CategoriesPorady

Czy karma dla psa ma datę ważności? Jak przechowywać i rozpoznać zepsutą karmę

Jak przechowywać i rozpoznać zepsutą karmę

Na rynku istnieje tak wiele różnych marek, rodzajów i smaków karmy dla psów, że wybór odpowiedniej może być przytłaczający. Niemniej jednak, karmienie swojego pupila zdrowym i odżywczym pokarmem nie kończy się po podjęciu przemyślanej decyzji dotyczącej wyboru. Właściwe przechowywanie karmy psa w celu zapobiegania jej zepsuciu, świadomość oznak zanieczyszczenia oraz zrozumienie różnicy między datą “najlepiej spożyć przed” a datą ważności to wszystkie istotne aspekty, jeśli chodzi o żywienie pupila.

Data “najlepiej spożyć przed” a data ważności

Daty “najlepiej spożyć przed” i daty ważności nie są sobie równoznaczne. Data ważności określa, kiedy składniki w jedzeniu mogły zacząć się psuć. Natomiast data “najlepiej spożyć przed” to data, w której produkt nie jest już tak kompletny pod względem składników odżywczych, jak może sugerować etykieta. To nie zawsze oznacza, że karma dla zwierząt nie jest już bezpieczna. Większość karmy dla zwierząt nadal będzie miała oznaczoną datę “najlepiej spożyć przed”, aby właściciele zwierząt mogli mieć pewność, że karmią swoje zwierzęta pokarmem o optymalnych składnikach odżywczych, zapachu, smaku i konsystencji.

Znaczenie konserwantów

Firma produkująca karmę dla zwierząt może oszacować datę “najlepiej spożyć przed” dla określonej linii produktów na podstawie rodzaju użytych w nich konserwantów. Jeśli chodzi o karmę w puszkach, samo puszkowanie pełni rolę konserwantów, dlatego niewypakowane puszki zazwyczaj pozostają świeże dłużej niż niewypakowana karma sucha. Jeśli chodzi o dodatkowe konserwanty, stosuje się różne rodzaje naturalnych i syntetycznych konserwantów w karmie dla zwierząt. Chociaż słowo “konserwanty” zdobyło złą reputację w ostatnich latach, są one niezbędne do utrzymania karmy zwierząt w bezpiecznym stanie do spożycia.

Nie wszystkie konserwanty ulegają takiej samej degradacji, a firmy produkujące karmę dla zwierząt będą wykorzystywać tę wiedzę, aby określić, jak długo ich produkty są dobre. Po upływie daty “najlepiej spożyć przed”, konserwanty zaczynają ulegać degradacji. Gdy to się stanie, stopniowo tracą zdolność do ochrony karmy dla psa przed zepsuciem, zarówno przez pleśń, jak i nadmierny wzrost bakterii.

Przechowywanie karmy dla psów – najlepsze praktyki

Nawet jeśli produkt nie przekroczył daty “najlepiej spożyć przed”, istnieje ryzyko zanieczyszczenia i zepsucia karmy, jeśli nie jest ona odpowiednio przechowywana. Najczęstsze sposoby, w jakie karma dla psa może się psuć, to narażenie na powietrze, wilgoć lub nadmierne ciepło. Narażenie na powietrze pozwala potencjalnie szkodliwym bakteriom dostać się do jedzenia, gdzie mogą się rozwijać i mnożyć. Jeśli karma jest przechowywana w miejscu o nadmiernym nawilżeniu, może pojawić się pleśń. W przypadku, gdy temperatura otoczenia, w którym przechowywana jest karma, jest zbyt wysoka, tłuszcze w karmie mogą się zjełczeć.

Może się zdarzyć, że na pierwszy rzut oka nie dostrzeżemy, że karma dla psa się zepsuła, ale może mieć ona zauważalny kwaśny lub zjełczały zapach. Możesz również dostrzec oznaki wilgoci, pleśni lub insektów w jedzeniu. W zależności od tego, jak wybredny jest twój pies, może nawet odrzucić jedzenie, jeśli wyczuje zapach, którego ty być może nie wyczuwasz. Dlatego zwracaj szczególną uwagę na reakcję swojego psa na karmę.

Karma sucha i mokra – przechowywanie

Karmę suchą najlepiej przechowywać w oryginalnym opakowaniu, szczelnie zamkniętym, a następnie umieścić w szczelnym pojemniku do przechowywania żywności. Zwiń otwarcie worka, aby nie pozostawić w nim nadmiaru powietrza. Wylewanie granulek bezpośrednio do pojemnika na żywność nie jest zalecane, ponieważ nie można ograniczyć ilości powietrza wewnątrz pojemnika. W przypadku potrzeby zwrotu produktu lub kontroli jakości w razie potrzeby, nie będziesz miał również numeru serii i daty “najlepiej spożyć przed” pod ręką. Idealnie byłoby zużyć worek karmy suchej w ciągu około 2 miesięcy od otwarcia opakowania.

Otwarte puszki lub torebki z karmą mokrą najlepiej przechowywać w lodówce, dokładnie przykryte. Po otwarciu karma mokra powinna być spożyta w ciągu trzech dni. Wynika to częściowo z faktu, że do karmy w puszkach dodaje się mniej konserwantów (ponieważ sam proces puszkowania jest formą konserwacji), dlatego składniki odżywcze zaczną szybciej się degradować po otwarciu.

Co zrobić, jeśli pies zje zepsutą lub przeterminowaną karmę?

Jeśli twój pies przypadkowo skonsumuje zepsutą lub przeterminowaną karmę, możesz zauważyć objawy ogólnego zaburzenia żołądkowo-jelitowego, takie jak wymioty lub biegunka. W zależności od patogenu, twój pies może również stać się poważnie chory. Bakterie takie jak E. coli mogą powodować choroby zagrażające życiu, jeśli nie zostaną leczone. Pewne gatunki pleśni mogą produkować mikotoksyny, takie jak vomitoksyna (która może wywoływać poważne schorzenia żołądkowo-jelitowe) i alfotoksyna (która może powodować choroby wątroby i śmierć, jeśli nie zostanie leczona). Inne mikotoksyny mogą również powodować drżenie mięśni po spożyciu. Dlatego, chociaż wymioty i biegunka mogą być objawem wielu różnych schorzeń, ważne jest, aby skonsultować się z weterynarzem, gdy te objawy się pojawią.

Ostrzeżenie: Skutki spożywania przeterminowanej karmy dla psa

Jeśli pies jest karmiony przeterminowaną karmą przez dłuższy czas, może pojawić się niedobór składników odżywczych i objawy niedożywienia. Objawy te mogą objawiać się brakiem energii, osłabieniem, utratą wagi lub zanikiem mięśni.

Zapewniaj prawidłowe przechowywanie i unikaj karmy przeterminowanej

Dbałość o właściwe przechowywanie karmy dla psa oraz świadomość różnicy między datą “najlepiej spożyć przed” a datą ważności są kluczowe dla zapewnienia zdrowego i bezpiecznego żywienia naszych pupili. Pamiętajmy, że nasze zwierzęta zasługują na najlepsze, dlatego ważne jest, aby być odpowiedzialnym opiekunem i dbać o ich zdrowie poprzez staranne monitorowanie jakości i daty produktów, jakie dostają do jedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *