CategoriesZdrowie

Czy pies może jeść nektarynki?

Czy pies może jeść nektarynki

Dlaczego nektarynki są dobre dla psów?

Czy pies może jeść nektarynki? Na szczęście nektarynki nie są toksyczne dla psów. Są bezpieczne i bogate w witaminy i minerały, które pomagają psu rozwijać się prawidłowo, takie jak witaminy A i C, potas, magnez oraz błonnik pokarmowy.

Ciekawym faktem jest to, że organizm psów produkuje wystarczającą ilość witaminy C, więc nie potrzebują jej dodatkowej ilości w diecie. Jednak czasami dodanie kilku dodatkowych składników odżywczych, zwłaszcza gdy pies jest osłabiony, nie zaszkodzi.

Jeśli twój pies spożył coś, co potencjalnie może mu zaszkodzić, takie jak czosnek, cebula, czekolada czy winogrona, dodanie czegoś, co pomoże mu to przetrawić, może zapobiec niepożądanej reakcji. Skonsultuj się z weterynarzem, czy powinieneś podjąć taką akcję w przypadku, gdy zwierzak przypadkowo spożyje coś, czego nie powinien.

Jeśli twój pies jest podatny na zaparcia lub biegunki, owoce bogate w błonnik pokarmowy mogą pomóc w uregulowaniu trawienia. Ponadto, nektarynki są dobrym źródłem witaminy A, która korzystnie wpływa na zdrowie oczu, skóry i sierści. Potas zawarty w nektarynkach pomaga również w równoważeniu płynów w organizmie psa oraz wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego, nerwowego i mięśniowego.

Co należy wziąć pod uwagę podczas karmienia psa nektarynkami?

Nektarynki nie są toksyczne dla psów, jak niektóre inne owoce, na przykład winogrona i rodzynki. Niemniej jednak istnieją pewne rzeczy, o których warto pamiętać, zanim podasz swojemu psu całą nektarynkę.

Nektarynki powinny być pokrojone w odpowiednio dostosowane kawałki do wielkości i rasy psa. Na przykład, jeśli masz miniaturowego pudla, powinieneś pokroić owoce na maleńkie kawałki, aby były bezpieczne dla małego psiaka. Jednak jeśli masz labradora, prawdopodobnie wystarczy je podzielić na czwórki i podać do jego miski.

Bez względu na wielkość czy rasę, nigdy nie podawaj psu pestki nektarynki. Pestki te są idealnym rozmiarem, by mogły stać się przyczyną zadławienia i są ostre, co może spowodować poważne podrażnienia w żołądku i jelitach psa. Pestki nektarynek zawierają również niewielkie ilości cyjanku, który jest trujący. (To samo dotyczy brzoskwiń, więc trzymaj obie te rodzaje pestek z dala od swojego pupila.)

Objawy, na które warto zwrócić uwagę

Jeśli twój pies przypadkowo spożył zgniłe nektarynki, zbyt wiele nektarynek lub pestki nektarynek, możesz obserwować pewne objawy, które mogą wymagać leczenia.

Jeśli twój pies zaczyna wymiotować, ma zmniejszony apetyt, widoczny jest obrzęk brzucha lub pies wydaje się osłabiony, może to być znak, że spożył coś, co mu nie służy. Obserwuj go uważnie i zapewnij dużo świeżej wody oraz bezpieczne miejsce do wymiotowania lub wypróżniania. Skontaktuj się z weterynarzem, aby uzyskać dalsze instrukcje i zapytaj, czy i kiedy powinieneś przyjść na wizytę.

Tak jak w przypadku wprowadzania jakiegokolwiek nowego pokarmu, zacznij od małych ilości. Podaj swemu psu jeden czy dwa kawałki i obserwuj reakcję. Podobnie jak ludzie, psy mogą być uczulone na niektóre pokarmy! Dlatego zawsze lepiej działać ostrożnie.

Świeże, konserwowe czy suszone? – Czy pies może jeść nektarynki?

Podając psu jakikolwiek owoc, wybieraj świeże zamiast przetworzonych. Konserwowane lub przetworzone nektarynki zanurzone są w syropie kukurydzianym lub innych słodkich płynach, które dostarczą nadmiar cukru w diecie psa, czego zwierzak nie potrzebuje. Zawierają także konserwanty, które nie są dobre dla nikogo.

Wybierając nektarynki dla swojego pupila, zawsze wybieraj ekologiczne, jeśli to możliwe. Nektarynki mają cienką skórkę, co oznacza, że wchłaniają dużą ilość pestycydów i chemikaliów, jeśli są opryskiwane podczas uprawy. Oczywiście w dziczy, psy nie wybierają owoców ekologicznych czy nie, ale ponieważ znasz niebezpieczeństwa związane z nadmiarem chemikaliów, warto unikać ich, jeśli to możliwe. Jeśli nie możesz znaleźć organicznych nektarynek, upewnij się, że dokładnie umyjesz owoce przed podaniem.

Warto podawać psu nektarynki, które są jeszcze dobre do jedzenia. Psy są znane z tego, że jedzą wiele rzeczy, których człowiek by się nie dotknął, ale to nie oznacza, że chcesz podawać swojemu drogiemu pupilowi coś zgniłego czy pełnego insektów. Twój pies może znieść nektarynkę, która jest kilka dni po terminie, ale jeśli już zaczyna się psu psu, lepiej ją wyrzucić. Wszystkie zgniłe owoce zaczynają produkować etanol, który jest toksyczny, nawet jeśli świeże owoce nim nie są.

A co z suszonymi nektarynkami? Jeśli masz drzewo nektarynkowe lub znalazłeś dużo świeżych owoców w okresie letnim, być może nie chcesz ich marnować! Czy można podać suszone nektarynki psu przez cały rok? Możesz, ale pamiętaj, że każdy suszony owoc zawiera znacznie więcej cukru niż jego świeży odpowiednik, dlatego warto podawać je w mniejszych ilościach i z umiarem w porównaniu do świeżych nektarynek.

Jeśli twój pies jest chory na cukrzycę lub ma nadwagę, koniecznie porozmawiaj z weterynarzem o wszelkich dodatkowych pokarmach, które mu podajesz, aby nie pogorszyć sytuacji. Pamiętaj, że nadmiar cukru może prowadzić do problemów związanych z wagą lub dolegliwości takich jak cukrzyca oraz do zepsucia zębów i dziąseł.

Jakie inne owoce są dobre dla psów?

Owoce są doskonałą przekąską dla psów. Są pełne składników odżywczych, zawierają dużo wody i błonnika – co jest ważne dla zdrowego układu trawiennego i ogólnego dobrostanu. Ale nektarynki to nie jedyne owoce, które mogą być dobrym wyborem dla twojego czworonoga! Oto kilka innych smakołyków, które możesz dodać do diety swojego psa, aby wzbogacić ją i dodać słodyczy! Czy pies może jeść nektarynki?

 • Banany
 • Granaty
 • Śliwki
 • Pomarańcze
 • Mango
 • Truskawki
 • Owoce smoczego drzewa
 • Wiśnie
 • Jeżyny
 • Borówki
 • Arbuz
 • Maliny
 • Żurawina
 • Melon kantalupa
 • Kiwi
 • Brzoskwinie

Pamiętaj, że winogrona i rodzynki to owoce, których nigdy nie powinieneś podawać swojemu psu. Zawierają one specyficzne enzymy, które są toksyczne dla psów – unikaj winogron i rodzynek w pobliżu swojego psa tak, jak unikasz czekolady! Przygotowaliśmy dla ciebie dużą listę owoców, które twój pies może jeść. Psy mogą jeść także słodkie ziemniaki i wiele innych warzyw.

Kochasz swojego psa bardzo mocno! Chcesz mieć pewność, że wszystko, co mu podajesz, jest bezpieczne i korzystne. Dobrze zrobiłeś, szukając informacji na temat każdego możliwego jedzenia, które twój pies może zjeść, aby upewnić się, że jest to bezpieczne dla twojego pupila.

Możesz śmiało podawać nektarynki swojemu psu. Po prostu pamiętaj o tych wszystkich kwestiach i obserwuj swojego pupila, aby upewnić się, że tak samo jak ty, również kocha nektarynki. Odpowiednio pokrojone, świeże, organiczne nektarynki będą stanowić smaczną i zdrową przekąskę dla twojego lojalnego towarzysza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *