CategoriesLifestyle

Dlaczego psy chodzą w kółko przed położeniem się?

Dlaczego psy odwracają się przed położeniem się

Dlaczego psy chodzą w kółko przed położeniem się? Przed położeniem się, psy często okrążają swoje łóżka lub gdziekolwiek zdecydowały się na drzemkę. To dziwne zachowanie psa sięga czasów prehistorycznych , kiedy psy dosłownie musiały same ścielić łóżka.

Chociaż udomowione psy przystosowały się do życia z ludźmi i można je łatwo szkolić w domu, nadal zachowały niektóre z instynktów przetrwania swoich dzikich przodków . „To zachowanie zostało na stałe przypisane do przodków psa jako sposób na zbudowanie bezpiecznego gniazda”

Łóżka dla psów i poduszki nie zawsze były w pobliżu, więc dzikie psy musiały klepać wysoką trawę i zarośla, aby stworzyć wygodne legowisko dla siebie i swoich szczeniąt. Najłatwiejszym sposobem przygotowania miejsca do spania na tę noc było chodzenie w kółko.

Rytuał zaokrąglania mógł również służyć jako środek ostrożności. „Na wolności krążenie spłaszcza trawy lub śnieg i wypędzi wszelkie węże lub duże owady”

„Słyszałem również, że okrążenie obszaru, a tym samym spłaszczenie go, pozostawia widoczny znak dla innych psów, że to terytorium zostało zajęte” – „Chociaż nasze psy śpią teraz na poduszkach, zachowanie to trwa”.

Dlaczego psy odwracają się przed położeniem się?

Psy, w przeciwieństwie do ludzi, nie kładą się do łóżka, gdy są zmęczone. Spędzają dużo czasu przygotowując swoje łóżko przed przytuleniem się na noc. Śpiące psy kręcą się w kółko i tańczą przed pójściem spać. Ten rytuał przed snem jest nieco kompulsywny, a sen uchyla się od nich, dopóki nie skończą swojej nocnej rutyny tanecznej.

Jak krążenie pomaga w przetrwaniu?

Psi behawioryści uważają, że potrzeba psa do wykonania przed snem rytuału obracania się w kółko przed położeniem się jest dziedziczona. Psi przodkowie, tacy jak dzikie wilki, robili to samo, a psy domowe zachowały tę genetyczną predyspozycję. Zachowania ewolucyjne, takie jak to, mają na celu samozachowanie i są silnymi wpływami, które utrzymują się przez pokolenia w królestwie zwierząt.„Behawioryści psów uważają, że potrzeba psa odprawiania przed snem rytuału obracania sięw kółko przed położeniem się jest dziedziczona”.

Kręcenie się w kółko przed położeniem się jest aktem samozachowawczym, ponieważ pies może z natury wiedzieć, że musi ustawić się w określony sposób, aby odeprzeć atak na wolności. Niektórzy biologowie dzikiej przyrody uważają, że wilki śpią z nosem do wiatru, dzięki czemu mogą szybko wyczuć groźny zapach. Krążenie pozwala wilkowi określić kierunek wiatru, aby mógł jak najlepiej ustawić się. Z szybkim powiewem wilk wie, że może być w niebezpieczeństwie i jest ostrzegany przed potencjalnym atakiem.

Większość psów domowych to zwierzęta domowe, które śpią w naszych domach lub w innym bezpiecznym, kontrolowanym środowisku. Mimo że nie są one przedmiotem ataku dzikich zwierząt, nasi psi przyjaciele zachowali tę ewolucyjną cechę ochronną. Tak więc, podobnie jak ich przodkowie, nasze psy odwracają się kilka razy przed położeniem się.

Czy są inne powody, dla których mój pies może krążyć przed położeniem się?

Jest jeszcze inne ewolucyjne wyjaśnienie tego zachowania w kółko. Dzikie psowate (np. wilki, lisy i kojoty) podróżują w stadach, które zawierają wielu członków rodziny. Cała grupa chroni członków sfory i nieustannie wypatruje maruderów. Odwrócenie się pomaga liderom grup ocenić grupę i zbadać obszar pod kątem członków, którzy mogli pozostać w tyle.

Kręcenie się w kółko to także okazja do ostatniego spojrzenia na potencjalne drapieżniki przed snem. Więc znowu, ta rotacja przed snem jest w rzeczywistości formą samozachowawczy i ochrony.

Każda paczka ma ustaloną hierarchię. Niektórzy członkowie są bardziej dominujący, podczas gdy inni są ulegli. Procedura odwracania się przed snem może być również częścią rytuału, który określa miejsce wilka w kolejności dziobania w stadzie.

Czy krążenie pomaga mojemu psu czuć się komfortowo?

Bardziej podstawowym powodem kręcenia się psów jest to, że psy na wolności nie mają luksusu wyprodukowanych psich legowisk i poduszek. Robią własne łóżka w naturze. Aby ich pomieszczenie do spania było wygodniejsze, psy przed położeniem się poklepują wysoką trawę i przesuwają kłujące poszycie i naklejki. Wykorzeniają skały i powalone gałęzie drzew. W chłodniejszym klimacie psy krążą, aby zmienić położenie zasp.

Ta procedura „zagnieżdżania” odkrywa również niechcianych mieszkańców, takich jak węże czy owady. Co więcej, zmiana układu terenu poprzez przesunięcie trawy, śniegu lub liści wskazuje innym dzikim psom w okolicy, że to konkretne miejsce jest zajęte na noc.

Czy krążenie pomaga zwierzętom kontrolować ich temperaturę?

Psy na wolności nie miały kontroli nad warunkami pogodowymi i musiały przetrwać ekstremalne zmiany temperatury. Nie mogli wyłączyć termostatu, gdy było gorąco, ani chwycić koca, gdy było zimno, więc dostosowali się przez „denning” do łagodzenia temperatury w ich sypialni.„Drapanie i obracanie pozwoliło im znaleźćbardziej komfortową temperaturę do spania”.

Psy przebywające na zewnątrz w cieplejszym klimacie drapały ziemię, aby usunąć wierzchnią warstwę gleby i trawę, które zachowały i promieniowały ciepłem słonecznym. Usuwanie odsłoniętej wierzchniej warstwy gleby, chłodniejszej gleby pod spodem. Drapanie i obracanie pozwoliło im znaleźć bardziej komfortową temperaturę do spania.

Dzikie psowate w chłodniejszym klimacie krążyły, by zwinąć się w ciasne kulki, aby zachować ciepło ciała. Im ciaśniejszy zakład, tym cieplejszy pies. Ponadto inni członkowie stada zebrali się w ciasnym kręgu, aby skutecznie dzielić ciepłotę ciała. Tak więc rytuał obracania przed snem również miał podłoże biologiczne.

Jak krążenie pomaga naszym psom?

To wszystko są dobre powody, aby psy krążyły przed położeniem się na wolności, ale jak to się ma do naszych współczesnych, domowych psów, które prowadzą wygodne życie w naszych domach i na podwórkach?

Pragnienie komfortu jest wrodzone, więc jednym z wyjaśnień jest to, że nasze psy krążą, zanim położą się, aby dostać swoje łóżka dokładnie tak, jak chcą. W przeciwieństwie do nas, szybkie wypełnienie poduszki nie wystarczy. Ale ich rytuał przed snem to coś więcej. Jest to powtórzenie działań ich przodków przed pójściem spać pod gwiazdami.

A jeśli krążenie jest nadmierne?

Zabawne jest obserwowanie, jak nasze psy odwracają się przed pójściem spać, ale może też być sygnałem, że coś jest nie tak. Psy, które cierpią, będą nadmiernie krążyły, gdy starają się znaleźć wygodniejszą pozycję. Mogą również przykucnąć, a następnie wstać kilka razy, zanim całkowicie się położą.

Jeśli Twój pies ma trudności z uspokojeniem się nawet po wykonaniu kilku obrotów, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Zaburzenia ortopedyczne, takie jak zapalenie stawów i zaburzenia neurologiczne, takie jak problemy z rdzeniem kręgowym lub plecami, mogą zmienić rutynowe nocne krążenie w bolesne doświadczenie. Przy odpowiedniej ocenie i terapii pora snu może znów stać się pocieszającym i komfortowym rytuałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *