CategoriesRasy psów

Akita Inu rasa psów: Piękno, Lojalność i Siła

akita inu

Spis treści:

Wprowadzenie

Akita Inu to jedna z najbardziej uznanych i szanowanych ras psów na świecie. Pochodząca z Japonii, ta majestatyczna rasa posiada unikalne cechy fizyczne i charakterystyczne właściwości, które ją wyróżniają. W tym artykule zapoznamy się bliżej z rasą Akita Inu i dowiemy się, dlaczego jest tak uwielbiana przez wielu miłośników psów.

Historia rasy Akita Inu

Rasa ta ma długą i fascynującą historię. Pochodzi z regionu Akita w północnej części Japonii. Rasa ta wywodzi się z psów Matagi Inu, które były używane do polowań na dzikie zwierzęta, takie jak niedźwiedzie i dziki. Akita zyskała na popularności jako pies stróżujący, towarzysz samurajów oraz symbol lojalności i odwagi.

Wygląd i charakterystyka

Akita Inu to imponujący pies o silnej i muskularnej budowie ciała. Ma charakterystyczną szeroką głowę, trójkątne oczy i stojące uszy. Ich sierść jest gęsta, podwójna i może występować w różnych kolorach, takich jak biała, rude, brązowa lub pręgowana. Akita Inu emanuje pewnością siebie i godnością, co nadaje jej majestatyczny wygląd.

Pod względem charakteru, Akita Inu jest niezwykle lojalna wobec swojej rodziny. Są to psy wyjątkowo odważne, inteligentne i niezależne. Pomimo swojej dumy, Akita Inu może być również czuła i przyjacielska, zwłaszcza wobec swoich bliskich.

Wychowanie i szkolenie

Wychowanie Akita Inu wymaga cierpliwości i konsekwencji. Są to psy o silnej woli i niezależnym charakterze, dlatego ważne jest, aby rozpocząć trening i społeczne wprowadzanie ich do młodego wieku. Pozytywne wzmocnienie, nagrody i konsekwentne zasady są kluczowe dla skutecznego szkolenia Akita Inu.

Zdrowie i pielęgnacja

Akita Inu jest zazwyczaj zdrową rasą, ale podobnie jak wiele większych ras psów, mogą być podatne na pewne problemy zdrowotne. Jednym z nich jest dysplazja stawu biodrowego, dlatego ważne jest monitorowanie stanu stawów i regularne wizyty u weterynarza. Akita Inu ma także skłonność do nadwagi, dlatego dieta i regularna aktywność fizyczna są kluczowe dla utrzymania ich w dobrej kondycji.

Jeśli chodzi o pielęgnację, sierść Akita Inu wymaga regularnego szczotkowania, zwłaszcza w okresie linienia, gdy mogą gubić dużo włosów. Ich uszy i zęby również wymagają regularnej higieny, aby uniknąć infekcji i problemów zdrowotnych.

Akita jako pies rodzinny

Mimo swojego silnego charakteru, Akita Inu może być wspaniałym psem rodzinnym. Są oddane i opiekuńcze wobec swoich bliskich, w tym dzieci. Ważne jest jednak, aby zapewnić odpowiednie wprowadzenie i nadzór, zwłaszcza w obecności małych dzieci. Akita Inu potrzebuje również odpowiedniego treningu społecznego, aby nauczyć się, jak zachowywać się w różnych sytuacjach i wobec obcych.

Akita jako pies stróżujący

Dzięki swojej odwadze i czujności, Akita Inu może być doskonałym psem stróżującym. Są świadomi swojego terytorium i gotowi bronić swojej rodziny w razie potrzeby. Jednak należy pamiętać, że należy zapewnić im odpowiednie szkolenie, aby kontrolować ich instynkty i reakcje.

Ciekawostki o rasie

 • Akita Inu jest uważana za jedną z najstarszych ras psów na świecie.
 • Hachiko, słynny Akita Inu, znany jest z wiernego czekania na swojego właściciela na dworcu kolejowym przez ponad 9 lat po jego śmierci.
 • Akita Inu była również używana jako pies bojowy i stróżujący podczas II wojny światowej.

Podsumowanie

Akita Inu to rasa psów o imponującym wyglądzie, silnym charakterze i niezwykłej lojalności. Są to psy, które wymagają odpowiedniego szkolenia, socjalizacji i pielęgnacji, ale nagroda za inwestycję jest niezwykle wartościowa. Bez względu na to, czy szukasz wiernego towarzysza rodzinnego czy skutecznego psa stróżującego, Akita Inu może być doskonałym wyborem dla prawdziwego miłośnika psów.

 • Hike Holistic Salmon – Karma dla psów dorosłych z Łososiem 65%
  Hike Holistic Salmon – Hipoalergiczna karma dla psów dorosłych z Łososiem 65%
  7,00 299,00 
 • Produkt w promocji
  karma dla szczeniaków bez zbóż łosoś
  Hike Holistic Salmon Puppy – Karma dla szczeniąt szkocki Łosoś 65%
  89,00 249,00 

  Poprzednia najniższa cena: 89,00 .

 • przysmak ryba dla psa
  Hike Holistic Treats Przysmak 80% RYBY ŁOSOŚ PSTRĄG 100g
  15,00 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *