CategoriesPorady

Dlaczego Twój pies nie powinien jeść zbyt szybko i jak temu zaradzić

Dlaczego Twój pies nie powinien jeść zbyt szybko i jak je spowolnić

Niektóre psy jedzą tak szybko, że wydaje się, że jedzenie znika, zanim usłyszysz, jak miska uderza o podłogę. Patrzysz w dół, a oni patrzą na ciebie, machają ogonem i zastanawiają się, co będzie dalej.

Dlaczego psy pożerają jedzenie? Każdy pies jest inny i istnieje wiele możliwych wyjaśnień zbyt szybkiego ucztowania. Być może uważają, że muszą konkurować o zasoby. A może tak bardzo kochają swój obiad, że nie mogą się doczekać, aż zje go w całości (często to słyszymy od klientów, którzy niedawno przeszli na świeżą żywność). Miło jest widzieć, jak szczenię cieszy się posiłkiem, ale istnieje wiele dobrych powodów, aby zachęcać go do jedzenia w wolniejszym tempie. Oto dlaczego i jak to zrobić oraz ryzyko, na jakie narażony jest Twój pies w przypadku fast foodów.

Dlaczego psy nie powinny jeść zbyt szybko

Zbyt szybkie jedzenie może stanowić poważne zagrożenie dla psa. 

Po pierwsze, psy, podobnie jak ludzie, mogą się udławić. Próba połknięcia dużych kawałków jedzenia lub smakołyków bez odpowiedniego ich przeżucia zwiększa ryzyko, że tak się stanie.

Podobnie jak u ludzi, którzy nie pilnują tempa posiłków, pożeranie jedzenia bezmyślnie może wywołać u psa wymioty.

Głównym zagrożeniem dla zdrowia psa, który pochłania posiłek, zwłaszcza duży, są wzdęcia. Wzdęcie lub rozszerzenie żołądka (GDV) jest nagłym stanem medycznym, a minuty mogą zadecydować o życiu lub śmierci psa. Poznaj oznaki wzdęć i natychmiast zabierz psa do weterynarza, jeśli podejrzewasz, że może je mieć.

Jak zachęcić psa do wolniejszego jedzenia

Jedzenie jest powszechnie stosowane jako nagroda dla psów, które pomyślnie ukończyły zadania szkoleniowe, więc możesz zobaczyć, jak trudne może być „wyszkolenie” psa w zakresie spowolnienia jedzenia. Możesz jednak skorzystać z faktu, że masz kontrolę nad tym, kiedy, gdzie i jak Twój przyjaciel biesiaduje. Oto kilka typowych metod:

Używaj gier mózgowych

Jeśli spowolnisz jedzenie psa za pomocą układanki lub innego narzędzia stymulującego umysł, uzyskasz wiele korzyści. Oprócz dłuższego czasu na jedzenie, będą także ćwiczyć umysł, a sprawność umysłowa jest dla szczeniąt tak samo istotna, jak różnorodność fizyczna.

Typowe gry umysłowe, które mogą spowolnić czas posiłku, obejmują:

  • Miska z puzzlami, powolny podajnik lub puzzle z jedzeniem. Istnieje wiele dostępnych na rynku opcji stworzonych specjalnie do tego celu, ale możesz także stworzyć własną „miskę z puzzlami”. Na przykład: Połóż drugą, mniejszą, czystą miskę do góry nogami w tej, której zwykle używa Twój pies, zachęcając go do poruszania się po pierścieniu wokół niej w celu zdobycia pożywienia.
  • Mrożona gumowa zabawka z wydrążonym środkiem do nadziewania jedzeniem.
  • Sesja szkoleniowa, podczas której niewielkie ilości posiłku psa stanowią nagrodę za każdy sukces.

Podawaj częściej, mniejsze posiłki

Gry intelektualne poprawiają jakość życia psów, niezależnie od tego, czy mają one skłonność do szybkiego karmienia, czy nie, dlatego są naszym preferowanym sposobem pomagania im w jedzeniu w odpowiednim tempie. Ale jeśli nie działają, masz inne możliwości.

Wśród nich: podziel jedzenie na częstsze, mniejsze posiłki, które łącznie zawierają tę samą liczbę kalorii.

Zmień środowisko

Obecność kota lub innego psa w czasie posiłku może sprawić, że niektóre psy pomyślą, że muszą się pospieszyć i zjeść, zanim stracą świeżą, pożywną karmę. Trzymanie zwierząt oddzielnie, gdy w pobliżu znajduje się jedzenie, może pozwolić im się zrelaksować.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jedno z powyższych podejść będzie skuteczne. Jeśli jednak nadal masz problemy, nie wahaj się skontaktować z weterynarzem lub wykwalifikowanym trenerem, który może mieć inne pomysły na przejście Twojego psa na bardziej wyluzowany sprzęt gastronomiczny.

Porozmawiaj ze swoim weterynarzem

Jeśli Twój pies je z większą pilnością, mimo że jego jedzenie jest takie samo, być może warto udać się do weterynarza. Możliwe, że fizyczne zmiany w organizmie Twojego psa lub jego zdolności do wchłaniania składników odżywczych powodują, że czuje się on bardziej głodny. Weterynarz może również dowiedzieć się, czy Twój pies potrzebuje ogólnie więcej jedzenia, aby zapewnić prawidłowe odżywianie.

Kiedy już wykluczysz przyczyny pośpiesznego jedzenia Twojego psa, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest proste: spowolnić je.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *