CategoriesZdrowie

KARMY HOLISTYCZNE

karmy holistyczne

Karmy Holistyczne. Holistyczne podejście do zdrowia psów cieszy się coraz większą popularnością, co związane jest z trendami w medycynie ludzkiej oraz potrzebą znalezienia analogicznych metod leczenia, żywienia itp. w przypadku zwierząt nam towarzyszących.

CO OZNACZA POJĘCIE „HOLISTYCZNY” W MEDYCYNIE?

Jest to nic innego jak całościowe podejście do pacjenta. Nie skupia się ono na jednostce chorobowej, a leczeniu całego organizmu, wliczając kwestie fizyczne, żywieniowe i emocjonalne oraz ich wzajemne relacje. W medycynie weterynaryjnej również znajdziemy specjalistów związanych z holistyczną opieką zdrowotną. Popyt na tego typu usługi stale rośnie. Do najpopularniejszych dziedzin należy akupunktura, ziołolecznictwo, homeopatia, chiropraktyka, fizykoterapia, masaż, ale również dieta i suplementacja.

Odpowiednie żywienie w podejściu holistycznym to jedna z istotniejszych kwestii, ponieważ pokarm podawany jest zwierzęciu codziennie i może mieć wpływ na jego stan zdrowia. W holizmie żywienie przeplata się z działaniem ziół.

Pewnie zastanawiacie się co to znaczy „żywić holistycznie”? I jak to zrobić? Tutaj na ratunek przychodzą nam oczywiście producenci karm, którzy w odpowiedzi na potrzeby opiekunów stworzyli karmy holistyczne. Ważną informacją jest to, że nie ma oficjalnych wytycznych dotyczących karm holistycznych, dlatego należy uważnie czytać ich etykiety, zwracając szczególną uwagę na ich skład.

CHARAKTERYSTYKA KARM HOLISTYCZNYCH:

– Skład surowcowy

Czytając etykiety tego typu karm nie zdziwcie się: ich składy cechują się dużą różnorodnością i długością. Spowodowane jest to dodawaniem różnego typu komponentów, które mają wpływać pozytywnie na organizm zwierzęcia.

– Składniki funkcjonalne

To właśnie te składniki czynią karmy holistycznymi. Czym tak właściwie jest żywność funkcjonalna? Jest to pokarm, który zawiera niezbędne składniki odżywcze, ale dodatkowo przy regularnym podawaniu zapewnia korzyści zdrowotne. W literaturze zostały opisane badania dotyczące żywności funkcjonalnej w diecie psów. Co obejmuje sformułowanie „żywność funkcjonalna”? Owoce, warzywa, rośliny, zboża, prebiotyki, probiotyki, ale również suplementy diety takie jak koenzym Q10, siarczan chondroityny, czy glukozaminy. Są to związki, które m.in. mogą wpływać na fizjologię układu pokarmowego, poprawiać pracę mózgu, czy minimalizować ryzyko wystąpienia określonych patologii.

Jedne z dotychczasowych badań wpływu żywności funkcjonalnej na psach wykazały, że podawanie fruktooligosacharydów (FOS) oraz mannanoloigosacharydów (MOS) spowodowało wzrost immunoglobulin A w jelicie krętym oraz niższe stężenie inolu oraz fenolu w kale (związki te odpowiadają za nieprzyjemny zapach kału). Oprócz tego FOS i MOS wpływają pozytywnie na mikroflorę przewodu pokarmowego, obniżając ilość patogennych bakterii; poprawiają efektywność wykorzystania pokarmu przez zwierzę; redukują tkankę tłuszczową, poprawiając przyrosty masy ciała. Kolejne z badań dotyczyło indeksu glikemicznego. Uwzględniono w nim cztery źródła węglowodanów: jęczmień, groch, kukurydzę i ryż. Najmniejszy indeks glikemiczny zanotowano u psów po spożyciu grochu.

Badań dotyczących metabolizmu związków funkcjonalnych oraz ich wpływu na organizm psa jest bardzo wiele. Warto jednak zaznaczyć, że większość z nich opiera się na specjalnie ułożonych dietach, w których skład wchodzą przeróżne związki funkcjonalne i to również ich odpowiednie połączenia mogą wywoływać określone efekty.

Oprócz FOS i MOS do popularnych produktów używanych w karmach holistycznych należy Yucca schidigera, która m.in. przez wysoką zawartość glukozoidów wykazuje działania przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Częstym dodatkiem są również oleje z ryb, które są cennym źródłem kwasów Omega-3. W składzie tego typu karm znaleźć można również dodatki suszonych owoców oraz warzyw. Do najpopularniejszych należą jabłka, jagody, żurawina, marchewka oraz szpinak. Stanowią one cenne źródło mikro- i makroelementów oraz witaminSuszone zioła takie jak rozmaryn, skrzyp, czy mięta również stanowią dodatek funkcjonalny. Suplementy to również ważny element w składzie takich karm. Na jakie nazwy zwrócić uwagę podczas czytania składu? Tauryna, L-karnityna, Koenzym Q10, siarczan chondroityny, siarczan glukozaminy (część tych związków może znajdować się w dodatkach dietetycznych, a nie składzie surowcowym karmy). Źródło witamin z grupy B mogą w takich karmach stanowić drożdżeMączka z małż nowozelandzkich może być stosowana jako żywność funkcjonalna w karmach holistycznych, stanowi ona źródło glikozaminoglikanów, które pełnią istotne funkcje w stawach psów. Karmy holistyczne posiadają również szeroki zakres dodatków dietetycznych w postaci witamin z grupy B, witaminy A, E, D3 oraz mikro- i makroelementów.

– KARMY HOLISTYCZNE ≠ KARMY NATURALNE.

Często ich składy zawierają już przetworzone produkty np. mączkę rybną. Dlatego czytaj składy i wybieraj te produkty, które spełniają Twoje oczekiwania.

– KARMY HOLISTYCZNE ≠ KARMY BEZZBOŻOWE.

Jeśli zależy Ci aby karma holistyczna nie zawierała zbóż zwracaj uwagę na jej skład surowcowy. W ich składzie możecie znaleźć produkty zbożowe takie jak jęczmień, owies czy ryż, co związane jest również z udowodnionym naukowo działaniem pozytywnym produktów zbożowych na zdrowie psa.

Mam nadzieję, że przekonałam was do czytania składów karm i ułatwiłam zrozumienie dodawania poszczególnych komponentów  Pamiętajcie też, że wszystkie te dodatki funkcjonalne mogą być dodawane do „zwykłych” karm dla psów, a nie tylko holistycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *