CategoriesPorady Zdrowie

Kiedy Przestać Karmić Swojego Psa Karmą Dla Szczeniąt

Kiedy Przestać Karmić Swojego Psa Karmą Dla Szczeniąt

Właściwe Karmienie Szczeniąt – Klucz do Zdrowego Rozwoju

Karma odgrywa kluczową rolę w dbaniu o zdrowie szczeniąt i dorosłych psów. Większość właścicieli wie, że szczenięta potrzebują karmy specjalnie stworzonej do wspierania wzrostu i rozwoju. Jednak wielu właścicieli z trudem określa moment, kiedy należy przejść na karmę dla psów dorosłych. To dlatego, że nie istnieją uniwersalne zasady dotyczące wszystkich psów. Różne psy rosną w różnym tempie. Ty i twój weterynarz możecie oszacować najlepszy moment na zmianę diety dla twojego szczenięcia.

Karmienie Karmą Dla Szczeniąt

Szczenięta potrzebują więcej kalorii niż psy dorosłe, aby wspierać ich wzrost, rozwój i wysoki poziom energii. Młode szczenięta potrzebują około dwukrotnie większej liczby kalorii niż psy dorosłe o tej samej wielkości. Kiedy twoje szczenię zbliża się do dorosłości, wzrost zaczyna zwalniać, a zapotrzebowanie kaloryczne maleje. Jeśli nadal karmisz karmą dla szczeniąt po zakończeniu wzrostu twojego psa, skutkować to będzie przybieraniem na wadze. Nadmierna waga szybko może przerodzić się w otyłość, która może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych.

Kiedy Przejść na Karmę Dla Dorosłych Psów

W ogólnym ujęciu psy uważane są za szczenięta do około roku życia. Jednak różne rasy starzeją się w różnym tempie. Na przykład wiele dużych i olbrzymich ras psów uważane jest za szczenięta do dwóch lub więcej lat życia. W innym przypadku niektóre małe rasy psów osiągają dorosły rozmiar przed ukończeniem roku życia. Twój weterynarz jest najlepszym źródłem informacji dotyczących diety twojego psa, dlatego zasięgnij rady przed przejściem na karmę dla dorosłych psów.

Optymalny Moment na Zmianę Diety

Decydując o odpowiednim momencie na karmę dla psów dorosłych, celem jest przejście na karmę dla dorosłych w okolicach momentu, kiedy szczenię przestaje rosnąć, ale zanim zacznie nadmiernie przybierać na wadze. Śledź wagę i wzrost swojego szczenięcia oraz zwróć uwagę, czy liczby zaczynają wzrastać wolniej. Większość psów zaczyna osiągać plateau w około roku życia, ale możesz zauważyć zwolnienie tempa wzrostu już w wieku ośmiu lub dziewięciu miesięcy.

Ocenianie Wagi Twojego Psa

Miej na uwadze, że przybieranie na wadze niekoniecznie oznacza wzrost. Jeśli twój pies przybiera na wadze, ale nie rośnie wyżej ani nie nabiera masy mięśniowej, może być nadwaga. Możesz ocenić kondycję ciała swojego psa w domu wykonując kilka kroków:

  • Przejdź dłońmi wzdłuż klatki piersiowej swojego psa. Powinieneś móc wyczuć żeberka pokryte cienką warstwą tłuszczu. Jeśli nie możesz łatwo wyczuć żeber, twój pies może mieć nadwagę.
  • Spójrz na swojego psa z boku. Powinieneś zobaczyć lekkie wcięcie brzucha. Pies z nadwagą będzie miał bardzo małe lub żadne wcięcie.
  • Spójrz na swojego psa z góry. Powinno być lekkie zwężenie w okolicy talii tuż za klatką piersiową. Prosta lub wypukła linia od klatki piersiowej do bioder wskazuje na psa z nadwagą.
  • Bardzo widoczne żeberka i bardzo wąska talia mogą oznaczać, że twój pies ma niedowagę. Skonsultuj się z weterynarzem, aby to potwierdzić.

Jeśli twój pies ma mniej niż rok i wydaje się przybierać na wadze, możesz po prostu zmniejszyć rozmiar porcji lub częstotliwość posiłków, zanim przejdziesz na karmę dla psów dorosłych. Weterynarze zalecają karmienie młodych szczeniąt trzy razy dziennie. Jednak większość szczeniąt może przejść na dwa posiłki dziennie, gdy zbliżają się do wieku dorosłości.

Jak Przeprowadzić Zmianę Diety Jakakolwiek zmiana diety powinna odbywać się stopniowo, aby uniknąć problemów żołądkowych. Ten proces może trwać tydzień lub dwa, w zależności od tego, jak go przeprowadzasz.

Wybranie odpowiedniej karmy dla swojego psa dorosłego może wymagać trochę czasu i badań. Możesz zdecydować się na tę samą markę karmy, ale przejść na formułę dla dorosłych. Oczywiście weterynarz może pomóc ci znaleźć odpowiednią dietę.

Po wybraniu karmy dla dorosłych psów określ rozmiar porcji karmy dla dorosłych, którą w końcu będziesz musiał karmić na podstawie aktualnej wagi swojego psa. Następnie dodaj niewielki procent karmy dla dorosłych do karmy dla szczeniąt, zwiększając go trochę przy każdym posiłku. Dla uproszczenia możesz ustalić harmonogram, aby nie musieć pamiętać, ile z każdej karmy należy podać. Wielu profesjonalistów weterynarii poleca podejście “3 na 3” podczas zmiany diety:

  • Dni 1-3: Podawaj 1/3 porcji karmy dla dorosłych i 2/3 porcji karmy dla szczeniąt.
  • Dni 4-6: Podawaj 1/2 porcji karmy dla dorosłych i 1/2 porcji karmy dla szczeniąt.
  • Dni 7-9: Podawaj 2/3 porcji karmy dla dorosłych i 1/3 porcji karmy dla szczeniąt.
  • Dzień 10 i dalej: Podawaj pełną porcję karmy dla dorosłych. Podczas zmiany obserwuj apetyt i wypróżnienia swojego psa. Zwolnij tempo przejścia, jeśli twój pies ma biegunkę lub wymiotuje. Jeśli dolegliwości żołądkowe utrzymują się, możesz musieć wybrać inną dietę dla dorosłych i ponownie rozpocząć proces zmiany. Skontaktuj się ze swoim weterynarzem, jeśli twój pies wymiotuje lub ma biegunkę przez więcej niż jeden dzień.

Obserwuj wagę swojego psa w ciągu kolejnych miesięcy, aby upewnić się, że nie trzeba dostosować ilości posiłków. Upewnij się również, że regularnie uczestniczysz w corocznych lub półrocznych wizytach kontrolnych u weterynarza, zgodnie z zaleceniami swojego weterynarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *