CategoriesRasy psów

Chihuahua – Opis rasy charakterystyka

Chihuahua

Chihuahua to psia mała moc, która kryje w sobie ogromną osobowość. Te malutkie psiaki, ważące zaledwie od 1,5 do 3 kilogramów, słyną z temperamentu, lojalności i miłości do uwagi. Pomimo swojego niewielkiego rozmiaru, Chihuahua są zaskakująco aktywne i potrafią być bardzo zabawne. Doskonale sprawdzają się jako towarzysze dla ludzi w każdym wieku i stylu życia. Ta rasa uwielbia być blisko swoich ludzi – nawet dla początkujących właścicieli zwierząt – i wymaga minimalnej pielęgnacji i aktywności fizycznej. To doskonałe psy do mieszkania, które świetnie dogadują się z całym domem. Warto jednak upewnić się, że wszyscy dzieci, które zbliżają się do nich, wiedzą jak delikatnie bawić się z małym psem.

Chihuahua mają temperamentne i niezależne osobowości. Są również bardzo lojalne i uczuciowe wobec swoich właścicieli. Ta rasa zazwyczaj dogaduje się z dziećmi, ale ze względu na swoją małą i delikatną budowę ciała, mogą być zbyt delikatne na zbyt gwałtowną zabawę. Chihuahua występują w dwóch odmianach: o krótkiej i długiej sierści. Chihuahua o krótkiej sierści mają krótką, gładką sierść, która wymaga minimalnej pielęgnacji. Chihuahua o długiej sierści mają dłuższą, płynącą sierść, którą należy regularnie szczotkować, aby zapobiec plątaniu się włosów. Te psiaki występują w różnorodnych kolorach, w tym czarnym, brązowym, białym i rudym. Mogą również mieć kombinacje kolorów, takie jak czarny i rudy czy brązowy i biały.


Kiedy rozważasz adopcję Chihuahua, warto rozważyć przyjęcie psa z organizacji adopcyjnych lub schronisk, aby zapewnić kochający dom psu, który tego potrzebuje. Jeśli jednak szukasz szczeniąt Chihuahua i zdecydujesz się na zakup, kluczowe jest wybranie renomowanego hodowcy. Przeprowadź dokładne badania, aby upewnić się, że hodowca stosuje się do etycznych praktyk i priorytetowo traktuje dobrostan swoich psów. Renomowani hodowcy Chihuahua stawiają na zdrowie i temperament swoich psów, przeprowadzają niezbędne badania zdrowotne i zapewniają opiekę, która sprzyja rozwojowi szczeniąt. Ten aktywny podejście zapewnia, że do domu zabierzesz zdrowe i szczęśliwe szczeniaki, jednocześnie zniechęcając do nieetycznych praktyk hodowlanych.

Szybkie Fakty

Pochodzenie: Meksyk
Rozmiar: Małe, 13-20 cm wzrostu, ważące 1,5-3 kilogramy
Grupa Rasy: Zabawkowe
Długość życia: 12-18 lat
Sierść: Krótka lub długowłosa, gładka lub szorstka, w różnorodnych kolorach lub kombinacjach kolorów
Temperament: Inteligentny, lojalny, uczuciowy i zabawny
Potrzeby ruchowe: Minimalne
Trenowanie: Łatwe w szkoleniu przy użyciu metod pozytywnej wzmianki
Zdrowie: Generalnie zdrowe, ale mogą być podatne na pewne schorzenia, takie jak przeskakujące rzepki (problemy z rzepkami kolanowymi), choroba dysków międzykręgowych (IVDD) i hipoglikemia (niski poziom cukru we krwi).
Teacup Chihuahua nie są osobną rasą, ale raczej Chihuahuas o miniaturyzowanym rozmiarze, które zazwyczaj nie są wyższe niż 15 cm i ważą około 1,5 kilograma.
Najmniejszy pies, jaki kiedykolwiek został zarejestrowany, był Chihuahua o imieniu Miracle Milly. Ważyła zaledwie 57 gramów i miała 6,4 cm długości, gdy się urodziła w 2011 roku.
Są jedną z najstarszych ras psów na świecie, uważa się, że ich początki sięgają Meksyku sprzed ponad 3000 lat.
Piesek z reklam Taco Bella nosił imię Gidget i był Chihuahua. Pojawił się w reklamach Taco Bella od 1997 do 2000 roku. Stał się popularną postacią, przyczyniając się do zwiększenia rozpoznawalności rasy Chihuahua.
W filmie “Legally Blonde” Chihuahua Elle Woods, Bruiser, skradł show swoimi uroczymi figlami.
Trylogia “Beverly Hills Chihuahua” opowiada o przygodach pewnego energicznego Chihuahua o imieniu Papi oraz jego ukochanej rodziny i przyjaciół.

Przegląd rasy Chihuahua

Chihuahua to pikantny mały psiak, nie tylko ze względu na powiązania z pewną siecią szybkiej obsługi restauracji meksykańskiej. Słynie z tego, że jest najmniejszym psem na świecie, ale wewnątrz tej maleńkiej sylwetki może skrywać największą osobowość na świecie. Ta wielka osobowość sprawia, że jest uroczy i przyciąga uwagę zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Uwielbia zabawę i ruch, nie ma dla niego nic lepszego niż bliskość z ludźmi.

Chihuahua podążają za nimi wszędzie po domu, jeżdżą w torebkach podczas codziennych obowiązków czy zakupów. Niezwykłe jest, że Chihuahua często tworzą bliską więź z jedną osobą i mogą stać się bardzo wymagające, jeśli są rozpieszczane. Oprócz bycia miłymi domownikami, Chihuahua są inteligentne i szybko się uczą.

Mogą brać udział w zawodach zręcznościowych i posłuszeństwa z takim samym entuzjazmem i sukcesem co większe psy. Ale są też uparte. Największy sukces osiągniesz, przekonując je, że rywalizacja – lub po prostu wykonywanie poleceń – to zabawa. Wykorzystuj pozytywne wzmocnienie w postaci pochwał i nagród w postaci jedzenia podczas szkolenia Chihuahua. Nie zareagują dobrze na surowe traktowanie. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę mały rozmiar Chihuahua. Są ciekawskie i odważne w swoich eksploracjach.

Uciekali z podwórka przez małe szczeliny w płocie i mogą wciskać się w miejsca, w które inne szczenięta i psy nie byłyby w stanie wejść. Pomimo że zazwyczaj sprawują kontrolę, mogą zostać przypadkowo zranione przez rozbrykane większe psy. Nie zaleca się trzymania Chihuahua w domu z dziećmi poniżej 8. roku życia, po prostu z powodu ryzyka zranienia przez młode dziecko.

Nie zależnie od sytuacji rodzinnej, ważne jest, aby pamiętać o socjalizacji Chihuahua z dziećmi, dorosłymi i innymi zwierzętami. Chihuahua są podejrzliwe wobec obcych, co sprawia, że są dobrymi stróżami, ale muszą nauczyć się spotykać ludzi w przyjazny sposób. Ważne jest także, że Chihuahua mają tendencję do zapominania, że są małe i staną do walki z większym agresywnym psem; dlatego wymagają ciągłego nadzoru w nowych sytuacjach, na spacerach i gdy są na podwórku. Osobowość Chihuahua i ich wyjątkowy rozmiar sprawiają, że są wspaniałymi towarzyszami do wszystkiego. Ludzie mieszkający z Chihuahuas stają się im oddani, a wielu mówi, że kiedy już dzielisz życie z jednym, nie ma innej rasy psa dla Ciebie.

Najważniejsze cechy:

Mikrorozmiar: Chihuahua to jedna z najmniejszych ras psów na świecie, co czyni je łatwymi w pielęgnacji i idealnymi dla osób mieszkających w apartamentach.

Wielkie osobowości: Pomimo swojego rozmiaru często posiadają duże osobowości, charakteryzujące się pewnością siebie i odwagą.

Wierni towarzysze: Chihuahua są znane ze swojej silnej więzi z właścicielami i potrafią być bardzo lojalne i uczuciowe.

Niskie wymagania pielęgnacyjne: Ich krótkie futerko wymaga minimalnej pielęgnacji, co sprawia, że są stosunkowo łatwe w utrzymaniu.

Długa żywotność: Chihuahua zazwyczaj żyją stosunkowo długo, często osiągając wiek 15 lat lub więcej przy odpowiedniej opiece.

Adaptacyjne: Potrafią dostosować się do różnych środowisk życiowych i są odpowiednie zarówno dla singli, jak i rodzin.

Dobrzy stróże: Chihuahua mają tendencję do bycia czujnymi i stanowią doskonałych małych stróżów, często będąc bardzo donośnymi.

Zabawne i pełne energii: Mają chwile dużego entuzjazmu i lubią bawić się, co sprawia, że są odpowiednie dla aktywnych osób czy rodzin.

Różnorodność: Chihuahua występują w różnych kolorach futra i wzorach, co daje wybór przyszłym właścicielom.

Przenośność: Ze względu na swoją małą wielkość, są łatwe do przenoszenia, i wiele osób uważa je za doskonałych towarzyszy podróży.

pies Chihuahua

Historia

Podobnie jak wiele ras, pochodzenie Chihuahua jest niejasne, ale istnieją dwie teorie na temat jego powstania. Pierwsza sugeruje, że wywodzi się on od psa znadzianego w środkowej lub południowej Ameryce, znanego jako Techichi. Gdy przyjrzymy się dowodom na temat pochodzenia Chihuahua z Ameryki Środkowej i Południowej, wracamy do cywilizacji Tolteków.

Istnieją rzeźby Tolteków datowane na IX wiek n.e., na których przedstawiono psa przypominającego Chihuahua, z takimi samymi dużymi uszami i okrągłą głową. Te psy nazywano Techichi, a ich rola w cywilizacji Tolteków pozostaje niejasna. Kiedy Aztekowie podbili Tolteków, wcielili Techichi do swojego społeczeństwa.

Wiele z tych psów mieszkało w świątyniach i było używanych w rytuałach azteckich. Aztekowie wierzyli, że Techichi mają moc mistyczną, w tym zdolność do przewidywania przyszłości, uzdrawiania chorych oraz bezpiecznego prowadzenia dusz zmarłych do zaświatów. Zwyczajem było zabijanie czerwonych Techichi i kremowanie ich z ciałem zmarłego.

Aztekowie także wykorzystywali Techichi jako źródło pożywienia i skór. Hiszpanie podbili Azteków pod koniec XVI wieku, a Techichi zapadło w zapomnienie. Druga teoria sugeruje, że małe, nagi psy z Chin zostały przywiezione do Meksyku przez hiszpańskich kupców, a następnie krzyżowane z małymi, rodzimymi psami.

Niezależnie od tego, która teoria jest prawdziwa, krótkowłosa odmiana Chihuahua, którą znamy dzisiaj, została odkryta w latach 1850. w meksykańskim stanie Chihuahua, od którego wzięła swoją nazwę. Amerykańscy turyści przywozili małe psy do domu.

Zaczęto je pokazywać w 1890 roku, a Chihuahua o imieniu Midget stał się pierwszym przedstawicielem tej rasy zarejestrowanym w American Kennel Club w 1904 roku. Prawdopodobnie długowłosa odmiana została stworzona poprzez krzyżówki z papillonami lub pomeranianami. Popularność rasy wzrosła w latach 30. i 40. XX wieku, kiedy była kojarzona z królem tańca i liderem zespołu muzycznego latynoskiego, Xavierem Cugatem. Od lat 60. Chihuahua jest jedną z najbardziej popularnych ras zarejestrowanych przez AKC. Obecnie zajmują 11. miejsce spośród 155 ras i odmian uznawanych przez AKC.

Rozmiar Chihuahua

Przeciętny Chihuahua waży od 1,5 do 3 kilogramów. Istnieją Chihuahua o mniejszych rozmiarach, ale zazwyczaj nie są one zbyt zdrowe. Chihuahua mogą również być większego rozmiaru, niektóre osiągają nawet 5 kilogramów lub więcej. Takie psy mogą być dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi.

Osobowość Chihuahua

Odważny i pewny siebie Chihuahua często jest opisywany jako przypominający teriera. Jego czujna natura i podejrzliwość wobec obcych sprawiają, że doskonale sprawdza się jako stróż. Jest wrażliwy i rozwija się w otoczeniu uczuć i towarzystwa. Chihuahua często tworzą silną więź z jedną osobą, choć zazwyczaj są chętne do zawierania nowych przyjaźni, jeśli zostaną właściwie przedstawione.

Można się spodziewać, że na początku będą trochę zdystansowane. Chihuahua mogą być nieśmiałe, jeśli nie zostaną odpowiednio zsocjalizowane jako szczeniaki. Tak jak każdy pies, Chihuahua potrzebują wczesnej socjalizacji – eksponowania ich na wiele różnych osób, widoków, dźwięków i doświadczeń – gdy są młode. Socjalizacja pomaga zapewnić, że szczeniak Chihuahua dorasta na wzorowego psa o różnorodnym charakterze.

Zdrowie

Chihuahua nie ma większych problemów zdrowotnych, ale, jak wszystkie rasy, może być urodzony z lub nabyć pewne schorzenia. Nie wszystkie Chihuahua będą miały któreś z tych schorzeń, ale ważne jest, aby o nich wiedzieć, aby być poinformowanym podczas rozmowy z hodowcami i wiedzieć, na co zwracać uwagę przez całe życie Twojego Chihuahua.

Kupowanie od odpowiedzialnego hodowcy pomoże upewnić się, że otrzymasz jak najzdrowszego Chihuahua. Szczeniak od renomowanego hodowcy Chihuahua będzie zaszczepiony i odrobaczony przed zabraniem go do domu. Odpowiedzialni hodowcy używają tylko fizycznie zdrowych, dorosłych (co najmniej 2 lata lub starszych) psów, i testują swoje psy hodowlane pod kątem chorób genetycznych istotnych dla rasy, takich jak przeskakujące rzepki (złamane kolana) i choroba serca.

Oba rodziców powinny mieć certyfikaty zdrowia, dokumentujące, że pies został przebadany i jest wolny od określonej choroby. W przypadku Chihuahua powinieneś oczekiwać certyfikatów zdrowia od Organizacji Ortopedycznej dla Zwierząt (OFA) dotyczących rzepki i choroby serca. Możesz potwierdzić certyfikaty zdrowia, sprawdzając stronę internetową OFA (offa.org).

Certyfikaty zdrowia nie są wystawiane psom młodszym niż 2 lata. To dlatego, że niektóre problemy zdrowotne nie pojawiają się do momentu, gdy pies osiągnie pełną dojrzałość. Z tego powodu często zaleca się, aby psy nie były hodowane, dopóki nie osiągną dwóch lub trzech lat. Poniższe warunki mogą dotyczyć Chihuahua:

Przeskakujące rzepki: Również znane jako “przesuwające się stawiki”, jest to powszechny problem u małych psów. Powstaje, gdy rzepka, która składa się z trzech części – kości udowej (udo), rzepki (kostka kolanowa) i kości strzałkowej (łydka) – nie jest właściwie ułożona. Powoduje to kulawiznę w nodze lub nieprawidłowy chód, rodzaj skoku lub hopu. Jest to warunek obecny od urodzenia, chociaż rzeczywiste przesunięcie lub przeskoczenie nie zawsze występuje aż do późniejszego okresu. Tarcie spowodowane przeskakującą rzepką może prowadzić do zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów. Istnieją cztery stopnie przeskakującej rzepki, od stopnia I, okazjonalnego przeskoku powodującego tymczasową kulawiznę w stawie, do stopnia IV, w którym skręt kości strzałkowej jest poważny, a rzepka nie może być ręcznie ponownie ustawiona. To sprawia, że pies wygląda na “koślawego”. Ciężkie przypadki przeskakującej rzepki mogą wymagać interwencji chirurgicznej.
Hipoglikemia: Hipoglikemia, czyli niski poziom cukru we krwi, jest możliwym problemem u wszystkich szczeniąt ras zabawkowych. Hipoglikemia jest łatwa do leczenia we wczesnych stadiach, ale może być śmiertelna, jeśli nie zostanie podjęte leczenie. Ważne jest, aby hodowcy i właściciele szczeniąt ras zabawkowych rozpoznawali objawy, ponieważ ten stan czasami może zostać błędnie zdiagnozowany jako wirusowe zapalenie wątroby lub zapalenie mózgu przez weterynarzy. Szczenię z hipoglikemią zwalnia i staje się apatyczne, po czym następuje drżenie lub dreszcze. Umieść trochę miodu pod jego językiem i natychmiast zabierz go do weterynarza. Jeśli sytuacja zostanie dopuszczona do kontynuowania, pies w końcu się zasłabnie, dostanie ataków padaczkowych, popadnie w śpiączkę i umrze. Za każdym razem, gdy Twój Chihuahua jest wiotki, z szarawymi lub niebiesko-szarymi dziąsłami i językiem, jest to sytuacja awaryjna. Hipoglikemia występuje u szczeniąt zabawkowych, gdy nie mają rezerw tłuszczu, aby dostarczyć odpowiedniej ilości glukozy w czasie stresu lub gdy nie jedzą regularnie.
Szepty serca: Szepty serca są spowodowane zakłóceniem przepływu krwi przez komory serca. Są one wskaźnikiem choroby lub stanu serca, który będzie wymagał monitorowania i leczenia. Szepty serca są oceniane pod względem głośności, gdzie jeden jest bardzo cichy, a pięć bardzo głośny. Jeśli choroba jest widoczna, jak stwierdza się na podstawie zdjęć rentgenowskich i echokardiogramu, pies może wymagać leków, specjalnej diety i zmniejszenia ilości ćwiczeń.
Zwężenie płucne: Ta wrodzona choroba serca występuje, gdy krew nie przepływa prawidłowo przez serce, ponieważ zastawka płucna jest zniekształcona, powodując przeszkodę. Oznacza to, że serce musi pracować ciężej i może się powiększać, co prowadzi do niewydolności serca. Leczenie zależy od nasilenia choroby. W łagodnych przypadkach nie ma lub jest bardzo mało przeszkody i nie wymaga się leczenia. Jeśli pies jest silnie dotknięty chorobą, zalecana jest operacja, ale procedura różni się w zależności od lokalizacji blokady.
Zawalenie tchawicy: Nie jest w pełni zrozumiałe, jak to występuje, ale szybkie wdychanie powietrza powoduje spłaszczenie tchawicy i utrudnia przepływ powietrza do płuc, podobnie jak zbyt mocne ssanie na słomkę. Warunek ten może być dziedziczny; występuje u określonych ras, a psy z nim wykazują nieprawidłowość w składzie chemicznym swoich kręgów tchawiczych, w których kręgi tracą swoją sztywność i stają się niezdolne do utrzymania swojego okrągłego kształtu.
Wodogłowie: Płyn mózgowo-rdzeniowy (PMR) może gromadzić się w mózgu z powodu wrodzonej wady, zatkania lub wyniku urazu podczas porodu, wywierając nacisk na mózg. Głowa wydaje się spuchnięta lub powiększona, ale diagnozę można potwierdzić za pomocą ultrasonografii, jeśli jest to konieczne. Nie ma lekarstwa na wodogłowie, chociaż w łagodnych przypadkach sterydy mogą pomóc zmniejszyć ciśnienie płynu. Przez przewód można także użyć, aby odwrócić płyn z mózgu do brzucha. Szczenięta z ciężkimi przypadkami zazwyczaj umierają przed ukończeniem czterech miesięcy, co jest dobrym powodem do opóźnienia zakupu Chihuahua do tego wieku.
Otwarty fontanel: Chihuahua rodzą się z miękkim miejscem na wierzchu głowy. Zazwyczaj miękki punkt zamyka się, podobnie jak to zrobi dziecko, ale czasami jeden nie zamknie się w pełni. Traktuj te psy ostrożnie. Przypadkowy cios w głowę może ich zabić.
Drżenie: Drżenie jest częstym zjawiskiem u Chihuahua. Mechanizm, dlaczego drżą lub drżą, jest niejasny, ale zazwyczaj występuje, gdy pies jest podekscytowany, zestresowany lub zmarznięty.

Opieka nad Chihuahua

Mimo małego rozmiaru Chihuahua, podobnie jak wszystkie psy, potrzebuje aktywności fizycznej i treningu. Energia dorosłego Chihuahua potrafi zaskoczyć. Będzie bez końca gonił wiewiórki w ogrodzie i chętnie się bawił tak długo, jak ty.

Chihuahua lubią spacery, nadzorowane zabawy w ogrodzie i aportowanie zabawek. Będą biegać, dopóki nie padną, więc ważne jest, aby zadbać, by nie przemęczyły się, zwłaszcza w upalne dni. Choć uwielbiają spędzać czas na zewnątrz, Chihuahua nigdy nie powinny mieszkać na stałe na zewnątrz.

Nie są bezpieczne przed drapieżnikami, takimi jak jastrzębie, szakale czy inne większe psy, które mogłyby dostać się na twój teren. Zostały wyhodowane jako towarzysze, a najlepszym miejscem dla towarzysza jest być z tobą. Trening Chihuahua może być przyjemnym zadaniem.

Radzą sobie w różnych sportach psich, takich jak agility czy posłuszeństwo, ale szczenięcy przedszkolak i podstawowe zajęcia z posłuszeństwa są ważne nawet dla Chihuahua, który jest wyłącznie towarzyszem.

Twój Chihuahua spotka wielu różnych psów i ludzi na zajęciach, co przyczyni się do jego socjalizacji, i nauczy się zachowania, które każdy pies powinien znać. Chihuahua są równie łatwe do nauczania czystości, jak każda inna rasa, o ile wyprowadzasz je często i według stałego harmonogramu.

Szczenięta powinny wychodzić zaraz po przebudzeniu się rano, po każdym posiłku, po drzemkach, po zabawie i tuż przed snem. Wykorzystanie klatki dla ich zamykania, kiedy nie jesteś w stanie ich nadzorować, nauczy ich, że mogą kontrolować swoje pęcherze i zapobiegnie przypadkom w domu.

Jeśli nie są zamknięte w klatce, planuj wyprowadzanie ich co godzinę lub dwie, i nie zostawiaj ich w klatce dłużej niż przez dwa do czterech godzin z rzędu, oprócz nocy.

Oprócz nauczania czystości, szkolenie w klatce to łagodny sposób, aby zapewnić, że Twój Chihuahua nie dostanie się do rzeczy, do których nie powinien. Jak każdy pies, Chihuahua mogą być destrukcyjne jako szczenięta. Może nie wyrządzają takiej szkody jak szczenięta labradora, ale te małe ząbki z pewnością zostawiają ślady.

Szkolenie w klatce w młodym wieku pomoże Twojemu Chihuahua zaakceptować zamknięcie, jeśli kiedykolwiek będzie musiał być umieszczony na pensjonacie lub w szpitalu weterynaryjnym.

Nigdy jednak nie zamykaj Chihuahua w klatce przez cały dzień. To nie więzienie, i nie powinien spędzać w niej więcej niż kilka godzin z rzędu, poza nocnym snem. Chihuahua są psami towarzyskimi i nie są przeznaczone, aby spędzać swoje życie zamknięte w klatce czy bursztynie. Wystarczy trenować swojego Chihuahua przy użyciu technik pozytywnego wzmocnienia, takich jak nagrody pokarmowe, pochwały i zabawa, a wkrótce okaże się, że może nauczyć się wszystkiego, czego możesz mu nauczyć.

Chihuahua – Karmienie

Zalecana dzienna porcja: 1/4 do 1/2 szklanki wysokiej jakości karmy suchej na dzień. UWAGA: Ilość spożywanej karmy przez twojego dorosłego psa zależy od jego wielkości, wieku, budowy ciała, metabolizmu i poziomu aktywności. Psy są jednostkami, tak jak ludzie, i nie wszyscy potrzebują tej samej ilości jedzenia.

Prawie można powiedzieć, że bardzo aktywny pies będzie potrzebował więcej niż pies, który spędza czas na kanapie. Jakość kupowanej karmy dla psa również ma znaczenie – im lepsza karma dla psa, tym bardziej zaspokoi potrzeby żywieniowe twojego psa i tym mniej będziesz musiał wsypywać do miski. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat karmienia Chihuahua, zobacz nasze wytyczne dotyczące wyboru właściwej karmy, karmienia szczeniąt oraz karmienia dorosłego psa.

Chihuahua opis rasy

Kolor sierści i pielęgnacja

Chihuahua występuje w dwóch różnych typach sierści: krótkiej i długiej. Chihuahua o krótkiej sierści ma gładką, lśniącą sierść, która przylega do ciała z grzywą gęstszych, dłuższych włosów na szyi. Włosy na głowie i uszach są cieńsze, a ogon jest futrzasty. Chihuahua o długiej sierści ma miękką sierść, która jest płaska lub lekko falowana.

Na ciele jest prawie tak gładka jak u Chihuahua o krótkiej sierści, ale uszy mają frędzlę włosów, a pióropuszowaty ogon rozkłada się jak wachlarz na grzbiecie. Ma również grzywę na szyi i dłuższe włosy, nazywane frędzlami, na łapach. Tylnie nogi również są pokryte długimi włosami, które przypominają spodnie — i tak je się nazywa.

Na brzuchu jest dłuższa sierść, znana jako falbanka. Oprócz dwóch rodzajów sierści, Chihuahua występuje w różnych kolorach i wzorach. Mogą być jednolite, takie jak czarne, białe, płowe, czekoladowe, szare i srebrne, a także trójkolorowe (np. czekoladowe, czarne lub niebieskie z płowym i białym), pręgowane, plamiste, merle i wiele innych wzorów. Odcienie mogą być bardzo jasne lub bardzo ciemne dla wszystkich kolorów.

Chihuahua jest psem “myj i idź”. Pielęgnacja zajmuje tylko kilka minut każdego tygodnia. Tygodniowe szczotkowanie gumową rękawicą do pielęgnacji lub szczotką z krótkim, naturalnym włosiem jest odpowiednie dla krótkowłosego Chihuahua, a szczotka z włosiem dla długowłosego Chihuahua. Drobny grzebień na pchły pomaga usunąć luźne lub martwe włosy. Chihuahua linieją małe ilości sierści przez cały rok i mogą linieć nieco obficiej — relatywny termin dla psa tak małego — wiosną i jesienią. Podszerstek długowłosego Chihuahua może wypadać w małych kępach. Regularne szczotkowanie pomoże kontrolować linienie.

Przy regularnym szczotkowaniu, Chihuahua nie powinno wymagać kąpieli częściej niż raz na miesiąc lub dwa. Użyj szamponu przeznaczonego dla psów, aby nie wysuszyć sierści i skóry. Uszy to ważne miejsce do sprawdzania podczas pielęgnacji Chihuahua. Jeśli wyczuwasz nieprzyjemny zapach lub widzisz wosk, wyczyść wewnętrzne ucho wacikiem, używając środka czyszczącego zalecanego przez weterynarza. Unikaj zagłębiania się zbyt głęboko w ucho.

Jeśli brzegi uszu są suche, nałóż na nie odrobinę oliwy kokosowej lub dla niemowląt. Niektóre Chihuahua mogą mieć plamy łez pod oczami. Możesz ostrożnie przetrzeć oczy, aby usunąć wydzieliny, i dostępne są produkty do usuwania plam. Paznokcie Chihuahua rosną szybko. Krótko je obcinaj. Jeśli słyszysz, że stukają o podłogę, są za długie. Im wcześniej zapoznasz swojego Chihuahua z obcinaniem paznokci, tym mniej stresujące będzie doświadczenie. Równocześnie sprawdź opuszki łap pod kątem obcych przedmiotów lub obrażeń.

Jak wiele małych ras, Chihuahua są podatne na problemy ze zdrowiem jamy ustnej. Szczotkowanie ich zębów może pomóc utrzymać zdrowie jamy ustnej. Szczotkuj zęby co najmniej dwa lub trzy razy w tygodniu — codziennie jest lepiej — aby usunąć kamień nazębny i bakterie.

Zacznij od młodego wieku szczeniaka, aby przyzwyczaić go do tego zabiegu. Podczas pielęgnacji, sprawdzaj czy nie ma ran, wysypek lub objawów infekcji, takich jak zaczerwienienia, bolesność lub stan zapalny na skórze, w uszach, nosie, jamie ustnej i oczach, oraz na łapach. Uszy powinny dobrze pachnieć, bez zbyt dużej ilości wosku czy zanieczyszczeń, a oczy powinny być klarowne, bez zaczerwienienia ani wydzieliny. Staranna, cotygodniowa kontrola pomoże w wykryciu potencjalnych problemów zdrowotnych we wczesnym stadium.

Chihuahua charakterystyka

Dzieci i inne zwierzęta w towarzystwie Chihuahua

Wiele Chihuahua uwielbia dzieci, ale połączenie malutkiego psa i małego dziecka może być przepisem na katastrofę. Chihuahua może skoczyć z rąk dziecka i zranić się, jeśli nie jest prawidłowo trzymany, i nie zawaha się bronić, jeśli jest źle traktowany.

Wiele hodowli nie sprzeda szczeniąt rodzinom z małymi dziećmi z obawy, że piesek zostanie zraniony. Chihuahua radzi sobie najlepiej w rodzinach z cichymi, starszymi dziećmi, którzy rozumieją, jak się z nim obchodzić. Ustal zasadę, że małe dzieci mogą trzymać lub głaskać Chihuahua tylko gdy siedzą na podłodze. Zawsze ucz dzieci, jak podejść i dotknąć psa, i zawsze nadzoruj wszelkie interakcje między psem a małymi dziećmi, aby zapobiec ugryzieniom lub szarpaniu za uszy lub ogon przez którąkolwiek ze stron.

Naucz swoje dziecko nigdy nie zbliżać się do psa, gdy śpi lub je lub gdy próbuje zabrać mu jedzenie. Żaden pies nie powinien być pozostawiony bez nadzoru z dzieckiem. Nawet jeśli Twoja rodzina nie ma dzieci, Twój Chihuahua powinien być zawsze wystawiany na ich obecność w młodym wieku, aby nie bał się ich, jeśli spotka je później w życiu.

Upewnij się jednak, że nadzorujesz to starannie. Chihuahua świetnie dogadują się z innymi zwierzętami w rodzinie, w tym kotami, jeśli są wprowadzone od młodego wieku. Nieustraszony Chihuahua często będzie rządził psami dużo większymi od siebie, co może lub nie może powodować problemów. Nie jest nietypowe, że najmniejszy pies jest tym, który rządzi.

Grupy Ratunkowe


Chihuahua często są kupowane bez jasnego zrozumienia tego, co wiąże się z ich posiadaniem, co sprawia, że te psy często trafiają pod opiekę grup ratunkowych, potrzebując adopcji lub tymczasowego zaopiekowania. Inne Chihuahua trafiają do adopcji z powodu rozwodów lub śmierci właścicieli. Adopcja dorosłego Chihuahua niesie ze sobą wiele korzyści.

Dorosłe psy często są już nauczona czystości i posiadają pewne podstawowe umiejętności posłuszeństwa. Przeszły już przez destrukcyjny etap szczenięcia. Ponieważ Chihuahua żyją bardzo długo, adopcja dorosłego psa może przynieść wiele lat przyjemnej przyjaźni.

Fundacja MIKROPSY – Fundacja Mikropsy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *