CategoriesZdrowie

Jak karmić psa z chorobą nerek?

Jak karmić psa z chorobą nerek

Choroba nerek jest częstym problemem zdrowotnym u psów. Może być spowodowana wiekiem, chorobami autoimmunologicznymi lub genetycznymi. Objawy choroby nerek obejmują zwiększone pragnienie, częstomocz, chudnięcie i osłabienie.

Odpowiedni sposób żywienia jest bardzo ważny dla psów z chorobą nerek. Może pomóc spowolnić postęp choroby i poprawić jakość życia zwierzęcia.

Ogólne zasady żywienia

  • Karma dla psa z chorobą nerek powinna być niskobiałkowa. Ograniczenie białka pomaga zmniejszyć ilość toksyn wytwarzanych przez nerki. Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, ale jego nadmiar może być szkodliwy dla nerek.
  • Karma powinna być bogata w kwasy tłuszczowe omega-3. Kwasy omega-3 pomagają chronić nerki i zmniejszają stan zapalny. Kwasy tłuszczowe omega-3 występują w tłustych rybach, takich jak łosoś, tuńczyk i makrela.
  • Karma powinna być lekkostrawna. Łatwostrawna karma jest łatwiejsza do trawienia przez chore nerki. Łatwostrawne karmy dla psów z chorobą nerek często zawierają hydrolizowane białko lub białko roślinne.

Poziom białka

Zapotrzebowanie na białko u psów z chorobą nerek zależy od stopnia zaawansowania choroby. W ogólnym przypadku, poziom białka w diecie powinien być utrzymany na poziomie 1,5-2,0 g/kg masy ciała/dzień.

Dopuszczalny poziom białka może być wyższy u psów w początkowym stadium choroby lub u młodych psów. Należy jednak pamiętać, że nawet niewielkie ilości białka mogą obciążać nerki.

Poziom fosforu

Fosfor jest innym składnikiem odżywczym, który może być szkodliwy dla nerek. Należy ograniczyć poziom fosforu w diecie do 0,3 g/kg masy ciała/dzień.

Fosfor występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych, takich jak mięso, ryby, jaja i mleko. Należy wybierać karmy dla psów z chorobą nerek, które mają obniżony poziom fosforu.

Poziom sodu

Nadmiar sodu może również obciążać nerki. Należy ograniczyć poziom sodu w diecie do 0,1 g/kg masy ciała/dzień.

Sod występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych, takich jak sól, mięso i nabiał. Należy wybierać karmy dla psów z chorobą nerek, które mają obniżony poziom sodu.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 mają właściwości przeciwzapalne, które mogą chronić nerki. Kwasy omega-3 występują w tłustych rybach, takich jak łosoś, tuńczyk i makrela.

Inne czynniki

Oprócz białka, fosforu i sodu, należy również wziąć pod uwagę inne czynniki przy wyborze karmy dla psa z chorobą nerek. Do najważniejszych czynników należą:

  • Zawartość energii. Karma powinna dostarczać wystarczającej ilości energii, aby zaspokoić potrzeby psa.
  • Zawartość wapnia. Należy ograniczyć poziom wapnia w diecie do 0,5 g/kg masy ciała/dzień.
  • Zawartość witamin i minerałów. Karma powinna zawierać wszystkie niezbędne witaminy i minerały.

Podsumowanie

Prawidłowe żywienie jest bardzo ważne dla psów z chorobą nerek. Karma dla psów z chorobą nerek powinna być niskobiałkowa, bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 i lekkostrawna. Należy również ograniczyć poziom fosforu i sodu w diecie.

Dodatkowe informacje

Oprócz diety, istnieje kilka innych rzeczy, które właściciele psów z chorobą nerek mogą zrobić, aby poprawić jakość życia swoich pupili. Należą do nich:

  • Upewnienie się, że pies ma stały dostęp do świeżej wody. Psy z chorobą nerek często piją więcej niż normalnie, aby pozbyć się toksyn z organizmu.
  • **Regularne kontrole u weterynarza
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *