CategoriesZdrowie

Udar cieplny u psów – Kiedy jest za gorąco? 

udar cieplny u psa

Co to jest udar cieplny?

Udar cieplny. Kiedy wewnętrzna temperatura ciała psa przekracza normalną temperaturę 38C, jest to gorączka i nazywa się hipertermią. Gdy temperatura ciała przekracza 40C, pies może cierpieć na udar cieplny.

Psy mają tylko kilka sposobów na ochłodzenie: rozszerzanie naczyń krwionośnych i dyszenie. Kiedy psy dyszą , odparowują wilgoć z języka, przewodów nosowych i wyściółki płuc, co chłodzi je, gdy powietrze przepływa przez wilgotną tkankę. Ochładzają się również poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych. Naczynia krwionośne, zwłaszcza w uszach i twarzy, rozszerzają się – przybliżając przegrzaną krew do powierzchni, aby się ochłodziła.

Dolne powierzchnie łap mogą się pocić , ale nie na tyle, aby zrobić różnicę. „Udar cieplny zwykle występuje, gdy wysoka temperatura otoczenia przekracza zdolność psa do rozpraszania ciepła. Stopień uszkodzenia zależy od tego, jak wysoka została osiągnięta temperatura ciała i jak długo zwierzę jest wystawione”.

Udar cieplny może obarczyć psa poważnymi problemami zdrowotnymi.
Najczęstszą przyczyną udaru cieplnego jest zamknięcie psa w zamkniętym samochodzie.
Używaj zimnej, ale nie lodowatej wody, aby obniżyć temperaturę ciała psa.

Znaki, na które należy uważać

Udar cieplny u psów zagraża życiu i może również powodować bardzo poważne komplikacje. Istnieją wczesne oznaki udaru cieplnego, na które możesz być czujny, a które mogą pomóc w naprawieniu stanu, zanim sprawy staną się zbyt poważne.

Wczesne oznaki udaru cieplnego to: ciężkie dyszenie i szybki oddech, nadmierne ślinienie się, suchość błon śluzowych, jaskrawoczerwone dziąsła i język, gorąca w dotyku skóra i wyższa częstość akcji serca. Dotknięte psy stają się nadpobudliwe i mogą mieć trudności z utrzymaniem równowagi.

W miarę narażenia na nadmierne ciepło stan psa pogarsza się i obejmuje oznaki szoku: blade błony śluzowe z białymi lub niebieskimi dziąsłami, bardzo szybkie tętno i spadek ciśnienia krwi. Pies hiperwentyluje się, a odwodnienie staje się poważniejsze. Źrenice rozszerzają się, puls staje się bardziej nieregularny, a pies ma drżenie mięśni; może stać się ospały i niechętny do ruchu; oddawać mocz lub kał w niekontrolowany sposób; zapaść się i zapaść w śpiączkę.

udar cieplny u psa
udar cieplny u psa objawy

Dlaczego występuje udar cieplny?

Udar cieplny zwykle występuje w najgorętszych porach roku, zwłaszcza gdy jest wilgotno. Czynniki sprzyjające obejmują:

 • Rasa: Udar cieplny można zaobserwować u wszystkich ras, ale może być bardziej prawdopodobny u ras długowłosych i brachycefalicznych (krótki nos).
 • Wiek: Bardzo młode psy, a także starsze psy są bardziej podatne.
 • Sprawność fizyczna: Psy, które nie są w formie, są wrażliwe, gdy zużywają dużo energii w nadmiernie gorącym otoczeniu.
 • Waga: Psy z nadwagą i otyłością częściej cierpią.
 • Zaburzenia medyczne: niedoczynność tarczycy , choroby serca i porażenie krtani również przyczyniają się do udaru cieplnego.
 • Środowisko: Najczęstszą przyczyną udaru cieplnego u psów jest zamknięcie w zamkniętym samochodzie . Temperatura otoczenia w zamkniętym samochodzie może stać się niebezpiecznie wysoka w ciągu kilku minut, a skutki mogą być śmiertelne. Inne przyczyny udaru cieplnego mogą obejmować przebywanie w kojcu do ćwiczeń bez świeżej wody w bezpośrednim świetle słonecznym i pozostawienie psów w klatkach przez dłuższy czas z suszonymi klatkami na nich bez kontroli.
 • Woda : Ograniczony dostęp i niewystarczająca ilość wody powoduje przegrzanie.
 • Aklimatyzacja: Nagła zmiana klimatu na cieplejszy może spowodować stres cieplny.

Jak leczyć udar cieplny?

Terapia udarem cieplnym polega na natychmiastowej próbie obniżenia temperatury ciała psa. Jeśli zauważysz u swojego psa oznaki udaru cieplnego, bardzo ważne jest, aby przerwać jakąkolwiek aktywność i pomóc psu się ochłodzić poprzez:

 • Spacer lub przenoszenie psa do dobrze wentylowanego, chłodnego miejsca.
 • Spryskanie lub nabicie psa zimną (nie lodowatą) lub letnią wodą, szczególnie od spodu. Nie zanurzać zwierzęcia w zimnej wodzie.
 • Używając wentylatora, aby wydmuchać na niego chłodne powietrze.

Jeśli masz termometr doodbytniczy, zmierz temperaturę swojego psa. , jeśli temperatura jest niższa niż 40 stopni Celsjusza, należy nadal uważać to za nagły wypadek i natychmiast zabrać psa do weterynarza. 

Natychmiast zabierz psa do weterynarza, gdy tylko temperatura osiągnie 39C lub jeśli nie możesz znacznie obniżyć temperatury. Psy poważnie dotknięte chorobą wymagają płynów, leków, wsparcia i tlenu. Powikłania mogą nie wystąpić natychmiast, dlatego ważne jest, aby lekarz weterynarii określił rodzaj wymaganego dalszego leczenia.

Zapobieganie to najlepsze lekarstwo

Natychmiastowe działanie i prawidłowe leczenie jest tak ważne, ponieważ może oznaczać różnicę między szybkim i całkowitym wyzdrowieniem a długotrwałymi powikłaniami. Niektórzy weterynarze radzą również, że gdy pies doświadczy udaru cieplnego, jest bardziej prawdopodobne, że wystąpi ponownie.

Nasze psy żyją po to, aby nas zadowolić, a jeśli poprosimy je o bieganie, wędrówki lub zabawę, zrobią to z entuzjazmem – nawet w najgorętsze dni. Od Ciebie zależy więc, czy pamiętasz o pogodzie. Wybierz chłodniejsze pory dnia na zabawę lub treningi. Zawsze zapewniaj dużo chłodnej świeżej wody, cienia i częstych okresów odpoczynku, gdy jest gorąco. I nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie – może za tobą tęsknić, ale lepiej będzie, gdy będzie czekał na ciebie w domu.