CategoriesPorady

Psy walczą czy bawią się? Naucz się dostrzegać różnice.

Psy walczą czy bawią się

Psy walczą czy bawią się. Walka z psem i zabawa z psem mogą wyglądać bardzo podobnie do każdego, kto spędza czas z podekscytowanymi szczeniakami.

Czasami zabawa psa może przypominać walkę psa, ponieważ wiele zachowań wykorzystywanych podczas zabawy jest również wykorzystywanych podczas walki . Ale podczas zabawy psy modyfikują te zachowania, aby nie powodowały kontuzji.

Na przykład podczas walki i zabawy psy wskakują na siebie i czasami próbują „przyszpilić” lub zmusić się do opuszczenia. Psy gryzą, gonią, warczą, pokazują zęby i wokalizują.

Te podobieństwa powodują, że czasami mówimy o szorstkiej zabawie między psami jako „zabawa w walkę”.

Mimo że na pierwszy rzut oka walka w grze i prawdziwa walka mogą wyglądać podobnie, istnieją między nimi pewne kluczowe różnice.

Psy powstrzymują się, gdy się bawią

Podczas zabawy psy często angażują się w zachowania samoutrudniające. Samoutrudnienie ma miejsce, gdy jeden gracz dobrowolnie stawia się w trudnej lub niekorzystnej sytuacji, aby dać swojemu partnerowi przewagę konkurencyjną.

Jednym z przykładów zachowania samoutrudniającego, którego używają psy podczas zabawy, jest dobrowolny „upadek”, w którym jeden z graczy upada na ziemię — bez pomocy partnera — i może przewrócić się na plecy i odsłonić brzuch.

Tego typu zachowanie nigdy nie miałoby miejsca podczas prawdziwej walki.

Psy dają sygnały, aby pokazać, że nadszedł czas zabawy. Psy walczą cz bawią się?

Psy walczą czy bawią się

(Źródło zdjęcia: Stefan Cristian Cioata/Getty Images)

Psy również używają sygnałów do zabawy podczas zabawy, a jednym z częściej spotykanych sygnałów jest ukłon do zabawy .

Pies wykonujący ukłon stanie twarzą do partnera i przykucnie z przednimi kończynami prawie dotykającymi ziemi. Jednocześnie zad jest wysoko w powietrzu, a ogon często macha.

W naszych badaniach nad zabawą z psami odkryliśmy, że ukłony do zabawy i dobrowolne upadki zwykle występują w połączeniu ze sobą i mogą współpracować, aby zabawa była przyjemnością i zachęcała uczestników do kontynuowania gry.

Psy, które bawią się, w przeciwieństwie do walki, czasami będą również pokazywać charakterystyczną twarz do zabawy, widywaną również u dzikich psowatych i naczelnych. Ta zabawna twarz wygląda trochę jak zrelaksowany uśmiech z otwartymi ustami.

Niestety nie wiemy, czy pełni on jakąkolwiek funkcję komunikacyjną podczas zabawy, czy jest po prostu zewnętrznym wyrazem emocji wewnętrznej (tj. radości, szczęścia), czy może spełnia obie funkcje.

Badania nad twarzą do zabawy u psów byłyby wspaniałym projektem naukowo-badawczym!

Czy potrafisz odróżnić, kiedy twoje psy bawią się lub walczą? Jakich znaków szukasz? Daj nam znać w komentarzach poniżej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *