CategoriesBez kategorii Sport

Coursing – Co to? zabawny i konkurencyjny sport.

Coursing Czy kiedykolwiek widziałeś, jak twój pies rusza w pogoń za wiewiórką lub królikiem? Może to tylko biała plastikowa torba na wietrze? To zachowanie to po prostu twój pies działający na swojej zdobyczy instynktownie.

Niektóre psy mają niski popęd zdobyczy, ale szczenięta z wysokim popędem zdobyczy mogą chcieć mieć możliwość jego ćwiczenia.

Tutaj może się przydać coursing. Ale czym jest przynęta coursingowa?

 • Co to jest coursing?
 • Oficjalne kluby coursingowe
 • Udział w imprezie coursingowej
 • Jak zacząć przygodę z coursingiem?
 • Jak trenujesz do coursingu?
 • Czy Coursing jest dla Ciebie i Twojego psa?

Co to jest coursing?

Coursing to wydarzenie sportowe, które pozwala Twojemu psu wykorzystać wrodzoną zdobycz w bezpiecznym, kontrolowanym środowisku.

Sztuczna przynęta porusza się zygzakiem przez setki metrów otwartego pola, symulując aktywną ofiarę. Psy gonią za przynętą, wykonując zwinne skręty, aby podążać za wzorcem.

Ale dlaczego ty i twój szczeniak mielibyście angażować się w coursing? Cóż, pies z dużą popędem zdobyczy pokocha bieganie przynętą i dreszczyk pogoni, a to może pomóc w ich zwinności i skupieniu.

To także niezły sposób na socjalizację psa.

Historia coursingu na przynęty sięga znacznie dalej, niż mogłoby się wydawać. Dowody na coursing można znaleźć w 4000-letnich egipskich pismach, więc można je uznać za starożytny sport dla psów.

Niektóre typy psów są hodowane ze względu na ich zdolność do ścigania zdobyczy, takich jak króliki, lisy, świnie i jelenie. Rasy te są wykorzystywane w coursingu.

Coursing przynętą, jaką znamy dzisiaj, ukształtował się wraz z Lyle’em Gillette’em w latach 70. XX wieku. Lyle pomógł opracować kontrolowany kurs, w którym plastikową torbę lub przynętę ze sztucznego futra ciągnięto na sznurku przez system bloczków.

Ten przenośny system stał się dość popularny i jest podstawą dzisiejszych zawodów.

Chcesz zobaczyć, jak wygląda Lure Coursing? Obejrzyj ten film, a zachwyci Cię ten psi sport:

Co to jest pies wybiegający?

Nie wszystkie rasy psów są przeznaczone lub idealne do łowienia przynęty, ponieważ wielu z nich brakuje instynktu i zwinności myśliwskiej do tego sportu, jak psy gończe.

To jest dla psów, które mają umiejętny wzrok i szybkość, które są głównie chartami.

Czym są charty?

Charty to wszystkie rasy psów, które polują za pomocą wzroku i szybkości oraz mają smukłe ciała zbudowane z myślą o zwinności Gdy dostrzegą swoją zdobycz, szybko wyruszą za nią.

Są bardzo zwinne, a niektóre mogą biec z prędkością do 60 km/h na godzinę, jak Greyhounds .

Niektóre z innych powszechnych ras chartów to whippety, azawakhs, borzoisy, psy z Ibizy, wilczarze irlandzkie , charciki włoskie , saluki, rhodesian ridgebacki , sloughi, kannis , kombais, psy mudhol, tajgi i charty hiszpańskie. 

Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie kluby kynologiczne rozpoznają każdą rasę psów wymienioną powyżej, co oznacza, że ​​niektóre z nich mogą nie być w stanie konkurować w niektórych zawodach.

Chart chart biegnie szybko w zawodach coursingowych coursing

Struktura zawodów coursing

Odnosi się to do poziomów w zawodach coursingowych, które mogą zapewnić Twojemu psu szczególne zaszczyty i tytuły. Niższe poziomy są wprowadzeniem dla psów nowych w turnieju.

Te poziomy są również warunkami wstępnymi, które należy spełnić przed osiągnięciem wyższych poziomów.

Wyższe poziomy przeznaczone są dla prawdziwych zawodników, którzy wyróżniają się w tym sporcie. Po ukończeniu niższych poziomów mogą kontynuować rywalizację, aby spełnić wymagania, które pozwolą im zdobyć wyższe tytuły.

Te tytuły zostaną dodane jako sufiks do imienia Twojego psa.

Poniższa struktura tytułu pochodzi z American Kennel Club (AKC) .

Junior Courser (JC) to pierwszy poziom. Twój pies musi dwukrotnie ukończyć kurs testowy. Musi wykazywać entuzjazm podczas samotnego biegania bez przerw.

Jeśli mu się uda, zdobędzie kwalifikacje od dwóch oddzielnych sędziów.

Kolejny poziom to Wykwalifikowany Kursant (QC) . Ten poziom wymaga, aby Twój pies biegał z innym psem tej samej rasy lub w podobnym stylu biegania.

Znowu twój pies musi to zrobić z entuzjazmem i bez przerwy, ale w tym celu musi również biec na trasie, nie przeszkadzając drugiemu psu. Do ukończenia zostanie wydany certyfikat.

Pies Senior Courser (SC) musi wziąć udział w czterech próbach, aby zdobyć kwalifikacje od co najmniej trzech oddzielnych sędziów.

Psy Master Courser (MC) poświęciły czas, aby zapracować na swoje miejsce.

Najpierw muszą być Senior Courser, ale aby zostać Master Courser, muszą zdobyć kolejne 25 punktów kwalifikacyjnych w próbach, które mogą obejmować stawki Open, Veteran lub Special.

Pies Field Champion (FC) to prawdziwy pretendent. Po przejściu na kolejne poziomy, Twój pies będzie potrzebował 15 punktów mistrzowskich, z których dwa muszą być głównymi lub 1. miejscem.

Dwie główne klasy muszą być wykonane przez dwóch różnych sędziów, a co najmniej jeden z nich musi zostać zaliczony przeciwko psu tej samej rasy.

Dual Champion (DC) jest najlepszym z najlepszych. Aby Twój pies był Dual Championem, musi zdobyć status Field Champion, ale będzie musiał również zdobyć tytuł CH lub Champion Title na wystawach psów rasowych.

Poniższa struktura tytułu pochodzi od American Sighthound Field Association (ASFA) .

Tytuł Field Championship (FCH) pojawia się po tym, jak twój pies trenuje z innym psem o podobnym stylu biegania. Po tym następuje 100 punktów za umieszczenie, biorąc dwie pierwsze lub dwie sekundy i pierwszą.

Tytuł Lure Courser of Merit (LCM) wymaga kolejnych 300 punktów i czterech pierwszych miejsc. Kolejne LCM można zdobyć.

Istnieją różne odmiany FCH i LCM w ramach stawki weteranów, a także imprezy Single Stake dla psów z dyskwalifikacją rasy.

W zależności od tego, w ilu próbach bierze udział Twój pies podczas imprezy, może on również kwalifikować się do nagrody Best of Breed.

Jak zacząć coursing

Najlepszym sposobem na znalezienie kursów jest znalezienie lokalnych klubów założonych przez miłośników tego sportu. Zwykle nie mają też ograniczeń rasowych większych klubów, ponieważ jest to czysto rekreacyjne.

Lokalne kluby będą prowadzić 2 lub 3 psy na raz, a niektóre nawet kilka przynęt, aby każdy pies miał swój własny tor do ścigania.

Różne przynęty również pomagają utrzymać konkurencyjność. Niektóre mogą również wymagać kagańców, ale zwykle nie jest to standardem.

Oficjalne kluby coursingowe

Istnieje kilka oficjalnych klubów rasowych na całym świecie. Organizują zawody w coursingu wyłącznie dla chartów, aw wielu przypadkach pies musi być zarejestrowany w klubie kynologicznym, aby wziąć udział w zawodach.

Jest również prawdopodobne, że Twój pies będzie musiał być rasowy.

Oto lista oficjalnych klubów Coursing w Polsce:

 1. KUS Wyścigi Chartów ZKwP
 2. Zwiazek Kynologiczny w Polsce odział Chojnice

Udział w imprezie coursingowej

Więc zdecydowałeś się wziąć udział w imprezie coursingowej! Cóż, najlepiej jest rozważyć i poznać te rzeczy przed wyjazdem.

Co powinienem przynieść?

To, co musisz mieć pod ręką, będzie zależeć od tego, czy Twój pies jest z Tobą.

Jeśli to Twoja pierwsza impreza i chcesz tylko poczuć, co się dzieje, lepiej zostawić psiaka w domu, aby w pełni zrozumieć etykietę.

Jeśli zabierasz swojego psa, będziesz musiał go kontrolować przez cały czas. To będzie czas i miejsce na jego najlepsze zachowanie.

Przedmioty na dzień obserwacji bez psa:

 • Odzież odpowiednia na warunki atmosferyczne.
 • Coś do przekąszenia/wypicia w ciągu długiego dnia.
 • Wygodne krzesło.

Przedmioty na dzień obserwacji z psem:

 • Pozycje wymienione powyżej.
 • Dużo wody, miska na wodę i karma dla psów.
 • Obroża i smycz.
 • W zależności od pogody, będziesz również potrzebować ochrony dla swojego psa, a także może być konieczne ocienienie lub schronienie go przed żywiołami.

Czy powinienem wziąć udział w próbie mojego psa bez wcześniejszego treningu?

Krótka odpowiedź brzmi: nie. 

Bez szkolenia Twój pies będzie podatny na zakłócenia, co prawdopodobnie doprowadzi do dyskwalifikacji.

Jak zabrać psa na trening?

Może to być trudne, ale tutaj przydają się lokalne kluby i nawiązywanie kontaktów z innymi właścicielami psów. Możesz znaleźć praktyki tworzone przez lokalne kluby ras, więc badanie ich jest idealne.

Uczestnictwo w imprezach coursingowych będzie również świetnym sposobem na nawiązanie kontaktu z innymi właścicielami. Mogą powiedzieć, jak uczyli swoje psy, a niektórzy właściciele oferują nawet nauczanie i szkolenie nowych psów.

Kluby często prowadzą treningi po usankcjonowanych procesach, a także podczas wydarzeń publicznych, takich jak wystawy psów. Badanie nadchodzących wydarzeń może być bardzo korzystne.

Jak zacząć przygodę z coursingiem?

Przede wszystkim Twój pies musi ćwiczyć lub trenować. Musi być zarejestrowany w odpowiednich klubach rasowych, a Twój pies również musi mieć co najmniej rok.

Co powinienem zabrać, gdy po raz pierwszy zabieram psa na rozprawę?

Kiedy idziesz na rozprawę, będziesz chciał zabrać ze sobą wszystkie wymienione przez nas rzeczy do obserwacji wydarzenia, takie jak woda, smycz itp. Jednak teraz, gdy on bierze udział w zawodach, będzie więcej do zabrania.

Przedmioty na dzień z rywalizującym psem:

 • Wszystkie pozycje wymienione w powyższej sekcji dotyczącej obserwowania wydarzenia.
 • Informacje rejestracyjne Twojego psa.
 • Wsuwany smycz i koc coursingowy. Pamiętaj, że kluby muszą mieć je pod ręką na każdym wydarzeniu, więc jeśli dopiero zaczynasz przygodę z coursingiem, możesz skorzystać z tych, które są dostępne. Jeśli twój pies zainteresuje się sportem i będzie kontynuował, możesz chcieć zdobyć własny.
 • Kaganiec może nie być wymagany, ale niektóre zawody go używają i będzie używany, jeśli twój pies wykaże agresję.

Jaka jest właściwa etykieta zawodów coursing?

Imprezy typu „lure coursing” wymagają od Ciebie i Twojego psa uprzejmej etykiety. Wydarzenia te zazwyczaj odbywają się na gruntach prywatnych, co oznacza, że ​​poszanowanie mienia ma ogromne znaczenie.

Oczekuje się, że będziesz sprzątać po swoim psie, parkować w wyznaczonych miejscach i unikać obszarów, które są poza terenem zawodów.

Podczas zawodów będziesz chciał trzymać psa na krótkiej smyczy, a jeśli to konieczne, z dala od meczu, gdy jest nadmiernie podekscytowany.

Oczekuje się, że nie będziesz przeszkadzać żadnemu innemu zawodnikowi lub ogarowi i będziesz uprzejmy wobec wszystkich na imprezie. Osoby biorące udział w tych próbach zapłaciły pieniądze, aby tam być, a niektórzy podróżowali daleko, aby konkurować.

Czy te wydarzenia są odpowiednim miejscem dla małych dzieci?

Nie, nie są. Wydarzenia te mogą trwać cały dzień, a małe dzieci prawdopodobnie się znudzą.

Witryny, na których odbywają się takie wydarzenia, nie oferują nikomu opieki nad dziećmi bez nadzoru, a biorąc pod uwagę omówioną już etykietę, dzieci mogą stanowić problem.

Niektóre klubt mogą nawet powiedzieć ci wprost, aby nie przyprowadzać dzieci. Powinni w nich uczestniczyć dorośli i nastolatki, które rozumieją odpowiednią etykietę.

Poza tym wokół będzie wiele dużych psów i nigdy nie wiesz, jak dobrze nadają się do przebywania z małymi.

Czy te imprezy są odpowiednimi miejscami dla niewypuszczanych psów?

Portret charta w fioletowym stroju coursing

W tych próbach można wziąć udział z psami, które nie są zgłoszone do zawodów, ale miej je na oku. Trzymaj go na krótkiej smyczy i z dala od konkurencji.

Możliwe, że Twój pies będzie zbyt szczęśliwy, obserwując inne psy i przynętę, przez co będzie ingerował w rozprawę.

Nigdy nie pozwól swojemu psu biegać luzem na imprezie. Jeśli w jakikolwiek sposób ingeruje, właściciel psa może zostać ukarany grzywną. Wszystko sprowadzi się do grzecznego psiaka i wyrozumiałego właściciela.

Jak długo trwają próby coursing?

Będzie to zależeć od tego, ile psów bierze udział w próbach tego dnia. Niektóre mogą trwać tylko 4 lub 5 godzin , ale jeśli wiele psów biega tego dnia, może to trwać do zachodu słońca.

Jaką pogodę można spotkać podczas zawodów coursing?

Próby Lure Coursingu odbywają się przy każdej pogodzie . Deszcz, śnieg, słońce, to często nie ma znaczenia. Próby te można anulować, jeśli pogoda jest zbyt surowa, ale Twój pies może biec bez względu na to, czy jest deszczowo, czy śnieżnie.

Bądź na bieżąco z prognozami pogody i odpowiednio przygotuj siebie i swojego psa.

Obowiązki obsługi przynęt coursingowych

Obowiązki obsługi są minimalne, ale niezbędne. Będziesz musiał powstrzymać swojego psa, aby zapobiec falstartowi w zawodach, a Twój pies musi odpowiedzieć na Twoje wezwanie po zakończeniu próby.

Wszystko poza tym jest po prostu nadążaniem za pożądaną etykietą.

Lure Coursing Obawy zdrowotne

Próby odbywają się w kontrolowanym środowisku, ale biorąc pod uwagę, że Twój pies będzie biegał z dużą prędkością, wykonując ostre zakręty, możliwe są kontuzje.

Sport ten obciąża zarówno mięśnie, jak i stawy, a kontuzje paznokci są powszechne.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z weterynarzem.

Jak trenować do coursing?

Dwa charty biegające po plaży coursing

Po pierwsze, powinieneś zrozumieć, że coursing polega na tym, że Twój pies ma zabawny sposób na wyczerpanie energii. Wygrywanie jest wspaniałe, ale najważniejsza jest zabawa.

Zanim zaczniesz trenować swojego psa do coursingu, upewnij się, że jest zainteresowany. Kij do flirtu to dobry test, ponieważ może symulować zabawę z gonienia czegoś. Jeśli Twój psiak cieszy się zabawką, to może być po prostu prawdziwym przynętą.

Nie zapomnij upewnić się, że Twój pies ma wytrzymałość i wytrzymałość do uprawiania sportu.

Sprzęt i akcesoria do przynęt coursingowych

Podstawowym wyposażeniem, którego będziesz potrzebować do pokonywania przynętą, jest ślizgacz i koc do coursingu.

Smycz to łatwy w zakładaniu i zdejmowaniu styl smyczy, który można wykorzystać do szybkiego uwolnienia psa podczas zawodów. Koc coursingowy jest drapowany lub noszony jak koszula na psie, gdy biega w zawodach.

Jak zrobić swoją własną przynęte?

Możesz stworzyć swój własny kurs przynęty z plastikową torbą i żyłką. Po prostu przymocuj plastikową torbę, a może małą zabawkę, którą twój pies kocha, do żyłki, a następnie pozwól, aby pies ją gonił.

Będziesz pełnić rolę operatora przynęty, ciągnąc linkę, puszczając psa i chwytając ją. Pozwól mu się tym chwilę pobawić, a potem powtórz.

Jak uniknąć urazów podczas wyścigów na przynętę?

Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że Twój pies ma ogólną zdolność do udziału w próbach. Będziesz także chciał, aby paznokcie Twojego psa były przycięte, ponieważ urazy paznokci są powszechne i użyj bandażowania Vetrap na wilczych pazurach, jeśli Twój pies je ma.

W dniu zawodów będziesz chciał monitorować spożycie pokarmu i wody przez Twojego psa. Zmniejszenie ilości jedzenia przed próbą i odczekanie kilka godzin po próbie może zapobiec stanom takim jak wzdęcia.

Czy Lure Coursing jest dla Ciebie i Twojego psa?

Idealny portret psa charta biegnącego szybko w zawodach coursingowych

Jeśli Twój pies uwielbia gonić za różnymi rzeczami, a Ty masz czas, aby się temu poświęcić, łowienie przynętami może być dla Was obojga.

Twój pies dostanie ćwiczenia, zabawę, trening i socjalizację . I będziesz miał przyjemność spędzać czas ze swoim psem, obserwując, jak się bawi.

Jeśli masz w domu energicznego charta, może po prostu warto go zobaczyć. Czy Ty i Twój pies dołączylibyście do coursingu? Podziel się z nami swoją historią, komentując poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *