CategoriesPorady

JAK PRZYGOTOWAĆ PSA DO POBYTU W HOTELU DLA PSÓW?

hotel dla psów

Za parę dni rozpoczynają się ferie – czas wyjazdów. Niektórzy opiekunowie psów wybierają się w miejsca, do których nie można zabrać ze sobą czworonożnych przyjaciół lub w których zwierzę nie czułoby się komfortowo. Jedną z możliwości zapewnienia psu w tym czasie odpowiedniej opieki jest oddanie go do psiego hotelu. Radzimy jak przygotować psa do pobytu w hotelu.

Należy pamiętać, że każda zmiana otoczenia, związana czy to z adopcją czy też z pobytem w hotelu, stanowi dla psa potężne źródło stresu. Dlatego przy wprowadzaniu psa w nowe środowisko warto zadbać o to, aby to środowisko nie było takie zupełnie nowe  Najlepiej odwiedzić hotel parę dni wcześniej. Wizyta „przedpobytowa” jest ważna z kilku powodów. Pies ma możliwość zapoznania się z miejscem, w którym będzie musiał wkrótce zostać. We wspierającym towarzystwie opiekuna stworzy sobie mapę zapachową terenu i pozna ludzi, którzy będą się nim zajmować podczas późniejszego pobytu. Sam opiekun natomiast nabierze pewności, że warunki oferowane przez hotel nie odbiegają od oferty pokazanej na zdjęciach.

Taka wizyta to również dobra okazja do bezpośredniej rozmowy z pracownikami hotelu i opowiedzenia im o swoim pupilu – im więcej informacji o zwierzęciu udzielimy, tym lepiej przygotowani będą pracownicy na pobyt psa. Warto wspomnieć im o przyzwyczajeniach żywieniowych zwierzaka, stosunku do innych zwierząt i obcych ludzi, ulubionych sposobach zabawy, ewentualnych skłonnościach do destrukcji czy wokalizacji oraz praktycznie wszystkim, co może wydawać się istotne. A jeśli o czymś zapomnimy – spokojnie, mamy jeszcze szansę umieścić to w szczegółowej ankiecie (omówionej niżej).

CO SPAKOWAĆ DO HOTELU?

Ważne jest, aby wziąć ze sobą jakąś rzecz przesyconą zapachami domu. Obecność znajomych, kojarzących się z domem i opiekunem zapachów pozwoli psu poczuć się bezpieczniej i pewniej w obcym miejscu. W hotelach dla psów oczywiście dostępne są psie legowiska, kanapy i inne posłania, jednak warto przywieźć do hotelu domowe (nieprane!) psie legowisko. Wspaniałym dodatkiem będzie także znoszona koszulka lub stara bluza przesiąknięta zapachem ukochanego opiekuna. Można również zostawić wraz z psem jego dwie ulubione zabawki (pod warunkiem, że zwierzak nie ma skłonności do ich niszczenia). Do hotelu razem z psem należy wziąć książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami i informacją o odrobaczeniu. Książeczka zostanie w hotelu w okresie pobytu psa. Pies powinien być także zaopatrzony w obrożę lub szelki (w zależności od preferencji właściciela) oraz smycz.

Niektóre hotele mają w swojej ofercie pakiet pobytu z wyżywieniem (dodatkowo płatny, często w zależności od wielkości psa). Należy pamiętać, że nagła zmiana sposobu żywienia połączona ze stresem związanym z pobytem w obcym miejscu może skutkować zaburzeniami ze strony układu pokarmowego lub odmową przyjmowania posiłków. Aby nie narażać zwierzęcia na dodatkowy dyskomfort należy więc zaopatrzyć zwierzę w wystarczającą (najlepiej z drobnym zapasem) ilość karmy, którą żywimy psa na co dzień. Może być ona poporcjowana na konkretne posiłki lub z dołączoną możliwie dokładną instrukcją dawkowania (ilość gramów/miarek/puszek). Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych warto również zaopatrzyć psa w gryzaki lub kong, który można wypełnić pasztetem – wylizywanie i żucie pozwoli załagodzić stres i na chwilę zapomnieć o rozłące z opiekunem.

W przypadku, jeśli oddawany pod opiekę hotelu pies przyjmuje leki (na stałe lub doraźnie), należy przygotować dokładny opis dawkowania tych leków, najlepiej wraz z opisem dotychczasowo najlepiej działającego sposobu ich podania. Leki, tak jak i karmę, najlepiej przygotować z niewielkim zapasem.

W przypadku psów, które bardzo przeżywają rozstanie z właścicielem nie zaszkodzi poradzić się lekarza weterynarii, który może zalecić podawanie przez kilka dni preparatów łagodzących stres.

W dniu przyjazdu do hotelu należy wcześniej pójść z psem na spacer, najlepiej w terenie nie przesyconym bodźcami, aby pies mógł się zrelaksować. Po wejściu do hotelu trzeba pozwolić psu w spokoju zwiedzić pomieszczenie i teren przeznaczony dla niego.

Nie należy żegnać się ze zwierzakiem zbyt wylewnie. Wręcz przeciwnie – ciche „ulotnienie się” z hotelu w momencie, kiedy pies zajęty jest np eksplorowaniem ogrodu pozwoli na uniknięcie jego długotrwałego wpatrywania się w horyzont i ewentualnych prób ucieczek w stronę, w którą odjechał samochód opiekuna.

ANKIETA INFORMACYJNA

W niektórych hotelach wraz z psem oddawanym na pobyt składa się także ankietę informacyjną. Zawiera ona pytania dotyczące wszystkich ważnych z punktu widzenia pracowników hotelu cech psa, jego upodobań, planu dnia, chorób, przyjmowanych leków, innych problemów i pozwala na indywidualne podejście do każdego gościa. Warto o taką ankietę zapytać już na wizycie „przedpobytowej”, by mieć możliwość na spokojnie, w domu zastanowić się nad odpowiedziami na pytania.

Zapewnienie psu opieki na czas wyjazdu to obowiązek każdego opiekuna. Pobyt w psim hotelu dla większości zwierząt jest bardzo stresujący, jednak uważny wybór hotelu, wspólne starania opiekuna i personelu oraz szczera wymiana informacji na temat psiaka może pozwolić na zminimalizowanie odczuwanego przez zwierzę dyskomfortu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *