CategoriesRasy psów

Charcik włoski – opis rasy i charakterystyka.

charcik włoski

Charcik włoski był ulubieńcem szlachcianek we Włoszech w średniowieczu. Jednak oprócz bycia arystokratycznymi towarzyszami, te małe charty miały prędkość, wytrzymałość i determinację do polowania na drobną zwierzynę. Dziś są to psy rodzinne, podziwiane za swoją urodę i atletyczność.

Charcik włoski dobrze przystosowuje się do życia w mieszkaniu i jest kochającym towarzyszem dla wszystkich domowników, w tym dzieci i innych psów. Nawet początkujący właściciele psów pokochają te łatwe w pielęgnacji pupile. Jednak nie radzą sobie dobrze, gdy są zostawiane same na długie godziny w ciągu dnia. Są bardzo wrażliwe i potrzebują towarzystwa. Okaż swojemu pupilowi miłość, na jaką zasługuje, i zapewnij mu mnóstwo energicznej zabawy oraz ćwiczeń, a zyskasz oddanego, najlepszego futrzanego przyjaciela!

Przy rozważaniu zakupu charta włoskiego, warto przede wszystkim rozważyć adopcję z organizacji ratunkowych lub schronisk, aby zapewnić kochający dom psu w potrzebie. Jeśli jednak zdecydujesz się na zakup szczeniaka charta włoskiego, kluczowe jest, aby wybrać renomowanego hodowcę. Przeprowadź dokładne badania, aby upewnić się, że hodowca przestrzega etycznych praktyk i priorytetowo traktuje dobro swoich psów. Renomowani hodowcy chartów włoskich kładą nacisk na zdrowie i temperament swoich psów, przeprowadzają niezbędne badania zdrowotne oraz zapewniają szczeniętom wychowanie w troskliwym środowisku. Takie podejście gwarantuje, że przyjmiesz do domu zdrowego i szczęśliwego pupila, jednocześnie zniechęcając do nieetycznych praktyk hodowlanych.

charcik włoski opis rasy
charcik włoski opis rasy

Szybkie Fakty o Charcik włoski

Pochodzenie: Charty włoskie pochodzą ze starożytnego Egiptu i regionu Morza Śródziemnego. Stały się popularne we Włoszech, gdzie były hodowane jako towarzysze dla królewskich i szlacheckich rodzin.

Rozmiar: Są to małe psy, zazwyczaj ważące od 3,5 do 7 kg i mierzące od 33 do 46 cm wysokości w kłębie.

Długość życia: 12 do 15 lat.

Temperament: Są to łagodne, czułe i zabawne psy. Dobrze dogadują się z dziećmi i innymi zwierzętami.

Potrzeby dotyczące ruchu: Charty włoskie są stosunkowo łatwe w utrzymaniu i nie wymagają dużej ilości ćwiczeń. Jednak lubią bawić się w aportowanie i regularnie spacerować.

Szkolenie: Charciki włoskie są inteligentne i stosunkowo łatwe do szkolenia. Mogą być jednak uparte, więc ważne jest, aby być cierpliwym i konsekwentnym w treningu.

Pielęgnacja: Mają krótką, gładką sierść, która jest łatwa w pielęgnacji.

Zdrowie: Zazwyczaj są to zdrowe psy, ale są podatne na pewne problemy zdrowotne, takie jak choroby serca, problemy z oczami i alergie. Ważne jest, aby regularnie zabierać psa do weterynarza na kontrolę, aby wcześnie wykryć wszelkie problemy zdrowotne.

Charty włoskie były podziwiane przez pisarzy i poetów przez wieki i zostały uwiecznione w dziełach znanych autorów, takich jak William Shakespeare i Charles Dickens.

Tika the Iggy to gwiazda chartów włoskich w mediach społecznościowych. Możesz śledzić jej przygody na Instagramie i TikToku.

Cesarzowa Katarzyna II z Rosji – znana z serialu Hulu „The Great” – była znana ze swojej miłości do swojego charta włoskiego, Zemiry.

Charcik włoski – Przegląd

Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki, być może widziałeś charta włoskiego na starych portretach, uwiecznionego razem ze swoimi szlachetnymi właścicielami przez znanych artystów. Ten smukły, elegancki pies jest najmniejszym przedstawicielem chartów – grupy psów hodowanych do polowania i pościgu – i jest blisko spokrewniony ze swoim znacznie większym kuzynem, chartem angielskim. Zwinny i atletyczny, ma małe, muskularne ciało i elegancki, wysoki chód.

IG, lub Iggy, jak jest często nazywany, zachował instynkt do polowania na drobną zwierzynę i będzie gonił wszystko, co się rusza. Potrafi osiągnąć prędkość do 40 km/h, więc jeśli się wymknie, nie będzie łatwo go złapać. Mimo że jest mały, ma mnóstwo energii i docenia wiele okazji do ćwiczeń. W formie IG może nawet być dobrym partnerem do biegania.

Charcik włoski ma łagodną osobowość, jest kochający i czuły wobec członków rodziny, ale często jest powściągliwy lub nieśmiały w stosunku do obcych. Pomimo swojej łagodnej natury, ma zaskakująco głęboki, duży szczek, co czyni go dobrym stróżem – chociaż jest zbyt mały, aby swoje szczeki poprzeć faktyczną ochroną.

To inteligentna rasa, którą można łatwo wyszkolić, ale trzeba sprawić, żeby szkolenie było dla niego zabawą, aby pokonać jego postawę „co ja z tego będę miał?”. Dobrze wyszkolony może błyszczeć w sportach dla psów, takich jak posłuszeństwo, agility i rally. Atletyczny, gracyjny IG wydaje się stworzony do agility, a wiele z nich uwielbia ten sport i radzi sobie w nim doskonale.

Szczeniaki charta włoskiego mają trudności z nauką czystości. Jak wiele małych ras, IG może być trudny do wyszkolenia w zakresie załatwiania się, a niektóre psy nigdy nie są całkowicie godne zaufania w domu. Poza okazjonalnym sprzątaniem, życie z Iggym jest zarówno spokojne, jak i pełne energii. Uwielbia przytulać się do swoich ludzi przez chwilę, a potem biegać po domu i skakać po meblach i stołach.

Temperament charta włoskiego może czasami wydawać się koci. Jak koty, Iggy kocha wysokie miejsca i często można go znaleźć siedzącego na oparciach krzeseł, na parapetach lub na innych wysokich miejscach, do których może się dostać. Starsze IG są bardziej spokojne i będą się przytulać do Ciebie na Twoim fotelu, po prostu ciesząc się dniem. W słoneczne dni spodziewaj się, że Twój IG będzie się opalał na podwórku, co jest jednym z jego ulubionych zajęć. Kocha ciepło i jest wybredny, jeśli chodzi o zimno lub mokro. Nie jest niczym niezwykłym, że właściciele IG mają zadaszone miejsce na podwórku, aby ich psy mogły załatwiać się w deszczowe dni, nie mocząc łapek.

W nocy będzie się zakopywał pod kołdrą na Twoim łóżku. Twój IG będzie domagał się uwagi, jeśli poczuje, że jest ignorowany. Prywatność staje się odległym wspomnieniem, gdy masz charta włoskiego, ponieważ będzie Cię wszędzie śledził. Jest też ciekawski i będzie badał wszystko, co przyciągnie jego uwagę.

Charcik włoski to jeden z tych małych psów z wielką osobowością. Jest czuły, zaborczy i kochający, z wdziękiem wkradając się w Twoje życie. Jeśli możesz zapewnić mu uwagę, ćwiczenia i trening, których potrzebuje – nie wspominając o mnóstwie miłości – chart włoski może stać się eleganckim i kochanym dodatkiem do Twojego domu.

Charcik Włoski – Historia

Charty włoskie to stara rasa, a psy przypominające je mogły istnieć już od ponad dwóch tysięcy lat. Miniaturowe charty przedstawiane są na 2000-letnich artefaktach pochodzących z terenów dzisiejszej Turcji i Grecji, a wykopaliska archeologiczne ujawniły szczątki małych chartów.

Chociaż pierwotne przeznaczenie rasy zostało utracone w historii, charty włoskie mogły służyć do polowań na drobną zwierzynę oprócz bycia psem do towarzystwa. W średniowieczu rasa ta dotarła do południowej Europy i cieszyła się ogromną popularnością wśród arystokracji, szczególnie we Włoszech – stąd jej nazwa.

Wiele chartów włoskich zostało upamiętnionych wraz ze swoimi właścicielami na portretach słynnych artystów, takich jak Pisanello i Giotto di Bondone. W XVII wieku charty włoskie dotarły do Anglii, gdzie podobnie jak we Włoszech znalazły wielu zwolenników wśród szlachty. Wśród królewskich właścicieli na przestrzeni wieków można wymienić Marię, królową Szkotów, księżniczkę Annę Duńską, Karola I, Fryderyka Wielkiego Pruskiego i królową Wiktorię, za której panowania popularność rasy osiągnęła szczyt.

American Kennel Club zarejestrował swojego pierwszego charta włoskiego w 1886 roku, a hodowcy amerykańscy zaczęli rozwijać tę rasę w Stanach Zjednoczonych. Chociaż populacja chartów włoskich w Ameryce była niewielka, mogły one pomóc w uratowaniu rasy przed wyginięciem. Podczas I i II wojny światowej, kiedy hodowla psów stała się nieosiągalnym luksusem dla większości ludzi, liczba chartów włoskich w Anglii niebezpiecznie spadła. Za każdym razem po zakończeniu wojny hodowcy brytyjscy wykorzystywali te hodowane w Ameryce charty włoskie do odbudowania rasy w Europie.

Dziś Charcik włoski przeżywają swój renesans, a współcześni właściciele psów na nowo odkrywają eleganckie małe charty, które od co najmniej 2000 lat cieszą swoich ludzkich towarzyszy.

Charcik Włoski – Rozmiar

Charty włoskie osiągają wysokość w kłębie od 33 do 38 cm (13 do 15 cali). Waga waha się od 3 do 4,5 kg (6 do 10 funtów), przy czym niektóre osobniki mogą osiągać nawet 6,5 lub 7 kg (14 lub 15 funtów).

charcik włoski charakterystyka
charcik włoski charakterystyka

Charcik Włoski – Charakter

Charcik włoski jest psem wrażliwym, czujnym, inteligentnym i lubiącym się bawić. Jest uczuceniowy wobec swojej rodziny, uwielbia się przytulać i trzymać blisko ciebie cały dzień. Osoby obce mogą zobaczyć bardziej nieśmiałą i powściągliwą stronę jego osobowości.

Na temperament psa wpływa wiele czynników, w tym dziedziczność, szkolenie i socjalizacja. Szczenięta o dobrym temperamencie są ciekawe i zabawne, chętne do zbliżania się do ludzi i bycia trzymane przez nich. Wybierz szczeniaka ze środka psiego miotu, nie tego, który znęca się nad rodzeństwem, ani tego, który chowa się w kącie. Zawsze spotkaj się przynajmniej z jednym z rodziców – zwykle dostępna jest matka – aby upewnić się, że mają miły temperament, który ci odpowiada. Spotkanie się z rodzeństwem lub innymi krewnymi rodziców również pomaga ocenić, jak będzie wyglądało szczenię, gdy dorośnie.

Podobnie jak wszystkie psy, szczenięta charta włoskiego potrzebują wczesnej socjalizacji – wystawienia na działanie wielu różnych ludzi, widoków, dźwięków i doświadczeń – gdy są młode. Socjalizacja pomaga upewnić się, że Twój szczeniak IG wyrośnie na zrównoważonego psa. Zapisywanie go do psiego przedszkola to świetny początek. Regularne zapraszanie gości, zabieranie go do ruchliwych parków, sklepów zezwalających na wstęp psów i na spacery, aby poznać sąsiadów, również pomoże mu w doskonaleniu umiejętności społecznych.

Gdy traktuje się go surowo, chart włoski może stać się strachliwy lub opryskliwy. Podobnie jak inne charty, może mieć nastawienie „co w tym dla mnie?” do szkolenia, więc najlepiej sprawdzą się u niego metody motywacyjne, które wykorzystują zabawę, przysmaki i pochwały, aby zachęcić psa do poprawnego wykonania zadania, a nie karanie go za popełnienie błędu.

Charcik Włoski – Zdrowie

Charty włoskie są ogólnie zdrowe, ale podobnie jak wszystkie rasy, są podatne na niektóre schorzenia. Nie wszystkie charty włoskie zachorują na którąkolwiek z tych chorób, ale ważne jest, aby być ich świadomym, jeśli rozważasz tę rasę.

Przy wyborze charta włoskiego należy oczekiwać zaświadczeń o stanie zdrowia od Orthopedic Foundation for Animals (OFA) dla dysplazji stawów biodrowych (o ocenie „fair” lub lepszej), dysplazji łokciowej, niedoczynności tarczycy i choroby von Willebranda; z Uniwersytetu Auburn na temat trombopatii; oraz od Canine Eye Registry Foundation (CERF) potwierdzającego, że oczy są zdrowe. Możesz potwierdzić zaświadczenia o stanie zdrowia, sprawdzając stronę internetową OFA (offa.org).

Zaćma

Zaćma to zmętnienie soczewki oka, które powoduje trudności w widzeniu. Oko (oczy) psa będą miały mętny wygląd. Zaćma zazwyczaj występuje w starszym wieku i czasami można ją chirurgicznie usunąć, aby poprawić wzrok psa.

Choroba von Willebranda

Jest to zaburzenie krwi, które występuje zarówno u ludzi, jak i u psów. Wpływa na proces krzepnięcia krwi z powodu zmniejszenia czynnika von Willebranda we krwi. Pies dotknięty chorobą von Willebranda będzie miał objawy takie jak krwawienie z nosa, krwawiące dziąsła, przedłużone krwawienie po operacji i przedłużone krwawienie podczas cykli cieczkowych lub po porodzie. Czasami krew jest obecna w stolcu. Choroba ta zwykle jest diagnozowana u psa w wieku od 3 do 5 lat i nie może być wyleczona. Można ją jednak kontrolować za pomocą leczenia, które obejmuje kauteryzację lub zszywanie ran, transfuzje czynnika von Willebranda przed operacją oraz unikanie niektórych leków.

Zwyrodnienie ciała szklistego

Ciało szkliste to przezroczysta galareta będąca największą strukturą oka. Zdrowe ciało szkliste jest niezbędne dla prawidłowego widzenia. Jeśli ciało szkliste staje się mętne, upłynnia się lub przesuwa się z miejsca, widzenie może być upośledzone lub utracone. Uważa się, że stan ten jest dziedziczny, ale dokładny sposób dziedziczenia nie jest znany.

Postępujący zanik siatkówki (PRA)

Jest to degeneracyjne zaburzenie oka, które ostatecznie powoduje ślepotę z powodu utraty fotoreceptorów z tyłu oka. PRA można wykryć na wiele lat przed tym, jak pies zacznie wykazywać jakiekolwiek objawy ślepoty. Na szczęście psy mogą używać swoich innych zmysłów, aby zrekompensować ślepotę, a niewidomy pies może żyć pełnym i szczęśliwym życiem. Reputacyjni hodowcy co roku certyfikują oczy swoich psów u weterynarza okulisty i nie hodują psów z tą chorobą.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to nienormalnie niski poziom hormonu produkowanego przez tarczycę. Łagodnym objawem choroby może być bezpłodność. Bardziej oczywiste objawy to otyłość, apatia, ospałość, opadanie powiek, niski poziom energii i nieregularne cykle cieczkowe. Sierść psa staje się szorstka i krucha, zaczyna wypadać, a skóra staje się twarda i ciemna. Niedoczynność tarczycy można leczyć codziennym podawaniem leków, które muszą być kontynuowane przez całe życie psa. Pies otrzymujący codzienne leczenie tarczycy może żyć pełnym i szczęśliwym życiem.

Choroba Legg-Calve-Perthesa

Zazwyczaj jest to choroba małych ras, która jest deformacją głowy kości udowej w stawie biodrowym i może być mylona z dysplazją stawu biodrowego. Powoduje zużycie i zapalenie stawów. Może być naprawiona chirurgicznie, a rokowania są dobre z pomocą terapii rehabilitacyjnej po zabiegu.

Zwichnięcie rzepki

Znane również jako „wypadanie kolana”, jest to częsty problem u małych psów. Powodowane jest, gdy rzepka, która ma trzy części — kość udową, rzepkę i piszczel — nie jest prawidłowo ustawiona. Powoduje to kulawiznę w nodze lub nieprawidłowy chód psa. Jest to choroba obecna od urodzenia, chociaż rzeczywiste przemieszczenie lub zwichnięcie może nastąpić dopiero później. Tarcie spowodowane zwichnięciem rzepki może prowadzić do zapalenia stawów, degeneracyjnej choroby stawów. Istnieją cztery stopnie zwichnięcia rzepki, od stopnia I, okazjonalnego przemieszczenia powodującego chwilową kulawiznę w stawie, do stopnia IV, w którym skręt piszczeli jest poważny, a rzepka nie może być ręcznie ustawiona na właściwe miejsce. Daje to psu wygląd nogi na kształt litery O. Poważne stopnie zwichnięcia rzepki mogą wymagać naprawy chirurgicznej.

Dysplazja stawu biodrowego

Dysplazja stawu biodrowego to dziedziczna wada, w której kość udowa nie pasuje ściśle do panewki stawu biodrowego. Dysplazja stawu biodrowego może występować z objawami klinicznymi lub bez nich. Niektóre psy wykazują ból i kulawiznę jednej lub obu tylnych nóg. W miarę starzenia się psa może rozwinąć się zapalenie stawów. Rentgenowskie badanie przesiewowe w kierunku dysplazji stawu biodrowego przeprowadzane jest przez Orthopedic Foundation for Animals lub University of Pennsylvania Hip Improvement Program. Psy z dysplazją stawu biodrowego nie powinny być hodowane. Zapytaj hodowcę o dowód, że rodzice byli testowani pod kątem dysplazji stawu biodrowego i zostali uznani za wolnych od problemów.

Alergie

Alergie to częste schorzenie u psów. Alergie pokarmowe u psów są identyfikowane i leczone poprzez eliminację określonych pokarmów z diety psa, aż do odkrycia przyczyny. Alergie kontaktowe są spowodowane reakcją na coś, co dotyka psa, jak pościel, proszki przeciwpchełne, szampony dla psów lub inne chemikalia. Leczenie polega na identyfikacji i usunięciu przyczyny alergii. Alergie wziewne są spowodowane przez alergeny unoszące się w powietrzu, takie jak pyłki, kurz i pleśń. Odpowiednie leki na alergie wziewne zależą od nasilenia alergii. Infekcje uszu są częstym efektem ubocznym alergii wziewnych.

Padaczka

Charcik włoski może cierpieć na padaczkę, zaburzenie powodujące napady u psa. Padaczkę można leczyć lekami, ale nie można jej wyleczyć. Pies może prowadzić pełne i zdrowe życie, jeśli padaczka jest odpowiednio zarządzana.

Wnętrostwo

Wnętrostwo to stan, w którym jedno lub oba jądra psa nie schodzą, i jest to częste u małych psów. Jądra powinny całkowicie zejść do 2 miesiąca życia szczeniaka. Jeśli jądro jest zatrzymane, zwykle jest niefunkcjonalne i może stać się rakowe, jeśli nie zostanie usunięte. Zalecanym leczeniem jest kastracja psa. Podczas kastracji wykonuje się małe nacięcie, aby usunąć niezstąpione jądro(-a); normalne jądro, jeśli jest, usuwa się w zwykły sposób.

Przetoka wrotno-systemowa (PSS)

Jest to nieprawidłowy przepływ krwi między wątrobą a resztą ciała. Jest to problem, ponieważ wątroba odpowiada za detoksykację organizmu, metabolizowanie składników odżywczych i eliminację leków. Objawy mogą obejmować, ale nie ograniczają się do, zaburzeń neurobehawioralnych, braku apetytu, hipoglikemii (niskiego poziomu cukru we krwi), przerywanych problemów żołądkowo-jelitowych, problemów z układem moczowym, nietolerancji leków i zahamowania wzrostu. Objawy zazwyczaj pojawiają się przed ukończeniem dwóch lat. Pomocna może być operacja korekcyjna oraz specjalna dieta.

Opieka nad Chartem Włoskim

Charty włoskie (znane również jako IG) mają krótką sierść i łatwo się trzęsą, więc nie są rasą do życia na zewnątrz. Muszą przebywać w domu z rodziną, zwłaszcza w złych warunkach pogodowych. Aby zapewnić swojemu chartowi włoskiemu komfort podczas chłodnych spacerów na zewnątrz, załóż mu sweter lub kurtkę.

Podczas ciepłej pogody chroń jego delikatną skórę za pomocą kremu przeciwsłonecznego dla psów. Wiele chartów włoskich rozwija raka skóry, prawdopodobnie dlatego, że uwielbiają leżeć na słońcu, więc nie pozwól swojemu psu „piec się” przez godziny.

Te małe psy mają dużo energii, zwłaszcza jako szczenięta i młode dorosłe osobniki, ale w starszym wieku często dostosowują się do poziomu aktywności swoich właścicieli. Codzienny spacer pomoże twojemu chartowi włoskiemu zużyć nadmiar energii, ale upewnij się, że trzymasz go na smyczy. Mimo że jest mały, ma ten sam instynkt do pościgu co większy chart i rzuci się za wiewiórką, królikiem lub czymkolwiek innym, co przebiegnie obok. Smycz to jedyna nadzieja na zatrzymanie go.

Jego instynkt łowiecki oznacza również, że będziesz potrzebować solidnego ogrodzenia na podwórku. Charcik włoski są świetnymi skoczkami, więc nie zakładaj, że mały, czterostopowy mur wystarczy, aby go zatrzymać. Nie używaj również podziemnego ogrodzenia elektrycznego; chwilowy wstrząs nie powstrzyma twojego charta włoskiego, jeśli zobaczy coś, co chce gonić.

IG są inteligentne i łatwe do trenowania, jeśli masz odpowiednie podejście. Jak inne charty, zwykle podchodzą do treningu z filozofią „Co ja z tego będę miał?”. Motywacyjne metody szkoleniowe — te, które używają jedzenia, pochwał i zabawy jako nagród za poprawne wykonanie zadania, zamiast karania za błędy — są najlepszym sposobem na przekonanie ich, że chcą robić to, o co ich prosisz. A ponieważ mają krótki czas koncentracji, typowy dla chartów, najlepiej jest utrzymywać sesje treningowe krótkie i przyjemne.

Jak wiele małych psów, nie tak łatwo przychodzi im nauka czystości. Nawet przy cierpliwości i konsekwencji możesz nigdy nie odnieść pełnego sukcesu. Głównym powodem, dla którego ludzie oddają swoje charty włoskie do grup ratowniczych lub schronisk dla zwierząt, jest to, że nie mogli ich nauczyć czystości. Surowa kara przyniesie odwrotny skutek, często powodując, że pies stanie się bojaźliwy lub nawet agresywny. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie drzwi dla psa, aby mógł wychodzić i wchodzić, kiedy tylko zechce.

Charty włoskie mogą również nauczyć się korzystać z kuwety, choć nie zawsze działa to dobrze, jeśli masz więcej niż jednego IG, ponieważ może to oznaczać częstsze sprzątanie. Zapobiegaj wypadkom, zabierając swojego charta włoskiego na zewnątrz, gdy tylko da ci jakiekolwiek znaki, że musi iść — nie czekaj „jeszcze minuty”. Możesz nauczyć charta włoskiego, że na dworze jest miejsce na załatwianie się, ale jeśli oznacza to wyjście na deszcz lub śnieg, lub jeśli nie ma natychmiastowego dostępu do podwórka, wolałby załatwić się w domu.

Karmienie Charta Włoskiego

Rekomendowana dzienna porcja: 1/2 do 3/4 filiżanki wysokiej jakości, wysokokalorycznej suchej karmy dziennie, podzielona na dwa posiłki. Ilość jedzenia, jaką spożywa dorosły pies, zależy od jego wielkości, wieku, budowy, metabolizmu i poziomu aktywności. Psy są różne, tak jak ludzie, i nie wszystkie potrzebują takiej samej ilości jedzenia. Prawie oczywiste jest, że bardzo aktywny pies potrzebuje więcej jedzenia niż pies leniwy.

Jakość kupowanej karmy dla psa również ma znaczenie — im lepsza karma, tym bardziej odżywcza będzie dla twojego psa i tym mniej będziesz musiał jej wsypywać do miski. Utrzymuj swojego charta włoskiego w dobrej kondycji, odmierzać jego jedzenie i karmić go dwa razy dziennie, zamiast zostawiać jedzenie na cały czas.

Jeśli nie jesteś pewien, czy twój pies ma nadwagę, wykonaj test wzrokowy i dotykowy. Najpierw spójrz na niego z góry. Powinieneś widzieć wcięcie w talii. Następnie połóż ręce na jego grzbiecie, kciuki wzdłuż kręgosłupa, z palcami rozłożonymi w dół. Powinieneś czuć, ale nie widzieć jego żeber bez konieczności mocnego naciskania. Jeśli nie możesz, potrzebuje mniej jedzenia i więcej ćwiczeń. Aby uzyskać więcej informacji na temat karmienia swojego charta włoskiego, zapoznaj się z naszymi wytycznymi dotyczącymi wyboru odpowiedniej karmy, karmienia szczeniaka i karmienia dorosłego psa.

Sierść i Pielęgnacja – Charcik włoski

Krótka sierść charta włoskiego wygląda na błyszczącą jak satyna i jest miękka w dotyku. Występuje we wszystkich odcieniach płowego, kremowego, czerwonego, niebieskiego lub czarnego, jednolita lub z białymi znaczeniami. Jednym z atutów posiadania charta włoskiego jest to, że jego sierść nie linieje zbyt mocno i jest łatwa w pielęgnacji. Wystarczy go szczotkować, gdy się zakurzy, i kąpać, gdy wytarza się w czymś brzydko pachnącym — co jest jego ulubioną aktywnością.

Szczotkuj zęby swojego charta przynajmniej dwa do trzech razy w tygodniu, aby usunąć nagromadzony kamień nazębny i bakterie, które się w nim gromadzą. Codzienne szczotkowanie jest jeszcze lepsze, jeśli chcesz zapobiec chorobom dziąseł i nieświeżemu oddechowi.

Obcinaj pazury raz lub dwa razy w miesiącu, jeśli pies nie ściera ich naturalnie, aby zapobiec bolesnym pęknięciom i innym problemom. Jeśli słyszysz, jak stukają o podłogę, są zbyt długie. Pazury psa mają w sobie naczynia krwionośne i jeśli przytniesz je za mocno, możesz spowodować krwawienie — a pies może nie chcieć współpracować następnym razem, gdy zobaczy obcinaczki do pazurów. Jeśli nie masz doświadczenia w obcinaniu pazurów psa, poproś weterynarza lub groomera o wskazówki.

Uszy powinny być sprawdzane co tydzień pod kątem zaczerwienienia lub nieprzyjemnego zapachu, co może wskazywać na infekcję. Sprawdzając uszy psa, przetrzyj je wacikiem zwilżonym delikatnym, zrównoważonym pH środkiem do czyszczenia uszu, aby zapobiec infekcjom. Nie wkładaj niczego do kanału słuchowego; czyść tylko zewnętrzną część ucha. Zacznij przyzwyczajać swojego charta do szczotkowania i badania już jako szczeniaka.

Często dotykaj jego łap — psy są wrażliwe na dotyk w tym obszarze — oraz zaglądaj do jego pyska. Spraw, aby pielęgnacja była pozytywnym doświadczeniem pełnym pochwał i nagród, co ułatwi weterynaryjne badania i inne zabiegi, gdy pies będzie dorosły. Podczas pielęgnacji sprawdzaj, czy nie ma ran, wysypek lub oznak infekcji, takich jak zaczerwienienie, tkliwość lub stan zapalny na skórze, w nosie, w pysku, oczach oraz na łapach. Oczy powinny być przejrzyste, bez zaczerwienienia czy wydzieliny. Twoje dokładne cotygodniowe badanie pomoże wczesne wykryć potencjalne problemy zdrowotne.

Charcik Włoski a Dzieci i Inne Zwierzęta

Charty włoskie mogą dobrze współpracować z dziećmi, ale ze względu na ich mały i delikatny wygląd, szczególnie ważne jest, aby nauczyć dzieci, że pies jest żywym zwierzęciem, a nie zabawką, i musi być traktowany z miłością i szacunkiem. Wielu hodowców nie sprzedaje szczeniąt do domów, w których są dzieci młodsze niż dziesięć lat.

Jak w przypadku każdej rasy, zawsze należy uczyć dzieci, jak podchodzić i dotykać psy oraz zawsze nadzorować wszelkie interakcje między psami a małymi dziećmi, aby zapobiec gryzieniu lub ciągnięciu za uszy czy ogon z obu stron. Należy nauczyć dziecko, aby nigdy nie podchodziło do psa, gdy ten je lub śpi, ani nie próbowało zabierać mu jedzenia.

Żaden pies, niezależnie od tego, jak przyjazny, nie powinien być pozostawiony bez nadzoru z dzieckiem. Charty włoskie zazwyczaj dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, chociaż może być konieczne, aby mieć na nie oko, gdy bawią się z większymi psami, które mogłyby przypadkowo je zranić podczas zabawy.

Grupy Ratunkowe Charcik Włoski

Charty włoskie są często kupowane bez pełnego zrozumienia, jakie wymagania wiążą się z posiadaniem tej rasy. Wiele chartów włoskich potrzebuje adopcji lub tymczasowego domu. Istnieje wiele organizacji ratunkowych, których nie wymieniliśmy.

Charty charciaki SOS do adopcji

Pomoc Chartom Stowarzyszenie

Organizacje Rasy Chart Włoski

Znalezienie renomowanego hodowcy psów jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie podejmiesz, wprowadzając nowego psa do swojego życia. Renomowani hodowcy są zaangażowani w hodowlę zdrowych, dobrze zsocjalizowanych szczeniąt, które będą doskonałymi towarzyszami. Przeprowadzają badania zdrowotne swoich psów hodowlanych, socjalizują szczenięta od najmłodszych lat i zapewniają wsparcie przez całe życie psa.

Z drugiej strony, hodowcy działający na mniejszą skalę, często zainteresowani są bardziej zyskiem niż produkcją zdrowych, dobrze przystosowanych psów. Mogą nie przeprowadzać badań zdrowotnych swoich psów hodowlanych i nie socjalizować szczeniąt prawidłowo. W rezultacie, szczenięta od takich hodowców są bardziej narażone na problemy zdrowotne i behawioralne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *