CategoriesRasy psów

Basenji – Opis rasy

basenji

Basenji jest Afryki rasa psów została pierwotnie znaleziona w Kongo. Te psy używają zarówno zapachu, jak i wzroku do polowania i pierwotnie były używane do wrzucania małej zwierzyny do sieci myśliwych oraz do kontrolowania populacji gryzoni w wiosce. W dzisiejszych czasach są również wspaniałymi, kochającymi, futrzastymi członkami rodziny.

Chociaż są to psy rasowe, możesz znaleźć basenji w schroniskach lub pod opieką grup ratunkowych. Jeśli to jest rasa dla Ciebie, zdecyduj się na adopcję , jeśli to możliwe!

Te sprytne i ujmujące psy są dobrymi towarzyszami dla osoby lub rodziny, która może być o krok przed nimi. Mogą przystosować się do życia w mieszkaniu, a nawet początkujący rodzice zwierząt domowych uznają te szczenięta za świetne psy początkujące. Tylko upewnij się, że możesz zapewnić wystarczającą ilość ćwiczeń, aby zaspokoić ich wysoki poziom energii. Musisz poświęcić się na mnóstwo spacerów i zabaw.

Zobacz wszystkie fakty i cechy rasy psów Basenji poniżej!

statystyki


Dobrze znany jako „nieszczekający” pies z Afryki, basenji przyciąga wielbicieli swoją krótką sierścią, małym, muskularnym ciałem, czujnym zachowaniem, stojącymi uszami i ogonem ciasno zakręconym na jednym biodrze. Pomarszczona brew nadaje mu zagadkowy, a czasem złośliwy wyraz twarzy.

Wszystko to brzmi atrakcyjnie, ale ludzie, którzy nie badają Basenji przed ich zdobyciem, mogą być rozczarowani lub sfrustrowani, gdy nie są przygotowani na unikalny temperament i osobowość Basenji. Uzyskanie Basenji od renomowanego hodowcy , który omówi zalety i wady życia z tą rasą, da ci możliwość sprawdzenia rzeczywistości, a taki hodowca jest również bardziej skłonny do sprawdzania stada hodowlanego pod kątem dziedzicznych problemów zdrowotnych, gdy je hoduje.

Basenji jest bardzo inteligentny, ale ma upartą passę o szerokości mili. Wyrażenie „chętny do zadowolenia”, używane do opisania tak wielu ras, jest mu nieznane. Basenji może doskonale znać wszystkie polecenia, których go uczysz, ale to, czy faktycznie je wykonuje, zawsze będzie kwestionowane. Może najpierw pomyśleć, a potem być posłusznym, albo może zdecydować, że naprawdę nie ma dobrego powodu, by robić to, o co prosisz. Zamiast tego Basenji wykorzystują swoją inteligencję, aby domagać się Twojej uwagi i skłonić Cię do zapewnienia tego, czego potrzebują lub chcą.

Ludzie Basenji mówią, że ich rasa jest dobra w nauczeniu cię, jak podnieść swój dom. Wszystko, co zostało pominięte w miejscu, w którym pies może znaleźć, jest uczciwą zwierzyną, jeśli zostanie przeżute lub zjedzone. Wkrótce nauczysz się chronić swoje rzeczy, umieszczając je poza zasięgiem tych dociekliwych psów.

Basenji są również artystami ucieczki . Nawet na ogrodzonym podwórku nie znajdzie się Basenji, który jest zdeterminowany, aby być gdzie indziej. Samotny czas na podwórku bez nadzoru może oznaczać utratę cennego towarzysza, gdy wyrusza na zwiedzanie świata. Podziemne ogrodzenia elektroniczne również nie będą zawierały Basenji, który widzi lub wącha coś interesującego. Uważa szarpnięcie kołnierzyka za drobną niedogodność.

Basenji znany jest z tego, że nie szczeka, ale to nie znaczy, że milczy. Jego wokalizacje wahają się od rozkosznego jodłowania po wrzask jeżący włosy, a także zwykłe warczenie, skomlenie i skomlenie wydawane przez wszystkie psy.

Plusem jest to, że Basenji uwielbiają się bawić, chociaż jeśli chcesz psa, który przyniesie frisbee lub piłkę tenisową, poszukaj gdzie indziej — Basenji nie jest dla ciebie. Są to czyste psy z niemal kocimi nawykami pielęgnacyjnymi. Jeśli utrzymasz nieskazitelny dom, z pewnością docenisz, że Basenji bardzo niewiele zrzuca. Są również doskonałymi psami stróżującymi. Będą bronić swoich ludzi i własności, gdy zostaną zakwestionowani. Są znani ze swojej odwagi i będą przeciwstawiać się intruzowi wszystkim, co mają. To powiedziawszy, ich rozmiar uniemożliwia im bycie prawdziwym psem stróżującym.

Jeśli chcesz zająć się zabawą ze swoim psem, Basenji to asy w sporcie coursingu, idealna gra dla tych psów, które polują wzrokiem i uwielbiają gonić. W nim podążają za przynętą — zwykle białą plastikową torbą — po polu na polu. Przynęta jest przywiązana do linki, która jest prowadzona przez szereg bloczków, gdy psy gonią. Zwinność to kolejny sport, który może pasować do zamiłowania Basenji do dobrej zabawy. Chociaż Basenji nie przodują w zawodach posłuszeństwa, mogą odnieść sukces, jeśli wymyślisz kreatywny sposób, aby przekonać ich, że trening i rywalizacja to ich pomysł.

Basenji są również super psami wystawowymi dzięki swojemu dumnemu manierowi i efektownej miedzianej sierści. Są łatwe w przygotowaniu do ringu wystawowego i nie wymagają przycinania ani skomplikowanej pielęgnacji. Jeśli chcesz, aby pies pojawił się na ringu rasy, przed zakupem porozmawiaj o tym ze swoim hodowcą, aby pomógł Ci wybrać odpowiedniego szczeniaka.

Ze swoim wyjątkowym wyglądem i osobowością Basenji nie jest rasą dla wszystkich, ale dla tych, którzy doceniają postawę i inteligencję tego małego psa, może być idealnym towarzyszem. Kto wie? Możesz nawet dołączyć do szeregów ludzi Basenji, którzy przechwalają się zniszczeniami, jakie mogą spowodować ich psy.

 • Przegląd najważniejszych wydarzeń
  • Basenji zwykle nie szczekają, ale mogą być bardzo głośne, wydając dźwięki, które zawierają jodłowanie, skowyt i krzyki.
  • Ciężko ich trenować . Basenji przetrwał tysiące lat, będąc niezależnymi myślicielami. Nie widzą potrzeby posłuszeństwa ludziom. Pozytywne szkolenie może do pewnego stopnia zadziałać, ale oni będą wybierać, kiedy być posłuszni.
  • Basenji mają silny popęd zdobyczy i nie można ufać bez smyczy, chyba że na dobrze ogrodzonym terenie.
  • Basenji są mistrzami ucieczek. Będą używać ogrodzenia z ogniw łańcucha jako drabiny, podskakiwać i wspinać się po drewnianym płocie lub ryglować otwarte drzwi.
  • Basenji mają dużo energii. Jeśli nie zapewni się im ujścia, staną się destrukcyjne lub znajdą inne sposoby na spalanie energii. Skrzynia jest zalecana, gdy nie jest nadzorowana.
  • Basenji uważają się za rodzinę. Nie można ich zostawić na podwórku z jedzeniem i wodą. Wymagają dużo czasu i uwagi.
  • Nie radzą sobie dobrze w domach z innymi małymi zwierzętami, ponieważ ich instynkt pogoni może przejąć kontrolę. Jeśli są hodowane z kotami, radzą sobie dobrze, ale nie są zalecane do domów z chomikami, myszoskoczkami, szczurami, myszami, świnkami morskimi, ptakami lub fretkami.
  • Basenji są uparci i możesz skończyć z zdezorientowanym i agresywnym Basenji, jeśli spróbujesz przezwyciężyć jego upór siłą.
  • Aby zdobyć zdrowego psa, nigdy nie kupuj szczeniaka od nieodpowiedzialnego hodowcy, młyna lub sklepu zoologicznego. Poszukaj renomowanego hodowcy , który testuje swoje psy hodowlane, aby upewnić się, że są wolne od chorób genetycznych, które mogą przenosić na szczenięta i że mają zdrowy temperament.
basenji w lesie

Historia Basenji

Basenji jest prawdopodobnie jedną z najstarszych ras udomowionych psów i być może dlatego nie jest szczekaczem. Wcześni ludzie mogli preferować cichego psa na polowania. Podobnie jak jego dziki kuzyn wilk, Basenji może szczekać, ale zwykle szczeka tylko raz, a potem milczy. Teoretyzuje się również, że jest tylko częściowo udomowiony. Jego metabolizm jest niepodobny do żadnego innego udomowionego psa i podobnie jak dzikie psowate, samica Basenji cykli tylko raz w roku, w porównaniu do dwóch razy w roku w przypadku innych udomowionych psów.

Basenji zostały odkryte przez mieszkańców Zachodu w regionie Kongo w Afryce Zachodniej w XIX wieku. Tam psy były używane do wrzucania zwierzyny do sieci, przewożenia towarów i ostrzegania przed zbliżaniem się niebezpiecznych zwierząt na szlaku. Dobre polowanie Basenji był ceniony bardziej niż żona przez niektóre plemiona w Afryce, nie tylko ze względu na umiejętności łowieckie, ale także za zaradność i pomysłowość.

Próby sprowadzenia Basenji do Europy początkowo nie powiodły się, ponieważ wszystkie importowane psy zmarły z powodu choroby wkrótce po przybyciu. Pierwszy udany import miał miejsce w latach 30. XX wieku zarówno w Anglii, jak iw Stanach Zjednoczonych.

The Basenji Club of America powstał w 1942 roku, a American Kennel Club uznał rasę w 1943 roku. Phemister’s Bois był pierwszym Basenji zarejestrowanym w AKC w 1944 roku. Basenji są rzadkie, zajmując 84 miejsce wśród 155 ras i odmian uznanych przez AKC, więc spodziewaj się spędzenia czasu na liście oczekujących hodowcy, jeśli zdecydujesz, że to pies dla Ciebie.

Basenji Rozmiar

Samce mają 43cm w kłębie i ważą około 10kg, kobiety 40 cali i 12kg.

basenji buszujący w zbożu

Osobowość Basenji

Basenji to pies gończy. Oznacza to, że jest inteligentny i niezależny, ale także czuły i czujny. Jest chartem, co oznacza, że ​​ruch przyciąga jego wzrok, i będzie ścigał wszystko, co widzi, co się rusza — koty, wiewiórki, króliki. Nie jest psem, który natychmiast wykonuje polecenia. Musi o nich pomyśleć i zdecydować, czy naprawdę chce zrobić to, o co prosiłeś.

Cierpliwość i poczucie humoru są niezbędne do życia z Basenji. Będzie przeżuwał lub zjadał to, co pozostało w jego zasięgu, i jest całkiem w stanie ułożyć plan osiągnięcia tego, czego chce, czy to wstać na blat kuchenny, czy włamać się do spiżarni, w której przechowywane są ciastka dla psów. Potrafi trzymać się z dala od obcych i nie należy mu ufać w stosunku do kotów lub innych małych zwierząt, chyba że wychował się z nimi i masz pewność, że rozpoznaje ich jako członków rodziny. Jednak uznanie to nie dotyczy kotów ani małych zwierząt, które widzi na zewnątrz. To uczciwa gra.

Basenji potrzebują wczesnej socjalizacji i treningu . Jak każdy pies, mogą stać się nieśmiałe, jeśli nie są odpowiednio uspołecznione – narażone na wiele różnych ludzi, widoków, dźwięków i doświadczeń – gdy są młode. Wczesna socjalizacja pomaga upewnić się, że Twój szczeniak Basenji wyrośnie na psa o wszechstronnym kształcie. Zapisanie Twojego małego Basenji do przedszkola dla szczeniąt to świetny początek. Regularne zapraszanie gości i zabieranie swojego Basenji do ruchliwych parków, sklepów, w których można przebywać z psami, a także na spokojne spacery w celu poznania sąsiadów również pomoże mu szlifować umiejętności społeczne.

Trenuj go z życzliwością i konsekwencją, używając pozytywnych wzmocnień, które obejmują nagrody w postaci jedzenia i pochwały. Basenji, który jest traktowany surowo, po prostu stanie się bardziej uparty i mniej chętny do wykonywania twoich poleceń. Najlepiej jest, aby trening był interesujący. Basenji rozwinie słyszenie selektywne, jeśli jest coś bardziej ekscytującego, na co warto zwrócić uwagę.

Zdrowie Basenji

Basenji są ogólnie zdrowe, ale podobnie jak wszystkie rasy, są podatne na pewne schorzenia. Nie wszystkie Basenji zachorują na którąkolwiek lub wszystkie z tych chorób, ale ważne jest, aby być ich świadomym, jeśli rozważasz tę rasę.

Jeśli kupujesz szczeniaka, znajdź dobrego hodowcę , który pokaże Ci świadectwa zdrowia obojga rodziców Twojego szczeniaka. Świadectwa zdrowotne dowodzą, że pies został przetestowany i oczyszczony z określonej choroby. W Basenjis należy spodziewać się zwolnień zdrowotnych od Orthopaedic Foundation for Animals (OFA) na dysplazję stawu biodrowego (z wynikiem zadowalającym lub lepszym), dysplazję łokciową, niedoczynność tarczycy i chorobę von Willebranda; z Auburn University na trombopatię; oraz od Fundacji Canine Eye Registry Foundation (CERF) poświadczającej, że oczy są normalne. Świadectwa zdrowia można potwierdzić na stronie internetowej OFA (offa.org).

 • Zespół Fanconiego: Zespół Fanconiego to choroba nerek, która wpływa na normalne przetwarzanie cukrów i białek. Pies oddaje mocz białko, którego potrzebuje do przeżycia. Objawy obejmują nadmierne pragnienie, nadmierne oddawanie moczu i podwyższony poziom glukozy w moczu. Zwykle diagnozuje się go u psów w wieku od 4 do 7 lat. Zespół Fanconiego był kiedyś uważany za śmiertelny, ale nowy sposób radzenia sobie z chorobą wydłużył oczekiwaną długość życia psów z tą chorobą. Nie ma lekarstwa. Nie ma również testu, aby ustalić, czy pies jest nosicielem. Leczenie niekoniecznie jest drogie, ale jest czasochłonne, ponieważ obejmuje podawanie psu do 30 tabletek dziennie. Renomowany hodowca powinien być w stanie pokazać, które psy w jego linii krwi dały psy z zespołem Fanconiego, a które nie.
 • Immunoproliferacyjna układowa choroba jelit: Powszechnie znana jako zespół złego wchłaniania, stan ten jest podobny do choroby jelita drażliwego u ludzi. Wydaje się, że psy ISID mają trwałą reakcję alergiczną na żywność, którą spożywają. Psy dotknięte chorobą będą miały chroniczne luźne stolce i trudności z przybieraniem na wadze. Leczenie obejmuje minimalizowanie stresu, częstą zmianę diety oraz stosowanie leków zmniejszających reakcję histaminy. Ten stan stał się znacznie mniej powszechny u basenji niż w przeszłości.
 • Niedobór kinazy pirogronianowej (niedokrwistość hemolityczna): Jest to stan genetyczny, w którym dotknięte basenji mają dwa wadliwe geny do produkcji kinazy pirogronianowej, enzymu wymaganego do utrzymania zdrowych czerwonych krwinek. Basenji z tą chorobą zwykle nie żyją długo po swoich drugich urodzinach.
 • Niedoczynność tarczycy: niedoczynność tarczycy jest spowodowana niedoborem hormonu tarczycy i może powodować objawy, takie jak niepłodność, otyłość, otępienie umysłowe i brak energii. Sierść psa może stać się szorstka i łamliwa i zacząć wypadać, a skóra staje się twarda i ciemna. Można go bardzo dobrze leczyć za pomocą codziennej pigułki zastępczej tarczycy. Leki muszą być stosowane przez całe życie psa.
 • Przetrwała błona źrenic (PPM): przetrwała błona źrenic to pasma tkanki w oku, pozostałości błony płodowej, która odżywiała soczewki oczu przed urodzeniem. Zwykle znikają, gdy szczeniak ma 4-5 tygodni, ale czasami utrzymują się. Pasma mogą rozciągać się od tęczówki do tęczówki, tęczówki do soczewki lub rogówki do tęczówki, a czasami znajdują się w przedniej (przedniej) komorze oka. U wielu psów kosmyki nie sprawiają żadnych problemów i na ogół pękają do 8 tygodnia życia. Jeśli kosmyki nie pękają, mogą prowadzić do zaćmy lub zmętnienia rogówki. Krople do oczu przepisane przez lekarza weterynarii mogą pomóc je rozłożyć.
 • Coloboma: Coloboma to powszechna nazwa opisująca lukę lub dziurę w strukturze oka. Luka może wystąpić w dowolnym miejscu oka, zwykle w dolnej części oka. Uważa się, że stan jest dziedziczony, ale nie ustalono żadnego wzorca. Skutki stanu mogą być łagodne lub poważne w zależności od wielkości i lokalizacji otworu. Dotknięte szczenięta muszą być spryskane lub wykastrowane, aby nie przeszły choroby.
 • Postępujący zanik siatkówki (PRA): Kiedyś niewielki problem w basenji, ostatnio stał się większym problemem. PRA to rodzina chorób oczu polegająca na stopniowym pogarszaniu się stanu siatkówki. We wczesnym stadium choroby psy stają się ślepe na noc. W miarę postępu choroby tracą również wzrok w ciągu dnia. Wiele psów bardzo dobrze przystosowuje się do ograniczonej lub całkowitej utraty wzroku, o ile ich otoczenie pozostaje takie samo. Renomowani hodowcy posiadają coroczną atestację swoich psich oczu przez lekarza okulistę i nie hodują psów z tą chorobą.
 • Przepuklina pępkowa: przepuklina pępkowa występuje przy urodzeniu, gdzie tłuszcz brzuszny lub narządy wewnętrzne wystają na ścianę brzucha w pobliżu pępka. Jeśli przepuklina jest niewielka, można ją pozostawić bez leczenia. Niektóre małe przepukliny samoistnie zamykają się w wieku 6 miesięcy, a niektóre psy przeżyły z małymi przepuklinami całe swoje życie bez żadnych trudności. Duże przepukliny wymagają operacji, którą często wykonuje się, gdy pies jest spryskiwany lub kastrowany. Chirurgia jest stosowana, aby zapobiec poważniejszym stanom, w których pętla jelitowa wpada do przepukliny, powodując zagrażające życiu „uduszenie” jelita.
 • Dysplazja stawu biodrowego:Jest to stan dziedziczny, w którym kość udowa nie przylega ściśle do stawu biodrowego. Niektóre psy wykazują ból i kulawiznę na jednej lub obu tylnych nogach, ale możesz nie zauważyć żadnych oznak dyskomfortu u psa z dysplazją stawu biodrowego. Wraz z wiekiem psa może rozwinąć się zapalenie stawów. Badanie rentgenowskie w kierunku dysplazji stawu biodrowego jest wykonywane przez Orthopaedic Foundation for Animals lub University of Pennsylvania Hip Improvement Program. Psy z dysplazją stawów biodrowych nie powinny być hodowane. Jeśli kupujesz szczeniaka, poproś hodowcę o dowód, że rodzice zostali przebadani w kierunku dysplazji stawów biodrowych i są wolni od problemów. Dysplazja stawu biodrowego jest dziedziczna, ale może być również wywołana przez czynniki środowiskowe, takie jak pozwolenie szczeniakowi na zbyt szybkie przybieranie na wadze lub urazy spowodowane skakaniem lub upadkiem na śliskiej podłodze. Dlatego tos czasami diagnozowane u szczeniąt, których rodzice byli wolni od choroby.

Opieka

Basenji jest psem myśliwskim i potrzebuje codziennych ćwiczeń. Niektóre basenji radzą sobie dobrze z codziennym spacerem, podczas gdy inne wymagają bardziej entuzjastycznych form ćwiczeń. Basenji wychowywane z dziećmi często spędzają czas na sobie nawzajem.

Basenji nie jest psem, którego można pozostawić bez opieki na podwórku. Jest znakomitym artystą ucieczek , a nieobserwowany Basenji wkrótce stanie się zaginionym Basenji. Jeśli możesz zapewnić mu kilka 30-minutowych spacerów lub sesji zabaw każdego dnia, będzie dobrze pasował do życia w mieszkaniu lub mieszkaniu. Zawsze trzymaj swojego Basenji na smyczy, chyba że znajdujesz się na bezpiecznie ogrodzonym terenie, i nie licz na jakiekolwiek ogrodzenie, które utrzyma go w zamknięciu. Użyje ogniwa łańcucha jako drabiny, a drewniany płot jest środkiem odstraszającym tylko wtedy, gdy myślisz, że położysz gładką stronę zwróconą w stronę podwórka, gdzie jest pies, a następnie zwieńczysz go przewodem elektrycznym.

Inną cechą kota Basenji jest jego niechęć do deszczu. Spodziewaj się, że będzie zrzędliwy, jeśli go wyprowadzisz, gdy jest mokry. Jedyny czas, kiedy może się zmoczyć, to naprawdę gorący dzień.

Karmienie

Zalecana dzienna porcja: 3/4 do 1 szklanki wysokiej jakości suchej karmy dziennie, podzielonej na dwa posiłki.

UWAGA: Ile zjada Twój dorosły pies, zależy od jego wielkości, wieku, budowy, metabolizmu i poziomu aktywności. Psy to jednostki, tak jak ludzie, i nie wszystkie potrzebują takiej samej ilości jedzenia. Niemal nie trzeba dodawać, że bardzo aktywny pies będzie potrzebował czegoś więcej niż pies kanapowy. Jakość kupowanej karmy dla psów również ma znaczenie — im lepsza karma dla psów, tym dalej będzie ona zmierzać w kierunku odżywiania Twojego psa i tym mniej będziesz musiał wrzucić do miski Twojego psa.

Ze swoim lekko zbudowanym ciałem, często porównywanym do jelenia, Basenji nie nadaje się do noszenia nadwagi. Innymi słowy, nie pozwól mu przytyć. Zachowaj gładką sylwetkę swojego Basenji, mierząc jego jedzenie i karmiąc go dwa razy dziennie, zamiast zostawiać jedzenie przez cały czas. Zapewnienie mu dużej ilości codziennych ćwiczeń powinno załatwić resztę. Jeśli nie masz pewności, czy ma nadwagę , zrób mu test praktyczny. Połóż dłonie na jego plecach, kciuki wzdłuż kręgosłupa, a palce rozłożone w dół. Powinieneś czuć, ale nie widzieć jego żeber. Jeśli nie czujesz żeber, potrzebuje trochę mniej jedzenia i dużo więcej ćwiczeń.

Aby uzyskać więcej informacji na temat karmienia swojego basenji, zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi kupowania odpowiedniej karmy , karmienia szczeniaka i dorosłego psa .

Kolor sierści i pielęgnajca Basenji

Basenji nosi krótką, delikatną sierść o bogatym kasztanowo-czerwonym, czarnym, trójkolorowym (czarnym i kasztanowym) lub pręgowanym (czarne paski na kasztanowym tle), wszystkie z białymi łapami, klatką piersiową i końcówką ogona. Może również mieć biel na nogach, białą poświatę biegnącą pośrodku jego twarzy między oczami lub biały kołnierzyk – białe oznaczenie na szyi. Zawsze zobaczysz więcej jego koloru podstawowego niż białego. Jego oznaczenia wyróżniają się wyraźnie i nigdy nie wyglądają na zabłocone.

Basenji jest podobny do kota w swoich nawykach pielęgnacyjnych i jest bardzo czysty. Nie powinien potrzebować kąpieli częściej niż co kilka miesięcy. Basenjis rzuca — wszystkie psy to robią — ale włosy są tak krótkie i cienkie, że nie są tak zauważalne, jak zrzucanie futra innych psów.

Myj zęby basenji co najmniej dwa lub trzy razy w tygodniu, aby usunąć nagromadzony kamień nazębny i bakterie, które się w nim czają. Codzienne szczotkowanie jest jeszcze lepsze, jeśli chcesz zapobiegać chorobom dziąseł i nieświeżemu oddechowi.

Regularnie przycinaj paznokcie , jeśli pies nie ściera ich naturalnie. Jeśli słyszysz, jak klikają na podłodze, są za długie. Krótkie, starannie przycięte paznokcie zapobiegają porysowaniu nóg, gdy basenji entuzjastycznie podskakuje, by Cię powitać.

Zacznij przyzwyczajać swojego Basenji do szczotkowania i badania, gdy jest szczeniakiem. Często dotykaj jego łapami — psy są drażliwe na stopach — i zaglądaj do jego ust i uszu. Spraw, aby pielęgnacja ciała była pozytywnym doświadczeniem wypełnionym pochwałami i nagrodami, a położysz podwaliny pod łatwe egzaminy weterynaryjne i inne czynności, gdy będzie dorosły.

Podczas pielęgnacji sprawdzaj, czy nie ma ran, wysypek lub oznak infekcji, takich jak zaczerwienienie, tkliwość lub stan zapalny skóry, uszu, nosa, ust i oczu oraz na stopach. Uszy powinny ładnie pachnieć, bez nadmiernej ilości woskowiny i mazi w środku, a oczy powinny być czyste, bez zaczerwienienia i wydzieliny. Twoje staranne cotygodniowe badanie pomoże Ci wcześnie wykryć potencjalne problemy zdrowotne.

Dzieci i inne zwierzęta

Basenji nie są znane z tego, że szczególnie lubią dzieci, ale dzięki wysokiemu poziomowi energii mogą być dobrymi towarzyszami dla starszych dzieci. Jeśli zamierzają przebywać w pobliżu dzieci, najlepiej, jeśli wychowują się z nimi od szczenięcia. Dorosły basenji, który nie jest zaznajomiony z dziećmi, najlepiej nadaje się do domu z dziećmi, które są wystarczająco dojrzałe, aby odpowiednio z nim współdziałać.

Zawsze ucz dzieci, jak podchodzić do psów i dotykać ich, i zawsze nadzoruj wszelkie interakcje między psami a małymi dziećmi, aby zapobiec gryzieniu lub pociąganiu za ucho lub ogon ze strony którejkolwiek ze stron. Naucz swoje dziecko, aby nigdy nie zbliżało się do psa podczas jedzenia ani nie próbowało zabrać mu jedzenia. Żaden pies nie powinien być pozostawiony bez opieki z dzieckiem.

Basenji nie powinien być ufany w stosunku do kotów lub innych małych zwierząt, chyba że został z nimi wychowany i masz pewność, że rozpoznaje ich jako członków rodziny. Jednak uznanie to nie dotyczy kotów ani małych zwierząt, które widzi na zewnątrz. To uczciwa gra.

Grupy ratunkowe

Basenji są często kupowane bez jasnego zrozumienia, co prowadzi do ich posiadania. Istnieje wiele basenji, które wymagają adopcji lub opieki. Istnieje wiele akcji ratunkowych, których nie wymieniliśmy. Jeśli nie widzisz akcji ratunkowej wymienionej dla twojego obszaru, skontaktuj się z krajowym klubem rasy lub lokalnym klubem rasy, a oni mogą skierować cię do akcji ratunkowej Basenji.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *