale na psa działa w większym stopniu. O wiele mniej alkoholu jest potrzebne aby uszkodzić mózg oraz wątrobę.  Już małe ilości mogą spowodować wymioty, biegunkę, depresję, problemy z koordynacją, trudności w oddychaniu, śpiączkę a nawet śmierć. Im mniejszy pies tym większe szkody w organizmie.

Winogrona i rodzynki

Nie zostało jeszcze stwierdzone co w winogronach i ich suszonej wersji tj. w rodzynkach jest tak szkodliwe dla psa. Ale to już zostało stwierdzone, że mogą powodować niewydolność nerek u psów. Pies może być ospały, a wczesnym objawem mogą być wymioty.

Orzechy makadamia

Już kilkanaście orzechów makadamia  mogą powodować wymioty osłabienie, drgawki, zaburzenia  koordynacji ruchów oraz możliwą hipotermię. Objawy występują w ciągu 12 godzin i ustępują zwykle samoczynnie do 48 godzin

Czekolada

Wprawdzie duża liczba posiadaczy psów wie, że czekolada wpływa niekorzystnie na jego zdrowie, ale mało kto wie dlaczego. W czekoladzie toksycznym środkiem jest teobromina.  Teobromina znajduje się w każdym rodzaju czekolady, począwszy od białej poprzez mleczną aż do gorzkiej. Najwięcej znajduje się w gorzkiej czekoladzie . Nawet tylko lizanie czekolady może spowodować u naszego czworonoga wymioty, biegunkę i wielkie pragnienie. Większe ilości mogą spowodować zaburzenia rytmu serca, drgawki, drżenie mięśni oraz nawet śmierć.

Cukierki i gumy do żucia.

Stosowany przy produkcji niektórych cukierków, ciastek , gum do żucia i  past do zębów ksylitol może powodować wzrost insuliny. Wzrost insuliny może powodować spadek cukru we krwi, a co za tym idzie może powodować niewydolność wątroby. Na początku objawami mogą być wymioty, senność i spadek kondycji. Później może się to objawiać drgawkami. Niewydolność wątroby może wystąpić w ciągu kilku dni.

Jaja surowe

Możliwość zatrucia salmonellą lub pałeczką E.coli. Drugim problemem jest  to że w surowych jajkach jest enzym który powoduje utrudnia absorbowanie witaminy B. Jeśli karmimy psa surowym jajkiem przez długi czas to możemy  spowodować problemy skórne i problemy z sierścią.

Owoce kaki, brzoskwinie śliwki

Jeżeli chodzi o te owoce to problematyczne są nasiona lub pestki. Nasiona kaki mogą powodować zapalenie jelita cienkiego oraz niedrożność jelit. Pestki śliwek i brzoskwiń mogą być niebezpieczne ze względu na ich rozmiar jak również, że zawierają cyjanek. Cyjanek w pestkach jest szkodliwy również dla ludzi. Ale my o tym wiemy i ich nie jemy, a psiaki niestety nic na ten temat mogą nie wiedzieć i je zjeść.

Awokado.

Awokado zawiera substancję o nazwie persin. Dla większości ludzi persin nie jest niebezpieczny ( może uczulać). Ale większe ilości mogą być toksyczne dla psów. Jeżeli mamy w domu rosnące awokado powinniśmy zachować szczególną ostrożność i trzymać psa z daleka od rośliny. Persin znajduje się w liściach nasionach korze oraz w owocach.

Sól

Nadmiar soli w organizmie  psa może powodować nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu i prowadzić do zatrucia jonami sodu . Przy znacznym poziomie soli w organizmie może prowadzić do wymiotów , biegunki , depresji, drżenia, podwyższonej temperatury ciała oraz drgawek. W szczególnych przypadkach może spowodować nawet śmierć.

 Słodkie przekąski i napoje

Cukier tak samo jak na ludzi działa i na psa. Cukier powoduje otyłość , problemy stomatologiczne  i istnieją szansa na wystąpienie cukrzycy.

Ciasta drożdżowe

Drożdże w cieście drożdżowym ( również  w chlebie) mogą powodować pęcznienie w żołądku i jego nadmierne rozciąganie. Mogą występować bóle brzucha.

Nasze lekarstwa.

Uwaga, to co dobre dla ludzi nie musi być dobre dla psa. Psu można podawać lekarstwa tylko według wskazań lekarza weterynarii. Popularne nasz leki przeciwbólowe mogą być zabójcze dla psa. Leki tak samo jak przed dziećmi musimy również zabezpieczyć przed dostępem naszych czworonożnych przyjaciół.

Spiżarnia

Oprócz tych powyżej wymienionych istnieje wiele produktów które  mogą szkodzić psu. Dlatego też tak samo jak o lekarstw należy zadbać aby nasi przyjaciele nie mieli dostępu do np. proszku do pieczenia, sody oczyszczonej, gałki muszkatołowej , cynamonu i innych przypraw.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *