CategoriesPorady Zdrowie

Dlaczego mój pies nie chce jeść? Przyczyny i sposoby rozwiązania tego problemu

pies nie chce jeść

Dlaczego mój pies nie chce jeść? Psy zazwyczaj są bardzo zmotywowane jedzeniem, więc jeśli twój pies przestaje jeść, naturalne jest, że odczuwasz pewne zaniepokojenie. Istnieje wiele różnych przyczyn, a niektóre z nich są bardziej poważne niż inne. Anoreksja, na przykład, to całkowity brak apetytu. Twój pies odmawia jedzenia cokolwiek. Hyporeksja to zmniejszony apetyt lub niechęć do jedzenia. Ważne jest zrozumienie tej różnicy, kiedy omawiasz nasilenie objawów swojego zwierzaka z weterynarzem, ponieważ różne problemy mogą powodować różne zmiany w apetycie. Ludzie zwykle kojarzą termin “anoreksja” z anoreksją psychiczną, co jest zaburzeniem odżywiania u ludzi, ale anoreksja u psów po prostu oznacza, że pies odmawia jedzenia. Wiedza na temat przyczyn braku apetytu u psa, kiedy można próbować zmusić go do jedzenia oraz kiedy powinno się być zaniepokojonym, jest istotna dla zrozumienia przez właścicieli zwierząt.

Dlaczego pies nie chce jeść?

Istnieje wiele powodów, dla których pies może odmówić jedzenia. Niektóre z nich mogą wynikać z zachowania, ale inne, poważniejsze problemy, mogą wynikać z choroby lub zaburzenia zdrowia psa.

1. Zachowania – Niektóre psy stają się wybrednymi jedzeniarzami po tym, jak zostają rozpieszczone przez opiekunów i odmawiają jedzenia, chyba że dostaną to, czego chcą. Regularne zmiany w diecie, dużo przysmaków i rozpieszczanie jedzeniem ze stołu mogą prowadzić do problemów behawioralnych, które skutkują anoreksją.

2. Choroba – W przypadku, gdy pies nie czuje się dobrze z powodu choroby lub zaburzenia zdrowia, może nie mieć ochoty jeść. Choroby wątroby i nerek, choroby jelitowe lub niedrożność, choroby układu oddechowego powodujące trudności w oddychaniu, nowotwory i inne problemy mogą sprawić, że pies przestanie jeść. Obok anoreksji w chorym psie często występują także objawy jak ospałość, wymioty i biegunka.

3. Ból – Różnego rodzaju bóle stawów, mięśni, pleców, ból w jamie ustnej, dyskomfort brzucha i inne problemy mogą sprawić, że pies nie będzie chciał schylać głowy i jeść.

4. Problemy z zębami – Problemy z zębami, takie jak złamane zęby, choroby przyzębia, nawet przytrzaśnięty kawałek drewna w podniebieniu psa, mogą prowadzić do anoreksji u psa.

5. Zmiany środowiskowe – Jeśli pies jest zestresowany lub boi się – na przykład ze względu na nowe szczenię lub osobę w domu, nowe otoczenie lub zmiany w otoczeniu domowym – może odmówić jedzenia.

6. Efekty uboczne –  Leki, które Twój pies może przyjmować, mogą sprawić, że nie będzie miał ochoty jeść.3 Skonsultuj to z weterynarzem, aby zobaczyć, czy dawkę można zmienić lub czy można podjąć inne działania, aby zmniejszyć skutki uboczne. Oprócz leków, niedawno podane szczepienia również mogą sprawić, że pies nie będzie się czuł dobrze i nie będzie chciał jeść.

7. Zator – Niektóre psy jedzą rzeczy takie jak skarpetki, pluszowe zabawki, kamienie i inne przedmioty, które nie są strawne. Może to prowadzić do niedrożności i sprawić, że pies nie będzie chciał jeść.

Co robić, jeśli pies nie je?

Nie należy zmuszać psa do jedzenia. Zamiast tego, jeśli pies traci na wadze, weterynarz może zalecić dokarmianie podczas jedzenia. Rozcieńczona karma w puszkach lub specjalne mieszanki można podawać psu za pomocą strzykawki, ale trzeba to robić powoli. Jeśli jedzenie jest podawane zbyt szybko lub pies odmawia połykania, może dojść do zachłyśnięcia, w wyniku czego jedzenie trafi do dróg oddechowych zamiast przełyku. Nie zaleca się prób zmuszania psa do jedzenia bez konkretnych instrukcji i wskazówek weterynarza. Ponieważ istnieją inne, bardziej bezpieczne i skuteczne sposoby poprawy apetytu psa, zazwyczaj odradza się karmienie psów siłą.

Najważniejsze, co zrobić, jeśli masz obawy co do zdrowia lub zachowania Twojego pupila, to skontaktować się z weterynarzem. Będzie w stanie Ci doradzić, na co zwrócić uwagę i kiedy być zaniepokojonym. Twój weterynarz zna historię Twojego pupila i może udzielić porad lub zalecić jedzenie, które pobudzi apetyt psa.

Jeśli Twój pies odmawia jedzenia, ale zachowuje się normalnie, możesz nadal podawać mu jedzenie i obserwować go przez 12 do 24 godzin pod kątem innych zmian. Jeśli anoreksja się utrzymuje lub pies zaczyna tracić na wadze, nie zachowuje się normalnie, wymiotuje, ma biegunkę lub zauważasz inne zmiany w jego zachowaniu, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem. Podziel się z weterynarzem informacją o jedzeniu i przysmakach, które Twój pies jadł, oraz kiedy zauważyłeś zmiany w apetycie. Oprócz badania fizycznego, może być konieczne przeprowadzenie badań rentgenowskich, badań krwi i innych testów, aby ustalić przyczynę anoreksji u psa.

Leczenie i zapobieganie

Jeśli Twój pies nie je, możesz podjąć kilka działań, aby go zachęcić do jedzenia w domu.

  1. Zadzwoń do weterynarza, aby zobaczyć, czy ma rady lub żywność, którą może zalecić, aby bezpiecznie karmić Twojego psa.
  2. Podgrzej jedzenie psa na kilka sekund w mikrofalówce i zawsze sprawdź temperaturę, aby upewnić się, że nie oparzysz pyska psa, zanim mu podasz.
  3. Podawaj przeciery dla niemowląt, próbując najpierw opcji z puree z indyka lub kurczaka. Upewnij się, że nie dodano dodatkowych przypraw lub dodatkowych składników.
  4. Podawaj dietę łatwostrawną z gotowanym białym ryżem i filetem z kurczaka bez skóry i kości, który nie jest przyprawiony.
  5. Dodawaj do jedzenia psa bezsodowy rosół z kurczaka lub wodę.
  6. Połóż jedzenie psa na talerzu, z którego osoba by jadła.
  7. Połóż jedzenie psa na podłodze zamiast w misce lub rozważ umieszczenie go wyżej, jeśli pies ma problem z bólem szyi lub pleców.
  8. Posyp niewielką ilość niskotłuszczowego sera mozzarella lub trochę masła orzechowego na jedzenie.

Różne opcje mogą działać lepiej niż inne w zależności od Twojego psa, a skuteczność opcji może zależeć od przyczyny anoreksji. Miększe jedzenie może bardziej przypaść do gustu psu z problemami z zębami, podgrzewane jedzenie może być bardziej atrakcyjne dla psa, który ma trudności z węchem z powodu problemów z oddychaniem, a dodatki takie jak konserwy z kurczaka lub rosół z kurczaka mogą pomóc wybrednemu jedzeniarzowi.

Jeśli chodzi o zapobieganie, ważne jest, aby zauważyć, że wiele psów, które są “wybrednymi jedzeniarzami”, cierpi na przewlekłe, niskie zapalenie przewodu pokarmowego. Oznacza to, że mogą skorzystać z diety dla psów z wrażliwym żołądkiem. Omów przyzwyczajenia żywieniowe swojego psa z weterynarzem, aby dowiedzieć się, czy może zalecić dietę, która pomoże Twojemu zwierzakowi jeść regularnie bez dodawania dodatkowych dodatków lub pokarmu. Te dodatkowe dodatki mogą dostarczać wiele dodatkowych kalorii, które mogą prowadzić do otyłości lub pogorszyć problemy żołądkowo-jelitowe, jeśli są używane często.

Zadbaj także o zdrowie jamy ustnej psa i unikaj nadmiernej ilości przysmaków lub jedzenia ze stołu, aby nie doprowadzić do powstania psa wybrednego jedzeniarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *