CategoriesBez kategorii Sport

Jak zacząć biegać z psem / Canicross – przewodnik + plan treningowy!

mateusz tony hard dog race

Jak zacząć biegać z psem. Być może nigdy o tym nie słyszałeś, ale canicross to kolejna wielka rzecz w psich sportach. Jest to sport bardzo popularny w Europie.

Piękno treningu psa do canicrossu tkwi w jego prostocie. Wszystko czego potrzebujesz to buty do biegania wraz z uprzężą canicross, paskiem i smyczą bungee. Będzie to wymagało treningu posłuszeństwa i cierpliwości, ale rezultat jest najbardziej zbliżony do treningu na sankach bez sań!

W tym poście omówimy:

 • Czym jest canicross?
 • Jak działa canicross?
 • Czy mój pies może uprawiać canicross?
 • Sprzęt Canicross
 • Szkolenie psa na canicross
 • Jak trenować do canicrossu
 • Kształtowanie sylwetki na canicross
 • Bezpieczeństwo Canicross

Canicross wymaga trochę dodatkowego treningu, aby zacząć, ale warto. 

jak zacząć biegać z psem
jak zacząć biegać z psem

Czym jest canicross?

W moim pierwszym poście omówiłem canicross , więc potraktuj to jako częściowe odświeżenie, jeśli to przeczytasz. Nie martw się, jeśli nie. Ten post będzie o wiele bardziej szczegółowy.

W swojej najbardziej podstawowej formie, canicross to sport, który łączy trening psów zaprzęgowych z biegami przełajowymi. Ale canicross to znacznie więcej niż trend w fitnessie. Ma długą historię w Wielkiej Brytanii i Europie, gdzie był używany jako forma pozasezonowego treningu psów zaprzęgowych!

Prawie każdy pies może uprawiać canicross. Jest kilka wyjątków, ale o tym później. Pamiętaj, aby skonsultować się z weterynarzem, zanim zaczniesz przygodę z canicrossem. Będą w stanie powiedzieć, czy są jakieś problemy, które należy wziąć pod uwagę.

Jak działa canicross?

Canicross to połączenie biegania przełajowego i psiego zaprzęgu, w którym pies ciągnie Cię za pomocą linki bungee. Sznurek jest przymocowany do paska specjalnie zaprojektowanego do aktywności. Pasy te noszą kilka różnych nazw, np. pas biodrowy, pas trekkingowy, pas skijoringowy lub pas do canicrossu. Dla uproszczenia będę nazywał go paskiem .

Ten sprzęt jest niezbędny z kilku powodów. Po pierwsze pozwalają na efektywność. Ludzie potrafią biegać z naturalnym chodem i równowagą. Psy są w stanie wykorzystać moc z klatki piersiowej, aby pociągnąć człowieka do przodu, zaspokajając jego potrzebę wykonywania pracy, jednocześnie zwiększając opór.

Ludzie kierują swoimi psami tropiącymi za pomocą specjalnych poleceń słownych. Nie martw się, jeśli brzmi to skomplikowanie. Jeśli Twoje szczenię nauczy się podstaw, takich jak „siad” i „zostać”, powinno być w stanie poradzić sobie z nowymi.

Canicross pozwala zarówno psim, jak i ludzkim uczestnikom zwiększyć prędkość i krok, jednocześnie spalając kalorie. Świetnie sprawdzi się również dla psów, które lubią ciągnąć za smycz podczas regularnych spacerów.

Jako dodatkowy bonus, psy otrzymują stymulację umysłową, której wielu tak bardzo potrzebuje. To szczególnie dobra wiadomość dla bardzo inteligentnych ras, takich jak owczarki australijskie.

Czy mój pies może uprawiać canicross?

Właśnie powiedziałem, że większość psów potrafi uprawiać canicross i to prawda. Jednak nie wszystkie rasy będą mogły się nim cieszyć w takim samym stopniu.

Ile lat musi mieć pies na canicross?

Psy do canicrossu powinny mieć co najmniej 1 rok. Dzieje się tak, ponieważ Twój pupil wciąż rośnie. Nadmierny stres w rosnącym ciele może spowodować natychmiastową szkodę fizyczną, a także gorsze problemy w wieku dorosłym.

Rasy olbrzymie powinny czekać na canicross jeszcze dłużej. Pomimo swojej wielkości, niektóre rasy olbrzymie dojrzewają fizycznie wolniej niż rasy mniejsze. W tym przypadku lepiej byłoby poczekać od 18 miesięcy do 2 lat .

Jaki rozmiar powinien mieć mój pies do canicrossu?

W przypadku canicrossu nie ma ograniczeń rozmiaru. Tylko upewnij się, że Twój pies jest w pełni dojrzały.

Zasady są tutaj takie same, jak w przypadku jazdy z nim na rowerze . Jasne, twój Jack Russell Terrier może biegać razem z tobą. Jednak może nie być w stanie pokonywać większych odległości, jak większe rasy, i na pewno nie będzie w stanie ciągnąć cię tak, jak one!

Najlepsze rasy psów dla Canicross

Najlepsze rasy do canicrossu należą do kategorii ras użytkowych . Są to rasy, które były hodowane przez wieki, aby współpracować z ludźmi dla wspólnego celu przetrwania. Te szczenięta są mądrzejsze niż inne rasy psów i uwielbiają mieć pracę do wykonania!

Większość psów pochodzi z ras pracujących. Obejmują one:

 • Husky
 • Border Collie
 • Retrievery
 • Wyżeł
 • Owczarki australijskie

Nie musisz ograniczać się do tej listy. Nie musisz też kupować psa specjalnie do canicrossu. Jeśli masz już psa, to są szanse, że jest już przystosowany do tego sportu.

Nie musisz wykonywać testu DNA (tak, są testy DNA dla psów), aby sprawdzić, czy twój kundelek nadaje się do canicrossu. Założę się, że już to mają w sobie, niezależnie od pochodzenia!

Rasy psów, które powinny unikać Canicross

Teraz zła wiadomość. Nie wszyscy dobrzy chłopcy i grzeczne dziewczynki nadają się do canicrossu. W szczególności psy rasy brachycefalicznej lub molosowej .

Psy z zespołem brachycefalicznym powinny unikać canicrossu. Brachycefaliczny dosłownie oznacza „krótkogłowy” i ma to poważne konsekwencje dla ich zdolności sportowych. Mają problemy z oddychaniem ze względu na kształt pyska, głowy i gardła.

Psy brachycefaliczne obejmują:

 • Buldogi angielskie
 • Buldogi Francuskie
 • Mopsy
 • pekińczyk
 • Boston Terriery

Rasy molosów mają podobne problemy z oddychaniem jak psy brachycefaliczne. Pomimo dużej, muskularnej budowy nie są idealne do biegania na długich dystansach.

Rasy molosów obejmują:

 • Boksery
 • Buldogi
 • Bulterier
 • Dog Niemiecki

Problemy z oddychaniem to nie jedyny problem, z jakim borykają się te dwa typy psów. Głównym sposobem, w jaki psy regulują swoją temperaturę, jest dyszenie, więc psy, które nie mają wystarczającej ilości powietrza, również mogą się przegrzać . To dwa ważne powody, dla których te psy powinny uprawiać inny sport niż canicross!

Koniecznie skontaktuj się z weterynarzem, jeśli nadal chcesz spróbować. Tylko upewnij się, że postępujesz zgodnie z ich zaleceniami!

canicross husky

Sprzęt Canicross

Jedną ze wspaniałych rzeczy w canicrossie jest to, że nie potrzebujesz dużo sprzętu, aby zacząć. Potrzebujesz tutaj tylko 3 elementów wyposażenia i dobrej pary butów do biegania. Nie zaszkodzi zainwestować w parę butów do biegania w terenie, jeśli planujesz biegać w terenie.

Pas Canicross

Pierwszą rzeczą, której potrzebujesz, jest pas do canicrossu. Upewnij się, że jest szeroki! Celem canicrossu jest pociągnięcie psa do przodu za pomocą pasa, który wywiera nacisk na plecy. Szersze pasy rozkładają ten nacisk bardziej równomiernie. Stwarza to wygodniejszy bieg dla Ciebie i dłuższy dla Twojego szczeniaka!

Pasy Canicross są również znane jako pasy biodrowe , ale pas biodrowy byłby lepszym określeniem. Chcesz, aby pas do canicrossu spoczywał na biodrach, a nie na talii, aby mniejszy nacisk kończył się na dolnej części pleców.

Należy również pamiętać, że pasy canicross nie są „jeden rozmiar dla wszystkich”. Cóż, mogą być regulowane. Jednak to, że pasek jest popularny, nie oznacza, że ​​będzie odpowiadał Twoim celom. Nowicjusze mogą nie potrzebować wielu kieszeni lub innych funkcji na początku, ale z czasem może się to zmienić.

Poważne canicrossery, które warto zainwestować w pas z funkcją szybkiego lub awaryjnego odpinania. Może się to przydać, jeśli kiedykolwiek znajdziesz się w sytuacji, w której musisz odłączyć się od swojego psa ze względów bezpieczeństwa lub jeśli jesteś w ciasnej sytuacji i przyspieszyłoby to wyjście.

Szelki Canicross do ciągnięcia jak zacząć biegać z psem

Na pewno znasz już szelki dla psów. Uprzęże Canicross działają w taki sam sposób jak zwykłe uprzęże, z tą różnicą, że są stworzone do ciągnięcia!

Oznacza to, że należy unikać uprzęży, które zapinają się na klatce piersiowej lub na szyi. Niezastosowanie się do tego może w rzeczywistości zranić szczenię z powodu nacisku skupionego na klatce piersiowej! Nawet zapięcie na plecy może spowodować obrażenia!

To oczywiste, ale i tak to powiem: nigdy nie używaj obroży na gardło podczas canicrossu! Canicross polega na tym, że twój pies cię ciągnie. Jak możesz sobie wyobrazić, skupienie całej tej siły na szyi psa nie jest idealne. To jeden z głównych powodów, dla których chcesz mieć uprząż w ogóle. Szelki sled pomagają psu odróżnić, kiedy ciągnąć, a kiedy ładnie chodzić. Używanie smyczy i obroży do canicrossu jest również bardzo mylące dla psów – będzie im trudniej odróżnić, kiedy ciągnąć canicrossem, a kiedy chodzić na piętę. Szelki są zupełnie inne niż obroże dla psów, a używanie ich do różnych czynności pomaga nauczyć psa, że ​​szelki są przeznaczone do ciągnięcia, podczas gdy obroża jest przeznaczona do chodzenia.

Smycz z amortyzatorem bungee

Twoim ostatnim elementem wyposażenia jest smycz z amrotyzatorem. Jak można się domyślić, smycze na bungee dodatkowo pomagają rozproszyć szok związany z ciągnięciem, czyniąc bieg bezpieczniejszym i wygodniejszym dla was obojga. Mniej wstrząsów pomoże również wam obojgu pozostać na nogach, gdy pies zdecyduje się wystartować przed wami.

Plan treningowy Canicross

Kluczową częścią każdego planu treningowego będzie budowanie i wzmacnianie bazy mięśniowej. Zacznij od ćwiczeń na masę ciała, takich jak pompki, przysiady, wykroki, wykroki itp. Na początek wykonaj trzy serie po 10 powtórzeń dwa razy w tygodniu. Gdy staniesz się silniejszy, stopniowo zwiększaj intensywność lub objętość.

Sprint to także doskonały sposób na budowanie wytrzymałości i wytrzymałości. Dla początkujących wykonuj od 4 do 5 sesji sprintu raz lub dwa razy w tygodniu:

 • Sprint: Sprint z prędkością 50 – 60% przez 30 sekund.
  Aktywna regeneracja: spacer lub jogging przez 1-2 minuty.
 • Sprint: Sprint z maksymalną prędkością 70% przez 30 sekund.
  Aktywna regeneracja: spacer lub jogging przez 1-2 minuty.
 • Sprint: Sprint z maksymalną prędkością 80% przez 30 sekund.
  Aktywna regeneracja: spacer lub jogging przez 1-2 minuty.
 • Sprint: Sprint z maksymalną prędkością 80% przez 30 sekund.
  Aktywna regeneracja: spacer lub jogging przez 1-2 minuty.
 • Sprint: Sprint z maksymalną prędkością 80% przez 30 sekund.
  Aktywna regeneracja: spacer lub jogging przez 1-2 minuty.

Rozgrzej się najpierw lekkim cardio, na przykład chodzeniem, lekkim joggingiem lub rozciąganiem przez 5 minut przed rozpoczęciem sprintu.

Tydzień 1

Sesja 1:
Rozgrzewkowy spacer przez 5 minut.
Biegaj lub biegaj przez 1 minutę, a następnie chodź przez 2 minuty. Powtórz cykl przez 1 milę.
Ochłodź się 5-minutowym spacerem.

Sesja 2:
Rozgrzewkowy spacer przez 5 minut.
Biegaj lub biegaj przez 1 minutę, a następnie chodź przez 2 minuty. Powtórz cykl przez 1 milę.
Ochłodź się 5-minutowym spacerem.

Sesja 3:
Rozgrzewkowy spacer przez 5 minut.
Biegaj lub biegaj przez 1 minutę, a następnie chodź przez 1 minutę. Powtórz cykl przez 1 milę.
Ochłodź się 5-minutowym spacerem.

Tydzień 2

Sesja 1:
Rozgrzewkowy spacer przez 5 minut.
Biegaj lub biegaj przez 1 minutę, a następnie chodź przez 1 minutę. Powtórz cykl przez 1,5 mili.
Ochłodź się 5-minutowym spacerem.

Sesja 2:
Rozgrzewkowy spacer przez 5 minut.
Biegaj lub biegaj przez 1 minutę, a następnie chodź przez 30 sekund. Powtórz cykl przez 1,5 mili.
Ochłodź się 5-minutowym spacerem.

Sesja 3:
Rozgrzewkowy spacer przez 5 minut.
Biegaj lub biegaj przez 2 minuty, a następnie chodź przez 1 minutę. Powtórz cykl przez 1,5 mili.
Ochłodź się 5-minutowym spacerem.

Tydzień #3

Sesja 1:
Rozgrzewkowy spacer przez 5 minut.
Biegaj lub biegaj przez 2 minuty, a następnie chodź przez 1 minutę. Powtórz cykl przez 2 mile.
Ochłodź się 5-minutowym spacerem.

Sesja 2:
Rozgrzewkowy spacer przez 5 minut.
Biegaj lub biegaj przez 2 minuty, a następnie chodź przez 30 sekund. Powtórz cykl przez 2 mile.
Ochłodź się 5-minutowym spacerem.

Sesja 3:
Rozgrzewkowy spacer przez 5 minut.
Biegaj lub biegaj przez 3 minuty, a następnie chodź przez 1 minutę. Powtórz cykl przez 2 mile.
Ochłodź się 5-minutowym spacerem.

Tydzień #4

Sesja 1:
Rozgrzewkowy spacer przez 5 minut.
Biegaj lub biegaj przez 3 minuty, a następnie chodź przez 1 minutę. Powtórz cykl przez 2,5 mili.
Ochłodź się 5-minutowym spacerem.

Sesja 2:
Rozgrzewkowy spacer przez 5 minut.
Biegaj lub biegaj przez 3 minuty, a następnie chodź przez 30 sekund. Powtórz cykl przez 2,5 mili.
Ochłodź się 5-minutowym spacerem.

Sesja 3:
Rozgrzewkowy spacer przez 5 minut.
Biegaj lub biegaj przez 4 minuty, a następnie chodź przez 1 minutę. Powtórz cykl przez 2,5 mili.
Ochłodź się 5-minutowym spacerem.

Tydzień #5

Sesja 1:
Rozgrzewkowy spacer przez 5 minut.
Biegaj lub biegaj przez 4 minuty, a następnie chodź przez 1 minutę. Powtórz cykl przez 3 mile.
Ochłodź się 5-minutowym spacerem.

Sesja 2:
Rozgrzewkowy spacer przez 5 minut.
Biegaj lub biegaj przez 4 minuty, a następnie chodź przez 30 sekund. Powtórz cykl przez 3 mile.
Ochłodź się 5-minutowym spacerem.

Sesja 3:
Rozgrzewkowy spacer przez 5 minut.
Biegaj lub biegaj przez 5 minut, a następnie chodź przez 1 minutę. Powtórz cykl przez 3 mile.
Ochłodź się 5-minutowym spacerem.

Tydzień #6

Sesja 1:
Rozgrzewkowy spacer przez 5 minut.
Biegaj lub biegaj przez 5 minut, a następnie chodź przez 1 minutę. Powtórz cykl przez 3 mile.
Ochłodź się 5-minutowym spacerem.

Sesja 2:
Rozgrzewkowy spacer przez 5 minut.
Biegaj lub biegaj przez 5 minut, a następnie chodź przez 30 sekund. Powtórz cykl przez 3 mile.
Ochłodź się 5-minutowym spacerem.

Sesja 3:
Rozgrzewkowy spacer przez 5 minut.
Przebiegnij całe 3,1 mili lub 5 km.
Ochłodź się 5-minutowym spacerem.

Pamiętaj, że powyższy program szkoleniowy z kanapy do 5K jest tylko przewodnikiem i powinieneś użyć własnego osądu, aby określić, co jest najlepsze dla Ciebie i Twojego psa, ponieważ każdy jest inny i nie wszystkie psy są takie same.

Wytresuj psa do Canicross

Canicross to świetna aktywność dla psów i ich właścicieli. Jednak nie powinieneś po prostu przypinać psa do psiego systemu joring i ruszać na szlak! Trening do canicrossu wymaga czasu. Psy muszą nauczyć się „pełzać” przed chodzeniem i chodzić, zanim zaczną biegać. I będziesz tam na każdym kroku!

Szkolenie psa, aby używał luźnej smyczy

Jeśli kiedykolwiek czytałeś o szkoleniu psów, prawdopodobnie w pewnym momencie podrapałeś się w głowę, zastanawiając się: „Jaka jest różnica między smyczą a smyczą?” Mówiąc prościej, smycze są do tego, kiedy pies Cię prowadzi, na przykład na spacery po łazience. Smycze są używane, gdy prowadzisz psa, aby uczyć posłuszeństwa.

Więc co to jest luźny trop ?

Luźna smycz ma miejsce, gdy pies idzie obok Ciebie, nie ciągnąc za smycz. Dorosłe psy naturalnie będą chciały iść (lub sprintować) do przodu. Prowadnica uczy ich posłusznego chodzenia u twego boku. Ten rodzaj posłuszeństwa jest niezbędny w canicrossie!

Najlepiej zacząć trenować w wieku szczenięcym , ponieważ naturalnie pójdą za tobą, ale to nie znaczy, że dorośli nie mogą się uczyć. Ważne jest, aby zatrzymać się, gdy tylko pociągną za smycz. Spróbuj cofnąć się, aby naprawdę wyjaśnić swój punkt widzenia. Dobrze jest też nauczyć je chodzić po preferowanej stronie.

Posuwanie się naprzód jest nagrodą samą w sobie. Upewnij się, że zachęcasz do dobrego zachowania, pochwalając je słownymi pochwałami, smakołykami lub ulubioną zabawką.

Nie zaczynaj treningu w parku. Zamiast tego trenuj przez krótkie okresy w domu i powoli przechodź do bardziej ruchliwych miejsc, gdy Twój pies stanie się bardziej posłuszny. Dodaj urozmaicenie z wieloma przystankami, zakrętami i zmianami kierunku, aby było dla nich zabawnie.

Ostatecznym celem jest, aby Twój pies podążał za Tobą, będąc przed Tobą, bez ciągnięcia. To także świetny czas, aby zacząć uczyć poleceń werbalnych, takich jak „siedź” i „zostań”. Rozpocznij nauczanie poleceń specyficznych dla canicrossu, gdy już je opanuje.

Polecenia słowne dla Canicross

Powiedziałem na początku tego postu, że canicross wyewoluował z treningu psów zaprzęgowych poza sezonem. Wiele canicrosserów pozostało wiernych korzeniom tego sportu i używało komend używanych w wyścigach zaprzęgów. Twój pies będzie z przodu, więc będziesz polegał na tych komendach podczas biegania z psem.

Typowe polecenia dla canicross to:

 • „Gee” = Idź w prawo
 • „Cross” = Przejście na drugą stronę ścieżki
 • „Haw” = Idź w lewo
 • „Abit” = Lekko skręć (najlepiej w połączeniu z innym poleceniem)
 • „Forward” = Naprzód
 • „Visit” = W porządku jest mieszać się z innymi psami
 • „On by” = Ignoruj ​​i kontynuuj
 • „Break” = Zrelaksuj się
 • „Hike” = Więcej mocy, aby iść naprzód
 • „Let’s go” = Przyspiesz (używane również na początku wyścigu)
 • „Slow” = Zwolnij
 • „Stand / Line out” = Stój nieruchomo i twarzą do przodu

Szkolenie psa do ciągnięcia

Właśnie dowiedzieliśmy się, czym jest luźna smycz i jak wytresować psa do tego. Luźna smycz ma na celu nauczenie podstawowego posłuszeństwa i przypomnienie psu, że chociaż może być z przodu, to nie rządzi! Oznacza to brak ciągnięcia.

Ale ciągnięcie jest czymś w rodzaju canicrossu. W przeciwnym razie po prostu biegasz ze swoim psem na wymyślnej smyczy, prawda? Prawidłowy! Teraz musisz go nauczyć, kiedy można ciągnąć. Zachowaj swoją zwykłą uprząż (jeśli z niej korzystasz) na regularne spacery. Tylko upewnij się, że zna różnicę między nimi!

Kluczem do sukcesu jest Twoja uprząż canicross. Naucz swojego psa, aby zrozumiał, że zwykła obroża jest do spacerów, a szelki canicross do ciągnięcia. Linka bungee, która cię łączy, pozwoli im ciągnąć bez szarpania cię do przodu.

Niech przyjaciel idzie przed tobą i twoim szczeniakiem, zachęcając ich do biegania do przodu i ciągnąc cię. Upewnij się, że chwalisz go słownie, aby wiedział, że wszystko jest w porządku.

W porządku, jeśli nie możesz znaleźć kogoś, kto zrobi to za Ciebie. Zamiast:

 1. Zaczep szelki psa o płot, słupek, drzewo lub inny bezpieczny przedmiot.
 2. Stań przed nimi z smakołykami i namawiaj ich do ciągnięcia uprzęży, mówiąc „wspinaj się”, aby nauczył się polecenia.
 3. Nakarm go smakołykami, gdy mocno naciąga linkę bungee.
 4. Z biegiem czasu podawaj smakołyki tylko wtedy, gdy szarpnie mocniej za sznurek.
 5. Podejdź do niego i użyj polecenia „wspinaj się”, aby ciągnął bez ciebie przed sobą.
 6. Na koniec stań za nim i każ mu odsunąć się od siebie.

Ponownie, może to zająć trochę czasu. Po prostu bądź cierpliwy i ciesz się doświadczeniem. W końcu uczysz się tak samo, jak twój pies.

Czego można się spodziewać po zawodach Canicross

Teraz, gdy już wyszkoliłeś swojego psa (i siebie) w podstawach canicrossu, nadszedł czas, aby zacząć trenować samą aktywność! Nie ma żadnego konkretnego sposobu na trenowanie. Twoim głównym celem jest, aby Twój pies stale był z przodu i ciągnął Cię, a jednocześnie był posłuszny Twoim werbalnym poleceniom.

Większość ludzi będzie trenować na twardym podłożu. Może to być w lokalnym parku na utwardzonym szlaku, chociaż preferowane są obszary, w których można jeździć w terenie . Jednak ludzie mieszkający w północnych częściach kraju mają tę zaletę, że mogą biegać po śniegu. Tylko nie zapomnij o rakietach śnieżnych!

Tory Canicross mają zasięg od 3 do 8 km. Zacznij od dolnego końca, aby oboje mogli zaaklimatyzować się do nowej aktywności. Może się to również przydać, jeśli nie jesteś w najlepszej formie i chcesz pokonywać większe odległości.

Trening do canicrossu to właśnie: TRENING. Osoby zainteresowane udziałem w oficjalnych zawodach canicrossowych powinny trenować tak samo, jak przed maratonem. Tylko ty biegasz w tym maratonie ze swoim psem .

Będziesz chciał wyznaczyć realistyczne cele i dostosować do nich swoje biegi. Wyznaczaj cele dotyczące czasu i dystansu, tak jak w przypadku każdego innego sportu, popychając się do następnego celu, gdy już osiągniesz ostatni.

jak zacząć biegać z psem

Przygotowanie się na Canicross / jak zacząć biegać z psem

Nie wszystkie psy są “urodzone do canicrossu”. To samo dotyczy wielu właścicieli! Ale nie martw się. Każdy musi gdzieś zacząć i świetnie, że zaczynasz od najlepszego przyjaciela człowieka.

Ważne jest, aby zacząć łatwo. Jak wspomniałem wcześniej, canicross nie musi być wykonywany w żaden szczególny sposób. Możesz trenować canicross podczas chodzenia, wędrówek lub biegania ze swoim szczeniakiem. Wszystko czego potrzebujesz to odpowiedni sprzęt i odpowiednio wyszkolony pies.

Bezpieczeństwo Canicross Jak zacząć biegać z psem.

Na koniec przyjrzyjmy się bezpieczeństwu canicrossu. Ten rodzaj biegania może być świetną zabawą. Jednak wiąże się to również z pewnymi zagrożeniami, o których właściciele powinni być świadomi. Nie tylko musisz chronić swojego psa. Musisz także chronić się podczas treningu.

Nawodnienie

Bieganie = pot. To tylko nauka. Ty i Twój pies będziecie potrzebować dużo wody, aby osiągnąć najlepsze wyniki i uniknąć odwodnienia, więc pij dużo wody przed i po treningu, a także podczas biegu.

Istnieją sztuczki, które możesz zrobić, aby Twój pies pił więcej. Zacznij od namoczenia krokietów w wodzie na noc przed biegiem, co pomoże im lepiej nawodnić się rano. Możesz również dodać do wody bulion lub tłuszcz wołowy.

Nawodnienie musi być zaplanowane w czasie, aby uzyskać maksymalną wydajność. Według PetGuide najlepiej podawać psu wodę co najmniej godzinę przed bieganiem. Pomoże to zapobiec wzdęciom na szlaku.

Sprawdź ich łapy

Przyjrzyj się łapom psa przed i po biegu, sprawdzając, czy nie ma pęknięć lub ran. Gładkie łapy są również znakiem ostrzegawczym. To znak, że biegli za daleko i zużyli ochraniacze na nogach.

Traktuj te objawy jak uraz stopy i weź kilka dni wolnego. Może to wpłynąć na Twój harmonogram treningów, ale zrobienie sobie przerwy zapewni, że w przyszłości będzie o wiele więcej kilometrów do przejechania.

Możesz ulec pokusie nałożenia wazeliny lub wazeliny na dotknięty obszar. To jest w porządku w nagłych wypadkach, ale odradzam to jako lekarstwo długoterminowe. 

Odżywianie Canicross

Na pewno będziesz chciał wprowadzić pewne zmiany w diecie swojego psa. Na szczęście karmienie psiego sportowca nie wymaga ogromnych inwestycji.

Upewnij się, że karmisz psa czymś oznaczonym jako „kompletne i zrównoważone”. Oznacza to, że ich żywność zawiera wszystkie składniki odżywcze, których potrzebują do normalnego funkcjonowania.

Psi sportowcy potrzebują więcej tłuszczu, ponieważ to z nich czerpią energię. Psy biegające przez 20 minut kilka razy w tygodniu będą potrzebowały karmy, która ma o 15% – 16% więcej tłuszczu niż normalnie. Psy biegające ponad 10 km kilka razy w tygodniu będą potrzebowały karmy dla psów z 20% tłuszczu.

Możesz zaoszczędzić pieniądze na karmach dla psów, dodając oliwę z oliwek do jedzenia swojego szczeniaka. Wystarczy dodać tyle porcji oleju, aby zniwelować różnicę w zawartości tłuszczu w jedzeniu. Jedno słowo ostrzeżenia: Pamiętaj, aby spakować dodatkowe torby na kupę.

Podsumowanie jak zacząć biegać z psem

Canicross to wspaniały sport zarówno dla psów, jak i ich właścicieli. Bariera wejścia jest niska, ponieważ wszystko, czego potrzebujesz, to para butów do biegania, smycz na bungee, pas canicross i uprząż canicross. Prawie każdy pies może uprawiać canicross. Jednak rasy brachycefaliczne i molosy powinny przesiedzieć to.

Trening do canicrossu jest całkiem prosty. Twój pies będzie musiał przejść podstawowe szkolenie z posłuszeństwa, a ponadto musisz nauczyć go ciągnąć, kiedy jest to właściwe i kiedy nie stoisz przed nim. Możesz rozpocząć trening canicross, gdy już opanujesz te podstawy!

Canicross nie różni się zbytnio od biegania w terenie. Największą różnicą jest to, że Twój pies powinien ciągnąć Cię do przodu. Być może będziesz musiał do tego dojść, co jest całkowicie w porządku.

Na koniec musisz wziąć pod uwagę bezpieczeństwo swojego psa. Upewnij się, że są odpowiednio nawodnione i mają zdrowe stopy. Powinieneś również upewnić się, że Twoje szczenię otrzymuje odpowiednie odżywianie, które napędza jego nową aktywność.

Ale przede wszystkim: baw się dobrze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *