CategoriesSport

Scooterjoring – wprowadzenie

hulajnoga z psem scooterjoring

Scooterjoring. Większość psów kocha biegać i biegać. Możesz spędzić większość czasu na spacerze na przywoływaniu ich albo na łapaniu ich kiedy uciekają. Jeżeli posiadasz psa zaprzęgowego napewno jesteś ciągnięty na smyczy. Dlaczego nie spróbować hulajnogi z psem?

Hulajnoga dla psów to rozwijający się sport w Polsce i ma ugruntowaną pozycję w Czechach. 

Tańsze i łatwiejsze w transporcie niż wózki czy sanie, stanowią świetną alternatywę do biegania z psem i jest super aktywnością jeżeli posiadasz takiego psa jak np syberian husky czy alaskan malamute.

Ale nie tylko psy zaprzęgowe mogą ciągnąć hulajnogę. Hulajnoga jest mega lekka dodatkowo możesz pomagać psu odpychając sie na niej.

Hulajnogi dla psów są najlepsze dla jednego lub dwóch psów. Chcesz zacząć? Oto krótki przewodnik:

Jeśli Twój pies nauczył się już ciągnąć rower lub wózek, nie będzie potrzebował zachęty, aby ciągnąć Cię na hulajnodze, więc najlepiej, abyś najpierw sam przyzwyczaił się do hulajnogi! Po prostu ćwicz zjazdy w dół lub za zakrętami. Nie zajmie to dużo czasu, aby to zrozumieć.

Aby rozpocząć, potrzebujesz:

 • Hulajnoga dla psa terenowa 
 • Uprząż dla psa szelki sled
 • Amortyzowana smycz dla psa
 • W zależności od terenu, na którym biegasz, niektóre  buty dla psów 
 • W przypadku większości hulajnóg będziesz potrzebować również wysięgnika/ bikeanteny, aby utrzymać linię z dala od koła, jednak nie jest to wymagane w przypadku hulajnogi. 
 • Dla siebie załóż kask rowerowy, ochraniacze na łokcie, nakolanniki oraz bluzy i spodnie z długimi rękawami. Niektórzy skuterzyści noszą również gogle, aby uniknąć kontaktu z piaskiem w oczach.

Ilość sprzętu ochronnego, który nosisz, w dużej mierze zależy od entuzjazmu i szybkości Twojego psa!

scooterjoring z psem
scooterjoring z psem

Używaj swoich zwykłych poleceń mushingu .

Zaczep psa o linkę przymocowaną do hulajnogi i mocno zaciągnij hamulce, przygotowując się do postawienia jednej stopy na płycie podnóżka hulajnogi. Wydaj polecenie, zwolnij hamulce i ruszasz! Następnie połóż drugą stopę na podnóżku.

Uważaj, aby linka była napięta i delikatnie używaj hamulców, jeśli musisz ją dokręcić. Miej psa na oku, a jeśli nagle zatrzyma się, powiedzmy, żeby zrobić kupę, powąchać jakieś ciekawe źdźbło trawy itp., delikatnie zaciągnij hamulce i skieruj się lekko w bok, pozwalając, by lina nieco się poluzowała, dzięki czemu masz więcej czas się zatrzymać bez wpadania na nie.

Jeśli Twój pies nigdy wcześniej nie biegał w ten sposób, zacznij delikatnie i upewnij się, że pies się dobrze bawi! Dobrym sposobem na zachęcenie psa do ciągnięcia jest skorzystanie z pomocy znajomego, aby jechał przed nim na rowerze „pomyśl o królikach na torze chartów! Będą (miejmy nadzieję) ścigać rower i przy okazji ciągną cię za sobą. Staraj się, aby pierwsze przejazdy były krótkie i na cichych szlakach „zatrzymaj się dobrze, zanim będą mieli dość, a jazda na hulajnodze kojarzy im się z pozytywnym doświadczeniem, które będą chcieli powtórzyć.

Naucz psa poleceń, nawet podczas spaceru, aby się do nich przyzwyczaić:

Kilka podstawowych poleceń:

To tylko przykłady — używaj dowolnych poleceń, z którymi czujesz się komfortowo „ po prostu utrzymuj ich spójność.

 • Gee = idź w prawo
 • Haw = Idź w lewo
 • Go = Idź do przodu
 • WOW! = Zatrzymaj
 • On By = Przejdź obok (np. omiń rozproszenie
 • Easy = Idź wolniej

Jeśli Twój pies przestraszy się biegnąc przed hulajnogą, przyzwyczaj go do uczucia ciągnięcia czegoś za sobą podczas spacerów „zawiąż lekki hamulec na końcu smyczy”, „małą gałąź drzewa, plastikową butelkę itp.” przymocuj smycz do szelek psa. Jeśli zmienisz teren i wagę hamulca, Twój pies przyzwyczai się do różnych dźwięków i wrażeń, co powinno zmniejszyć jego niepokój związany z hulajnogą. Gdy zaczną jeździć na hulajnodze, nie będzie ich już więcej!

Nawadniaj psa wodą „nie za zimną”, aby uniknąć stresu cieplnego. Zrób to przed, w trakcie i po biegu.

Na koniec, ale co najważniejsze – baw się dobrze na hulajnodze! Twój pies to pokocha, staniesz się drużyną i też zadbasz o formę!

Hulajnoga z psem

Jeśli twój pies jest szczeniakiem, może być za młody, aby zacząć. Trening jest optymalny u starszych psów, które wykształciły już dorosłe rozmiary i mięśnie. Najpierw trenuj na małych dystansach i jedź powoli. Na kilka sesji wystarczy trochę obciążyć uprząż psa; możesz stopniowo zwiększać obciążenie później.

Aby trening się utrzymał, będziesz chciał dać swojemu psu pozytywne wzmocnienie. Zawsze przynoś jego ulubione smakołyki i pamiętaj, aby powiedzieć mu, jakim dobrym chłopcem był podczas i po treningu.

Jeśli to możliwe, zmień trasę, którą pokonujesz podczas treningu. Będzie ciekawiej dla psa – i dla ciebie! – pomieszać to.

Trenuj tylko tak szybko i tak ciężko, jak Twój pies poradzi sobie tego dnia. Nie popychaj go. Daj mu dużo wody i odpocznij, jeśli tego potrzebuje. Nigdy nie trenuj w bardzo gorące dni – psy szybko się przegrzewają.

Rozpoczynając sesję treningową, pozwól swojemu psu cieszyć się swobodnym bieganiem, jak na normalnym spacerze, przez 10-15 minut. To da mu czas na rozgrzanie mięśni i spotkanie z przyjaciółmi, których może zobaczyć na Twojej trasie.

Gdy się rozgrzeje, załóż jego uprząż zgodnie z poniższymi instrukcjami. Następnie przymocuj linkę do hulajnogi. Na początku Twój pies może nie chcieć ciągnąć za linkę – w końcu staramy się nauczyć nasze psy, aby nie ciągnęły za smycz, kiedy je wyprowadzamy! Jeśli założysz szelki tuż przed rozpoczęciem mutingu, Twój pies będzie kojarzył szelki z

jazda na hulajnodze zamiast chodzenia i może to być dla niego mniej mylące. Bądź cierpliwy, a on się nauczy.

Za pierwszym razem po prostu trzymaj psa przypiętego do skutera przez kilkaset metrów. Następnie zatrzymaj się, daj mu smakołyk, zdejmij uprząż i nagrodź go, pozwalając mu uciec. Pomoże mu to połączyć psią hulajnogę z zabawą. Powtórz to z dłuższymi dystansami, gdy poczujesz, że twój pies jest gotowy. Możesz wykonać kilka sesji treningowych w ciągu jednego dnia, o ile masz pewność, że nie przepracujesz psa.

Na początku obciążenie hulajnogi i jego ciężarem na jego uprzęży będzie nieznane. Twój pies może nie chcieć ciągnąć. Aby pomóc mu w nauce — i cieszeniu się — mushingiem, wypróbuj to:

Umieścić go w szelkach jak zwykle, ale tym razem zamocować drugi koniec bieżącą linię do coś ciężkiego. Wybierz ciężar statyczny, który nie podskakuje, gdy go ciągnie (a więc bez opon). Następnie możesz chodzić (i w końcu biegać) obok swojego psa, aby go zachęcić, gdy ciągnie ciężar. To go nauczy, że musi ciągnąć, aby iść do przodu.

Nawet gdy Twój pies przyzwyczai się do obciążenia hulajnogi, może nie być przyzwyczajony do jazdy w linii prostej, zwłaszcza jeśli jest przyzwyczajony do swobody biegania i badania ciekawych zapachów lub dźwięków, gdy zabierasz go na zewnątrz. Musisz uzbroić się w cierpliwość podczas nauki wspólnego poruszania się. Nowe doświadczenie noszenia szelek i ciągnięcia hulajnogi może być stresujące dla niektórych psów, dlatego uważaj, aby nie przestraszyć go nagłymi ruchami lub podniesionym głosem. Bądź cierpliwy i bądź przygotowany na poświęcenie czasu niezbędnego, aby zrobić to dobrze.

Po kilku sesjach treningowych będziesz chciał jechać dalej i szybciej! Twój pies prawdopodobnie też to zrobi, ale upewnij się, że kontrolujesz odległość i prędkość, którą masz. Uważaj na sygnały, jakie daje Twój pies, że jest zmęczony lub nie bawi się dobrze. Dlatego najlepiej jest, aby wczesne sesje treningowe były krótkie, a następnie stopniowo je rozszerzać. Zarówno Ty, jak i Twój pies możecie potrzebować trochę wolnego czasu między sesjami treningowymi, aby się zregenerować!

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, nawet po początkowym treningu, jest to, że jeśli pokonujesz długie dystanse lub jeśli szlak jest trudny, łapy Twojego psa mogą ulec kontuzji. Specjalne buty dla psa mogą w razie potrzeby chronić łapy Twojego psa.

I oczywiście nigdy nie używaj domowej roboty lub przystosowanego sprzętu do hulajnogi dla psów. Zadbaj o zdrowie i bezpieczeństwo swojego psa, używając odpowiedniego, odpowiednio dopasowanego sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *