CategoriesPorady

Jak pomóc psom w sylwestra: wskazówki, jak uspokoić przestraszone psy

Nowy Rok Sylwester dla nas, ludzi, może to być noc godna zapamiętania, fajerwerki i głośne dźwięki towarzyszące nocy mogą być szczególnie przerażające dla naszych zwierząt domowych.

Na szczęście jest kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby zapewnić swojemu psu spokój podczas Sylwestra.

Dlaczego mój pies staje się niespokojny podczas fajerwerków ?

Wiele psów, podobnie jak ludzie, reaguje na głośne i nieprzewidywalne dźwięki z niepokojem. Fajerwerki, z ich hukiem i jasnymi błyskami, mogą sprawić, że psy czują się zestresowane i przestraszone. To, co dla nas może być atrakcyjnym widowiskiem, dla psa staje się czymś nieznanym i przerażającym.

Brak wcześniejszego przyzwyczajenia psa do różnorodnych dźwięków, zwłaszcza w okresie szczenięctwa, może prowadzić do tego, że stają się one dla nich czymś obcym i niepokojącym. Okres ten jest kluczowy dla akceptacji różnych bodźców jako części normalnego życia. Brak tej akceptacji może doprowadzić do rozwoju fobii hałasowej u psa.

Jest istotne zrozumienie, że psy nie rozumieją, że fajerwerki czy inne głośne dźwięki nie są im bezpośrednio groźne. Dla nich to po prostu hałas, który wywołuje silne emocje, takie jak strach. To, co wywołuje tak intensywne reakcje emocjonalne, nie przyczynia się do przyzwyczajenia, lecz wręcz przeciwnie – wzmacnia strach i niepokój, sprawiając, że pies będzie reagował jeszcze silniej za każdym razem, gdy usłyszy te dźwięki.

Jakie są oznaki, że mój pies boi się  fajerwerków ?

Kiedy Twój pies wykazuje oznaki strachu przed  fajerwerkami , może wykazywać różne objawy stresu i niepokoju:

  • Mogą szukać bezpiecznego miejsca do ukrycia. Często nasze psy będą szukać miejsca, w którym poczują się bezpieczniej – na przykład pod łóżkiem lub innym meblem
  • Trzęsienie się, drżenie lub dyszenie
  • Szczekanie lub marudzenie
  • Krążę po twoim domu
  • Nadmierny ślinotok
  • Szuka pocieszenia u swojego właściciela/staje się przywiązany
sylwester pies

Co mogę zrobić, żeby mój pies był spokojny?

Sposób, w jaki zapewnisz psu spokój, będzie zależał od jego reakcji. Dajemy nasze najlepsze wskazówki, jak pomóc psom zachować spokój, gdy są zestresowane lub niepokojone fajerwerkami.

1. Spróbuj wcześniej poćwiczyć ze swoim psem

 Jeśli wiesz, że w Twoim miejscu zamieszkania będą pokazy fajerwerków , zaplanuj codzienne spacery ze swoim psem wcześniej, zanim pojawią się jakiekolwiek oznaki ich rozpoczęcia. Ćwiczenia mogą zmniejszyć nadmiar psiej energii i sprawić, że będą nieco bardziej zrelaksowane, a nawet prześpią spokojniejszą rozgrzewkę. Co najważniejsze, daj im szansę wyjścia do toalety na długo przed  rozpoczęciem fajerwerków  . Desperacka chęć pójścia do toalety tylko pogorszy sytuację Twojego psa.

2. Upewnij się, że Twój pies ma miejsce, do którego może się udać podczas  pokazów sztucznych ogni

Upewnij się, że Twój pies ma bezpieczne miejsce, do którego może się udać, gdy zaczną strzelać fajerwerki . W przypadku niektórych psów może to być klatka w kącie przykryta kocem, aby zapewnić bezpieczne legowisko, lub może znajdować się pod meblem. Pamiętaj, aby wcześniej przygotować miejsce, w którym znajdą się jego ulubione zabawki, smakołyki, koc i miska z wodą. W ten sposób mają miejsce, do którego mogą się wycofać, jeśli poczują się zaniepokojeni.

Zadbaj o to, aby to miejsce było łatwo dostępne i blisko Ciebie – one też potrzebują Twojego komfortu.

Jeśli zdecydują się pójść gdzie indziej, pozwól im. Nie próbuj ich zachęcać – po prostu upewnij się, że mają wodę i trzymaj się blisko nich.

3. Bądź przy swoim psie, aby zapewnić mu wsparcie i komfort, którego potrzebuje

Kiedy słychać głośne fajerwerki  , naturalnym jest, że Twój pies szuka u Ciebie wsparcia – w końcu to Ty zapewniasz bezpieczeństwo, ochronę i miłość. Zachowaj spokój, aby dodać im pewności siebie i zapewnić im tyle – lub tak mało – kontaktu fizycznego, ile potrzebują.

Niektóre psy odczują komfort przytulania się do Ciebie, inne będą szczęśliwsze, wiedząc, że jesteś w pobliżu. Jeśli rozprasza je gra, trening lub po prostu zabawki do podawania jedzenia, takie jak wypchane kongi, maty licki itp., mogą one pomóc im pomyśleć o czymś innym – ale naprawdę zestresowany pies nie może jeść, więc nie rób tego zdziwisz się, jeśli odmówią nawet ulubionych kąsków.

4. Spróbuj zamaskować hałas grzmotu

Fajerwerki mogą być szczególnie przerażające dla psów, ponieważ słyszą je ze znacznie większej odległości niż my, ludzie, a jeśli wszystko inne jest ciche, huki wydają się jeszcze głośniejsze! Spróbuj włączyć telewizor lub radio, prowadzić głośną rozmowę (nawet jeśli tylko z psem!) i żyć normalnie.

5. Zasuń zasłony

Oprócz minimalizacji hałasu, powinieneś także rozważyć zamknięcie zasłon lub żaluzji, aby zablokować błyski fajerwerków , które mogą być dodatkowo niepokojące dla Twojego psa.

6. Porozmawiaj ze swoim weterynarzem

Jeśli Twój pies wykazuje nadmierny strach przed ogniem, a zwłaszcza jeśli jego stan się nasila, powinieneś porozmawiać ze swoim weterynarzem. Twój weterynarz może zalecić leki lub terapie uzupełniające, które mogą pomóc w ciężkich przypadkach, ponieważ jest to obszar, w którym dostępnych jest kilka nowych metod leczenia.

7. Uzyskaj pomoc na przyszłość

Jedno, czego możesz być pewien, to to, że zdarzają się fajerwerki i inne głośne dźwięki. Jest to problem behawioralny, który nie zniknie bez pomocy. O wiele lepiej jest zapobiegać niepokojowi i strachowi, jakie niesie ze sobą fobia dźwiękowa, niż mieć do czynienia z spanikowanym psem. Znajdź akredytowanego behawiorystę, który pomoże Ci wyleczyć fobię hałasową Twojego psa, dzięki czemu przyszłe wieczory przy ognisku będą… mniej straszne dla Twojego psa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *