CategoriesSport

Jogging z psem, Twój partner do joggingu – tworzenie sensownego treningu

jogging z psem

Jogging z psem to bardzo popularne zajęcie dla wysportowanych właścicieli psów. Poza tym nasze psy często bardzo lubią z nami biegać. To dlatego, że z natury są świetnymi biegaczami wytrzymałościowymi, a normalna prędkość biegania jest dla nich całkiem wygodna. Tak długo, jak Twój pies ma odpowiedni rozmiar, aby iść z Tobą na jogging, może biec obok Ciebie z lekkim chodem. To najbezpieczniejsze tempo dla psa. Jednocześnie Twój pies poprawia swoją siłę, wytrzymałość i muskulaturę, jednocześnie wzmacniając układ sercowo-naczyniowy bez nadmiernego stresu.

Podobnie jak w przypadku wszystkich rodzajów ćwiczeń, które możesz wykonywać ze swoim psem, podczas biegania należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Podczas gdy wielu właścicieli psów zakłada, że ​​warto zabierać psa na jogging, nie każdy pies może biegać lub jest do tego odpowiedni.

Jogging z psem – kiedy jest zdecydowanie poza zasięgiem?

Psy, które nie są jeszcze dorosłe, nigdy nie powinny biegać ze swoimi właścicielami. W zależności od wielkości psa uważa się, że jest w pełni dorosły w wieku 12-18 miesięcy. W przeciwnym razie istnieje ryzyko trwałego uszkodzenia stawów, takiego jak artroza. Należy również unikać biegania starszych psów. W takim przypadku poziom aktywności psa należy dostosować do jego wieku. Jeśli Twój pies zawsze chodził z Tobą na jogging, oczywiście będzie chciał to robić w miarę starzenia się. Nasze psy nie są zdolne do racjonalnego myślenia. Ale tempo powinno być wolniejsze i dostosowane do trasy. Po osiągnięciu przez psa określonego wieku, w trosce o jego zdrowie, należy przestawić się z biegania na spokojne spacery.

Zasadniczo bieganie jest również zabronione, jeśli pies ma problemy zdrowotne, takie jak infekcja, gorączka lub stan zapalny. W takim przypadku wszelkie ćwiczenia są tematem tabu.

Niektóre psy po prostu nie nadają się do biegania długodystansowego ze względu na ich budowę ciała. Dotyczy to zwłaszcza psów o solidnej, ciężkiej budowie, takich jak buldogi francuskie. Ale wiele małych ras psów, takich jak jamniki, również nie nadaje się do biegania. Ich krótkie nogi uniemożliwiają im bieganie obok właścicieli w spokojnym tempie.

Więc Twój pies musi schudnąć – bieganie jest idealne, prawda?!

Tutaj również jasna odpowiedź brzmi: nie. Psy z nadwagą muszą najpierw schudnąć poprzez zmodyfikowaną dietę i ukierunkowany trening ruchowy, zanim zaczną biegać ze swoimi właścicielami. W przeciwnym razie spowoduje to zbyt duże obciążenie stawów, co nieuchronnie doprowadzi do trwałego uszkodzenia stawów.

Idealny pies do biegania – czy istnieje coś takiego?

Jeśli chcesz zabrać psa ze sobą na jogging, musi być na tyle duży, aby wygodnie i w łatwym tempie nadążyć za Tobą. Pies powinien mieć klasycznie szczupłą lub normalną budowę, która dobrze nadaje się do biegania wytrzymałościowego. Ale nawet wtedy nie każdy pies lubi biegać.

A jeśli mój pies nie chce biegać?

Przede wszystkim psy naturalnie lubią biegać. Ale wciąż są niektóre psowate, które po prostu nie lubią aktywności fizycznej. To jest coś, co po prostu musisz zaakceptować. Ale ważne jest również, aby upewnić się, że nie ma żadnych problemów ze stawami ani innych chorób, które uniemożliwiają psu czerpanie przyjemności z biegania.

Jak długo pies może biec i czy musi być w dobrej formie?

Gdy zbliża się wiosna, jesteśmy bardzo zmotywowani, aby w końcu znów pobiegać i urzeczywistnić nasze sportowe cele.

Ale szczególnie po zimowej przerwie lub jeśli dopiero zaczynasz biegać po raz pierwszy, Twój program treningowy powinien być stopniowo rozbudowywany. Jednostki treningowe powinny być krótkie, zaczynając od kilku minut w spokojnym tempie joggingu, a następnie zwalniając do tempa marszu przez kilka minut. Wróć do tempa joggingu na kilka minut, a następnie idź dalej, wyłączając się. Podobnie jak ludzie, psy potrzebują szansy na nabranie formy i zbudowanie wytrzymałości.

Zwłaszcza na początku nie powinieneś wyczerpywać siebie i psa. To tylko obciąża układ sercowo-naczyniowy i mięśnie, powodując nieprzyjemne bóle mięśni zarówno u psa, jak i człowieka przez kilka następnych dni.

Jeśli zauważysz, że Twój pies zaczyna zwalniać podczas faz biegu i sam wraca do prędkości chodzenia lub zaczyna ciężko dyszeć, powinieneś od razu zrobić sobie przerwę lub przerwać trening.

Jaka jest najlepsza nawierzchnia do biegania?

Jakkolwiek na to spojrzysz, najlepiej biegać na łonie natury. Ponieważ idealna nawierzchnia jest miękka i sprężysta, na wspólne wyprawy biegowe polecane są ścieżki leśne i gruntowe. To lepiej amortyzuje Twoje ruchy i pomaga chronić Twoje stawy.

Ścieżki asfaltowe i żwirowe nie są dobre dla stawów ludzi lub psów i należy ich unikać.

Czy mój pies może jeść przed treningiem?

Trening z pełnym żołądkiem nie jest dobrym pomysłem. Za bardzo obciąża również układ krążenia. Ponadto istnieje ryzyko skręcenia żołądka – więc narażasz swojego psa na ryzyko, jeśli pójdzie pobiegać z pełnym żołądkiem. Prosimy o karmienie psa co najmniej 2 godziny przed planowanym treningiem, a także nie karmienie go podczas treningu.

Czy mój pies może pić wodę podczas treningu?

Picie jest dozwolone. Przed biegiem, w trakcie i oczywiście po nim Twój pies może pić tyle, ile chce. Orzeźwiająca kąpiel w rzece lub jeziorze może być również świetnym sposobem na ochłodę. Ale upewnij się, że Twój pies ostygnie po ćwiczeniu i nie wskoczy do wody, jeśli jest przegrzany.

Rozgrzej się, zanim zaczniesz jogging z psem

Podobnie jak w przypadku wszystkich rodzajów ćwiczeń, przed rozpoczęciem joggingu należy rozgrzać siebie i psa. Kilka aktywnych ćwiczeń rozgrzewkowych może być użytych do ćwiczenia mięśni i stawów. To znacznie zmniejsza ryzyko kontuzji, ponieważ ciało psa będzie bardziej elastyczne po rozgrzaniu i może lepiej reagować na nieoczekiwane ruchy. Pies będzie również psychicznie przygotowany do nadchodzącego treningu i bardziej skoncentrowany.

Po treningu biegowym należy również poświęcić trochę czasu na odpoczynek i pozwolić psu swobodnie biegać przez chwilę. W ten sposób Twój pies szybciej wyzdrowieje, a funkcje organizmu szybciej powrócą do normy.

Jak często mój pies może biegać?

Nawet jeśli jesteś zapalonym biegaczem, nie powinieneś ćwiczyć ze swoim psem częściej niż co drugi dzień. Ciało zawsze potrzebuje czasu na regenerację. Badania wykazały, że mięśnie rozwijają się podczas przerw między treningami.

Jogging z psem w ciepłych temperaturach?

Często widzisz ludzi biegających z psami w czasie upałów. To naprawdę nie-nie, ponieważ jest to szkodliwe dla zdrowia psa. Bieganie w wysokich temperaturach bardzo obciąża układ sercowo-naczyniowy. Dodatkowo asfalt może się bardzo nagrzać, co może poparzyć psie łapy.

Jeśli chcesz dalej biegać z psem nawet latem, zaplanuj treningi wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. W przeciwnym razie narażasz psa na poważne zagrożenie dla zdrowia.

Po treningu

Należy również uważnie obserwować swojego psa w godzinach po treningu i następnego dnia. Czy jego ruchy są normalne, czy ze sztywnymi nogami i niezdarne? Czy pies wygląda na wyjątkowo zmęczonego? Jeśli tak, trening mógł trwać zbyt długo i Twój pies może cierpieć na bóle mięśni, więc powinieneś odpowiednio dostosować poziom treningu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *