CategoriesZdrowie

Całkowity brak apetytu u psa – co może być jego przyczyną?

brak apetytu u psa

Brak apetytu u psa. Jakoś ciężko sobie wyobrazić, żeby jakikolwiek pies nie chciał jeść. Zazwyczaj to wielkie głodomory, które rzucają się na jedzenie, a jak tylko spadnie coś pod stół, to nie ma szans, żeby nie zostało przez nich zjedzone. Czasami jednak ciężko namówić ich na zjedzenie karmy czy nawet niesamowicie pachnącej kiełbasy, którą kładziemy sobie na kanapkę. Jest jednak różnica, kiedy pies ma zmniejszony apetyt, a kiedy w ogóle odmawia zjedzenia swojego posiłku. 

Jak zmienić karmę?

Psy, tak jak dzieci są przyzwyczajone do określonego jedzenia i niezbyt chętnie sięgają po nowe produkty. Kiedy karmimy pupila świeżą karmą i nagle przerzucimy go na suchą, może wówczas nie chcieć jeść. Dlatego nie powinniśmy robić tego tak drastycznie z dnia na dzień. Jeżeli decydujemy się na zmianę karmy, wymieszajmy starą z nową, co ułatwi psu przystosowanie się do zmiany jedzenia. Uchroni go to też, przed rozregulowaniem jelit, co może prowadzić do nocnych niespodzianek. Zmiana psiej karmy z dnia na dzień ma wpływ na florę bakteryjną jelit, dlatego róbmy to małymi krokami.

Pogoda a apetyt

Psy mogą odmawiać jedzenia, kiedy temperatura na dworze jest zbyt wysoka. Nie oszukujmy się, nawet nam ludziom ciężko zmusić się do jedzenia, kiedy leje się żar z nieba. Owszem sięgamy po lody, wodę czy zimno piwko, ale spożywamy mało pełnowartościowych posiłków. Psom również może zmniejszyć się apetyt, ale na pewno chętnie przegryzą zimnego arbuza razem z nami. 

Przekąska zamiast posiłku?

Nie od dziś wiadomo, że uwielbiamy dokarmiać nasze psy. Kto choć raz nie zmiękł na widok tych maślanych, brązowych oczu? Ok, raz na jakiś czas nie zaszkodzi naszemu psu, jeżeli oczywiście będą to produkty, które mu nie szkodzą. Jednak czasami zwykła przekąska, może przerodzić się w wielkie obżarstwo przy stole, czego konsekwencją może być brak apetytu. Zwyczajnie nasz pies się przejadł i nie ma ochoty na nic więcej. Nie jest to dla niego zdrowe, ponieważ po takim obfitym posiłku, mogą wystąpić u niego problemy żołądkowe.

Kolejną rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę to odpowiednia karma. Szczególnie chodzi tutaj o szczeniaki, które dopiero co przynieśliśmy do domu. Warto zasięgnąć wiedzy od hodowców, czym pies był karmiony i dawać mu to samo, aby uniknąć problemów z jedzeniem.

Najważniejsze, to pamiętać, żeby karmić naszego psa pełnowartościową karmą. Nie ważne czy suchą, czy mokrą. Najlepsza będzie taka, jaką Twój pies toleruje i przede wszystkim zjada ją z apetytem. Karmiąc psy, pamiętajmy również, żeby robić to o stałych porach. A przekąska, niech będzie przekąską w formie marchewki, jabłka czy psiego ciasteczka, a nie obfitym obiadem, po którym pies ominie miskę szerokim łukiem.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *