CategoriesLifestyle

Czy masło orzechowe jest dobre dla psów?

Czy psy mogą jeść masło orzechowe

Masło orzechowe może być przepysznym i pożywnym przysmakiem dla psów. Jeśli istnieje jedna potrawa, za którą psy szaleją, to jest nią masło orzechowe. Od słodkiego, ale słonego smaku i satysfakcjonującej konsystencji po różnorodne właściwości odżywcze – nic dziwnego, że masło orzechowe jest tak powszechnym składnikiem wielu ulubionych przysmaków Twojego psa.

Poza tym masło orzechowe tak łatwo rozprowadza się w pustych kościach i zabawkach, że można go używać jako odskocznię podczas przycinania pazurów psa lub kąpieli, a także jest wygodnym sposobem podawania leków (ponieważ żaden pies nie odmówi przyjęcia pigułki ukrytej w kulce masła orzechowego). Ale mimo że większość psów (i ludzi!) masłu orzechowemu nie może się oprzeć, czy w rzeczywistości jest to coś, co może jeść Twój pies?

Czy psy mogą jeść masło orzechowe?

Eksperci są zgodni, że masło orzechowe jest bezpieczne dla większości psów. Co więcej, ponieważ jest bogate w białko i zdrowe tłuszcze, witaminy B i E oraz niacynę, masło orzechowe może być zarówno pysznym, jak i odżywczym przysmakiem dla Twojego psa.

Podobnie jak w przypadku ludzi, wysoka zawartość tłuszczu w maśle orzechowym oznacza, że ​​nie jest to coś, co będziesz chciał podawać swojemu czworonożnemu przyjacielowi kilka razy dziennie – a nawet kilka razy w tygodniu – ponieważ może to prowadzić do otyłości, a także poważnych chorób. problemy zdrowotne, takie jak zapalenie trzustki . Problemem może być również zawartość sodu w maśle orzechowym. Oferując psu masło orzechowe, staraj się, jeśli to możliwe, trzymać się niesolonych lub domowych odmian bez dodatku cukru i dodatków. Jak zawsze, przed podaniem psu masła orzechowego skonsultuj się ze swoim weterynarzem, aby mieć pewność, że uważa on, że jest to „pokarm dla ludzi”, który Twój pies może z łatwością tolerować.

Ile masła orzechowego mogą jeść psy?

Ogólnie rzecz biorąc, wielu lekarzy weterynarii radzi rodzicom zwierząt, aby przestrzegali zasady 10 procent – ​​to znaczy smakołyki nigdy nie powinny stanowić więcej niż 10 procent diety psa. Jeśli Twój pies po raz pierwszy spożywa masło orzechowe, spróbuj zacząć od małego lizania lub dwóch, a następnie dla pewności obserwuj swojego zwierzaka. Można oferować masło orzechowe jako okazjonalną przekąskę — spróbuj porcji wielkości łyżki stołowej wymieszanej z krokietami lub włożonej do Konga lub innej podobnej zabawki raz lub dwa razy w tygodniu (i nie wahaj się podawać go prosto z łyżki).

Prawdopodobnie najlepiej jest zaoferować przyjazne zwierzętom owoce i warzywa przed otwarciem słoika z masłem orzechowym, a dzielenie się wieloma kulkami masła orzechowego kilka razy w tygodniu z dużym prawdopodobieństwem spowoduje przyrost masy ciała i inne powiązane problemy zdrowotne u Twojego zwierzaka.

Czy masło orzechowe może być niebezpieczne dla psów?

Istnieje kilka kwestii związanych z bezpieczeństwem związanych z masłem orzechowym, o których właściciele psów powinni wiedzieć. 

Będziesz także chciał bardzo dokładnie przeczytać etykietę masła orzechowego. W ostatnich miesiącach niektórzy producenci masła orzechowego zaczęli stosować substytut cukru znany jako ksylitol. Ksylitol, często występujący w produktach bezcukrowych, takich jak guma do żucia, miętówki, lody i niektóre wypieki, często uważany za bezpieczny dla ludzi, jest wyjątkowo toksyczny dla psów , ponieważ powoduje szybkie uwalnianie insuliny, co prowadzi do znacznego spadku poziomu cukru we krwi, który nieleczony może zagrażać życiu. Wystarczy, że pies spożyje niewielką ilość ksylitolu, aby doszło do śmiertelnej choroby zwanej hipoglikemią, która może wystąpić w ciągu 10 do 60 minut po spożyciu przez psa produktu zawierającego ksylitol lub nawet kilka godzin później.

Objawy zatrucia ksylitolem u psów

  • Słabość
  • Brak koordynacji
  • Zawalić się
  • Oszałamiający
  • Napady

Jakie rodzaje masła orzechowego są najlepsze dla psów?

Jeśli chodzi o kremową lub chrupiącą konsystencję, oba sposoby są w porządku. Chociaż nie chcesz podawać swojemu psu większości odmian całych orzechów, orzeszki ziemne w chrupiącym maśle orzechowym są bezpieczne do spożycia przez psy. Wybierając markę masła orzechowego dla swojego psa, jeśli to możliwe, wybieraj jego całkowicie naturalne, organiczne i niesolone odmiany. Te odmiany składają się głównie z orzeszków ziemnych, więc nie ma ryzyka, że ​​Twój pies spożyje takie składniki, jak cukier lub syrop kukurydziany, sztuczne słodziki, takie jak ksylitol, lub inne konserwanty, które mogą być potencjalnie szkodliwe.

Pamiętaj, aby trzymać się z daleka od masła orzechowego sprzedawanego jako o obniżonej zawartości tłuszczu lub o niskiej zawartości cukru, ponieważ są to odmiany, które częściej zawierają dodatki, dzięki którym masło orzechowe smakuje tak „normalnie”, jak to możliwe.

Jeśli sprawdziłeś etykietę składników, zapytałeś weterynarza i zaoferowałeś to jako przysmak raz na jakiś czas, śmiało nałóż łyżką masło orzechowe swojemu czworonożnemu przyjacielowi, który będzie więcej niż szczęśliwy aby cieszyć się nim, zmieszany z krokietem, upieczony jako domowy przysmak lub zlizany prosto z łyżki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *