CategoriesPorady

Podróżowanie z psem lub szczeniakiem podczas wycieczki samochodowej

Podróżowanie z psem lub szczeniakiem podczas wycieczki samochodowej

Zapierające dech w piersiach widoki i bezkresne szlaki Polski mogą być jeszcze bardziej ekscytujące, gdy towarzyszy ci najlepszy przyjaciel na czterech łapach. Podróżowanie z psem otwiera zupełnie nowe horyzonty przygody. Jednak zanim wyruszysz w drogę, przygotowanie się z odpowiednim wyprzedzeniem to kluczowy krok, który zadecyduje, czy wasza podróż będzie niezapomniana.

Nawet najbardziej zaawansowany w wycieczkach samochodowych pies może poczuć się nieswojo, spędzając 12 godzin na tylnej kanapie auta. Dobrze zaplanowane przygotowania zarówno dla czworonoga, jak i dla ciebie są kluczem, by móc przewidzieć i zapewnić bezpieczeństwo i komfort w przypadku nieoczekiwanych sytuacji.

Tak jak nie wybierasz się w podróż bez zapasu przekąsek, tak samo ważne jest odpowiednie przygotowanie psa przed wycieczką. Odkryj nasze wskazówki, które pomogą ci zadbać o komfort i bezpieczeństwo pupila podczas podróży.

Czego potrzebuje Twój pies?

Wydaje się, że podstawowe potrzeby są proste: karma dla pupila i ewentualne leki. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Gdzie twój pies będzie jadł? Jak przechowasz żywność? A co z wodą i miseczką dla niego? Wszystko to zajmuje cenne miejsce w twoim pojeździe.

Karma
Idealnym rozwiązaniem jest wyposażenie się w zamykany pojemnik na żywność o pojemności 4kg. W wolnej przestrzeni w pojeździe umieść wszelkie leki, a dołącz do nich torbę z dokumentacją weterynaryjną, pojemnik na karmę oraz miskę i składaną podróżną miskę na wodę.

Elementy komfortu
Niektóre psy, zwłaszcza młodsze, potrzebują dodatkowych przedmiotów zapewniających im wygodę. Małe szczenięta, rosnące w szybkim tempie, potrzebują kilku posiłków dziennie, więc zapakuj dodatkowe przekąski. Nie zapomnij o dobrych zabawkach do żucia (szczególnie dla ząbkujących szczeniąt) i wygodnej poduszce, na której mogą się rozciągnąć. Jeśli chodzi o przedmioty zapewniające rozrywkę, niektóre psy zadowolą się znaną zabawką lub przedmiotem do żucia, ale zastanów się, co przyciągnie uwagę twojego pupila podczas ruchu ulicznego. Jeśli twój pies uwielbia masło orzechowe, zabawka z ukrytą łyżką tego smakołyku może być strzałem w dziesiątkę. Psy potrafią bawić się godzinami, próbując dostąpić ostatniego lizania.

Odzież dla psa
Pamiętaj o klimacie miejsca, do którego zmierzasz. Czy przewidujesz chłodniejsze warunki? Jeśli twój pies ma cienką sierść, brak podszerstka lub niewiele tkanki tłuszczowej, łatwo mu może być zaziębić się. Dlatego warto spakować dla niego sweter lub kurtkę.

Szkolenie i przygotowanie do drogi

Zanim ruszysz w podróż ze swoim psem, ważne jest, aby upewnić się, że jest on świetnym psim towarzyszem. Doskonalenie dobrego zachowania psa wymaga pracy nad kilkoma kluczowymi umiejętnościami:

  1. Spokojne chodzenie na smyczy, bez szarpania
  2. Powstrzymywanie się od skakania na ludzi podczas spotkań i powitań
  3. Czekanie na wyjście z samochodu, aż otrzymasz sygnał
  4. Umiejętność radzenia sobie podczas spotkań z innymi psami
  5. Szybka reakcja w sytuacjach nagłych

Wskazówka: Umiejętność kontrolowania psa bez smyczy jest kluczowa, zwłaszcza gdy zostanie wypuszczony na zewnątrz.

Nie trzeba, by każde z tych zachowań było idealne, ale niektóre są niezwykle istotne, jak na przykład czekanie na sygnał przed wyjściem z samochodu. W przypadku, gdy zatrzymasz się na poboczu, pies automatycznie podążający za tobą może stworzyć niebezpieczną sytuację w pobliżu ruchu drogowego. Ważne jest nauczenie psa oczekiwania — dla ich bezpieczeństwa i wspólnego zadowolenia warto poświęcić czas na pracę nad tymi zachowaniami przed rozpoczęciem podróży.

Przygotowanie medyczne

Przed rozpoczęciem podróży sprawdź, czy twój pies jest aktualny z wszelkimi szczepieniami i miej wydrukowaną kopię dokumentacji. Warto także uzyskać od weterynarza oficjalne zaświadczenie. W niektórych przypadkach podróży ze zwierzęciem konieczne mogą być świadectwa zdrowia. Mogą być one przydatne w przypadku jakichkolwiek kwestii związanych z organami ścigania, dotyczących zdrowia twojego pupila.

Wykonanie szczegółowych badań przed wyjazdem może być bardzo pomocne. Dzięki temu masz pewność, że twój pies jest w optymalnym zdrowiu przed wyruszeniem w nieznane, szczególnie w sytuacji, gdy nie masz stałego weterynarza, do którego natychmiast mógłbyś się udać.

Praktyka podróżnicza

Rozpocznij od małych kroków i stopniowo przyzwyczajaj swojego psa do podróży samochodem. Zacznij od krótkich, codziennych przejażdżek do pracy lub parku. Stopniowo zwiększaj czas trwania wypraw samochodem, kierując się ku ciekawym miejscom, jak jeziora czy inne parki. Nawet godzinna podróż od większego miasta może prowadzić do malowniczych gór, rzek czy jezior, stwarzając wspaniałe możliwości na jednodniowe wycieczki. Jeśli twój pies nie miał zbyt wielu długich podróży samochodem, spróbuj raz lub dwa wyprawy trwające od 5 do 10 godzin.

Nie zapomnij zaopatrzyć się w pokrowiec na siedzenie, który ochroni samochód przed sierścią, śliną, zabłoconymi łapami i zabawkami psa. To ważne, aby zapewnić komfort zarówno dla zwierzaka, jak i czystość pojazdu.

Psychiczne, emocjonalne i fizyczne skutki podróżowania z psem

Twoim celem powinno być sprawienie, że podróżowanie stanie się dla twojego psa przyjemnością. Zanim wsiądziecie do samochodu, upewnij się, że twój pies jest dobrze wyszczekany i trochę zmęczony. Doskonała wskazówka: dzień przed długą podróżą zapewnij swojemu psu dniową opiekę. To nie tylko korzystne dla niego, ale pozwoli ci przygotować samochód i posprzątać dom bez psa pod nogami. Kiedy zajmujesz się swoimi sprawami, twój pies może spędzić dzień bawiąc się z innymi psami (a może nawet skorzystać z kąpieli lub pobytu w spa). W ten sposób załatwisz wszystko bez stresu dla pupila, a on będzie zrelaksowany i zmęczony, gotowy na podróż następnego dnia. To sytuacja, która przynosi korzyści obu stronom.

Podczas podróży regularnie robcie przerwy na toaletę, aby twój pies mógł rozprostować nogi i węszyć nowe zapachy. Smakołyki powinny być regularną nagrodą za spokojne zachowanie w samochodzie. Zapewnij rozrywkę, by zawsze utrzymać zainteresowanie twojego czworonożnego towarzysza i sprawić, że będzie chętny do skakania z powrotem do samochodu na kolejną odsłonę przygody.

1 Comments

  1. […] psa.Wraz z nadejściem wiosny i zbliżającymi się wakacjami, coraz więcej osób decyduje się na podróżowanie ze swoimi futrzanymi przyjaciółmi. Jednak przed wyjazdem za granicę z psem lub kotem, konieczne jest posiadanie paszportu dla […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *