CategoriesRasy psów Sport

Jaka rasa psa jest najlepsza do biegania?

rasa do biegania z psem

Jaka rasa psa jest najlepsza do biegania. Biegacze zawsze mówią, że najlepiej biegać z kumplem. Rezygnacja z biegania w pojedynkę jest nie tylko przyjemniejsza, ale także motywuje do wysilania się, gdy być może nie masz ochoty robić tego w pojedynkę. W liczbach jest siła, a liczby niekoniecznie muszą być ludzkie.

Zabranie psa na bieg jest korzystne dla was obojga. Oprócz oczywistych korzyści zdrowotnych, Twój pies postrzega Cię jako swój świat – więc każdy czas spędzony razem aktywnie to czas, w którym Ty i Twój pies możecie nawiązać silniejszą więź. Pozwolenie na to, aby Twój pies dołączył do Ciebie podczas przerwy na lunch, pozwala mu (i Tobie!) wyładować się, co oznacza znacznie szczęśliwsze szczenię każdego dnia.

Oto 10 ras psów, które najlepiej nadają się do biegania:

1. Wyżeł – Jaka rasa psa jest najlepsza do biegania?

wyżeł

Być może jedna z najbardziej energicznych ras, te psy są dla bardzo aktywnych. Wymagają minimum  jednej godziny codziennych ćwiczeń.

Jeśli biegasz tylko 2-3 mile na raz, to nie wystarczy ćwiczenie dla Vizsli. Świetnie nadają się do krótkich sprintów, dłuższych dystansów i mogą biegać po chodnikach i szlakach (uważaj na chodniki, szczególnie gdy temperatura zacznie rosnąć). Na kilku forach, które przeprowadziłem od właścicieli Vizsli, niektórzy biegają ze swoimi psami do 50 mil tygodniowo. To wysportowany pies. Jedną z rzeczy, które przeczytałem w swoich badaniach, było to, że Vizslas może mieć problemy z bieganiem na smyczy. Wielu właścicieli stwierdziło, że prowadzili swoje psy bez smyczy, decydując się na szkolenie ich tylko w obszarach, które na to pozwoliły. Nie oznacza to, że bieganie na smyczy jest niemożliwe, raczej Vizslas lubi kontrolować tempo i nie może uwolnić swojej nieograniczonej energii, gdy jest na smyczy. Jeśli biegi bez smyczy nie są dla Ciebie możliwe, zabierz je do parku dla psów i pozwól im biegać swobodnie.

2. Wyżeł weimarski

wyżeł weimarski

Żonglujesz między krótkim, szybkim treningiem przed biegiem, a pokonaniem sześciu mil? Wyżeł weimarski jest tutaj Twoim ulubionym kumplem do biegania.

Są znani nie tylko z tego, że są kulą energii (która, podobnie jak Vizsla, wymaga codziennych ćwiczeń), ale także z tego, że mogą z łatwością biegać.

Ich lojalność wobec ciebie oznacza, że ​​mogą być bardziej skłonni trzymać się twojego boku, gdy razem biegacie. Jednak ich lojalność może przekładać się na zachowania terytorialne, są też skłonni do szczekania i uporu. Trening posłuszeństwa i kontakty towarzyskie będą miały kluczowe znaczenie na wczesnych etapach ich życia. Luźność w tym obszarze spowoduje, że pies będzie trudny do biegania, bez względu na to, jak bardzo chce być u twojego boku.

3. Wyżeł niemiecki krótkowłosy

wyżeł krótkowłosy

Każdy pies myśliwski jest psem godnym tego, by stać się twoim kumplem do biegania, a wyżły niemieckie krótkowłose znajdują się na szczycie tej listy. Ich krótka sierść, budowa i ogromna ilość energii czynią z nich świetnych partnerów do biegania. Jeśli nie wiesz zbyt wiele o psach myśliwskich, uwielbiają gonić i próbować jeść małe zwierzęta. To nie znaczy, że GSP zrobią coś takiego, ale są bardziej podatni na rozpraszanie się z powodu tego wrodzonego pragnienia. Właściwy trening posłuszeństwa i cierpliwość będą wymagane, aby uniknąć sytuacji, w której GSP zaciągnie cię do pobliskiego stawu, ponieważ zobaczył kaczkę.

4. Chart

chart

Jeśli kiedykolwiek widziałeś charta i geparda, być może zauważyłeś (lub nie zauważyłeś, ten szczegół zazwyczaj nie jest niczyim radarem), że ich ciała wyglądają bardzo podobnie: masywna klatka piersiowa mieszcząca duże płuca i serce, poza tym wąskie, smukłe ciało. Te ciała są zbudowane z myślą o szybkości, a Greyhoundy są znane ze swojej szybkości. Jeśli jednak szukasz kumpla do pokonania dystansu, Greyhound nie będzie dla Ciebie. Chociaż wymagają znacznych ćwiczeń i regularnych spacerów, krótkie sprinty są bardziej ich celem. Nadal poleciłbym tę rasę jako partner do biegania – jeśli chcesz zacząć włączać ciężkie treningi do swojej rutyny lub jeśli nie chcesz być już sam, rozważ charta!

5. Owczarek niemiecki

owczarek niemiecki

Te potężne psy były pierwotnie hodowane w celu zaganiania owiec — w ich krwi jest bieganie przez długi czas i krótkie serie. Ich chęć do zadowolenia przyczynia się również do ich zdolności do bycia twoim towarzyszem biegania, o ile poświęcasz się konsekwentnemu trenowaniu. Jeśli mieszkasz w cieplejszym klimacie, znaczne biegi mogą nie znajdować się w kartach owczarków niemieckich. Ich gruba sierść uniemożliwia im bieganie w te długie biegi w ciepły dzień. Zimniejsze klimaty będą im lepiej odpowiadać. Zawsze pamiętaj o zabraniu ze sobą wody i składanej miski na wybiegi, a w cieplejsze dni rób częste przerwy, aby Twój pies mógł pić i regulować temperaturę.

6. Rhodesian Ridgeback

rhodesian ridgeback

Ta mniej znana rasa została wyhodowana jako myśliwi, podobnie jak GSP, ale nie pomagała myśliwym z małym faulem w ciągu dnia – raczej pomagała myśliwym, ścigając lwy, dopóki myśliwy nie był w stanie ich zabić. Mają w DNA bieganie długodystansowe. Ich krótkie, oddychające płaszcze pozwalają im biegać również w wysokich temperaturach.

Rhodesian Ridgebacki mają silną wolę i mogą być dominujące, jeśli nie są odpowiednio wyszkolone. Nie są polecane nowym właścicielom psów, a ta silna wola może utrudnić im zachowanie w biegu. Z czasem i poświęceniem te psy będą dla Ciebie świetnymi kumplami do biegania.

7. Labrador Retriever

labrador retriver

To, co sprawia, że ​​Labs jest tak popularną rasą, to ich życzliwość i chęć zadowolenia. Są idealnymi psami rodzinnymi i myśliwskimi, a mimo to są niezwykle aktywne, co czyni je idealnymi towarzyszami biegania i wszechstronnymi towarzyszami.

Zarówno amerykański labrador, jak i angielski labrador nadają się do długich dystansów, pomimo krępszej i bardziej umięśnionej budowy angielskich labradorów.

Ich zabawny i ciekawy charakter sprawia, że ​​mogą walczyć na smyczy. Poza tym nie są w stanie zajść tak daleko, jak psy wymienione powyżej, więc nie spodziewaj się, że zabierzesz je przez cały tydzień treningowy o długości 50 mil.

8. Bretański spaniel

spanel

Szukasz mniejszego towarzysza do biegania? Bretania jest dla Ciebie. Małe, ale wytrzymałe, psy te są idealne do biegania w terenie, ponieważ zostały wyhodowane, aby aportować ptaki dla myśliwych podczas poruszania się po trudnym terenie. Ich wyszkolenie jest podobne do labradora i są wokół wspaniałych psów na świeżym powietrzu.

Bretania może być podatna na nadwrażliwość, ale tak długo, jak trenujesz je i ćwiczysz energicznie przez co najmniej godzinę dziennie, powinno być w porządku.

9. Jack Russell Terrier – Jaka rasa psa jest najlepsza do biegania?

jack russel terrier Jaka rasa psa jest najlepsza do biegania?

Szukasz jeszcze mniejszego towarzysza do biegania? Tak, zgadłeś – Jack Russell Terrier. Według zwierzęcych behawiorów, pomimo niewielkich rozmiarów, ich nieograniczona energia czyni z nich wyjątek jako odpowiedniego towarzysza do biegania. Lepiej nadają się do krótszych, szybszych biegów i z przyjemnością je zabierzesz na takie biegi – w przeciwnym razie mogą stać się zadziorne. Jack Russells są znani z tego, że są szaleni. Ich nadpobudliwość i agresja wobec psów, a czasem małych dzieci, mogą mieć właścicieli, którzy mają problemy z cierpliwością, ale utrzymywanie ich w regularnych ćwiczeniach i konsekwentna dyscyplina i kontakty towarzyskie ogólnie uspokoi tę zadziorną stronę.

10. Airedale terier

terier Jaka rasa psa jest najlepsza do biegania?

Wreszcie, Airedales uzupełniają listę jako zabawny i energiczny towarzysz do biegania. Ich druciane płaszcze pozwalają im ochłodzić się w cieplejsze dni i uwielbiają biegać (wiem to – moi dziadkowie na ranczerach mieli airedales tylko dlatego, że wiedzieli, że docenią posiadaną ziemię, biegając codziennie przez wiele mil!).

Wysoka energia Airedale’a może prowadzić do psot. Bieganie na smyczy będzie na początku trudne, a te psy nie mogą biegać jednorazowo znacznie dłużej niż sześć mil. Są bardziej przystosowane do szybszych biegów.

Jaka rasa psa jest najlepsza do biegania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *