CategoriesPorady

Węglowodany w diecie psa – Jak działają w organizmie.

Węglowodany w diecie psa

Węglowodany w diecie psa
Łatwo znaleźć sprzeczne opinie na temat węglowodanów w karmach dla psów. Dietetycy zwierząt promują wiele korzyści płynących z węglowodanów, ale inne głosy wydają się je dyskredytować. Chociaż prawdą jest, że przodkowie Twojego psa, wilki, stosowali dietę wysokobiałkową, błędem jest twierdzenie, że węglowodany nie są w stanie zapewnić wartości w dzisiejszej diecie Twojego psa.

Chcemy pomóc Ci dokonać świadomego wyboru dla Twojego psa. Wyjdźmy poza argumenty „karma dla psów bez zbóż kontra bezzbożowa” i zagłębimy się w naukę stojącą za dietą węglowodanową i bogatą w białko.

Zrozumienie węglowodanów
Porozmawiajmy o węglowodanach. „Węglowodany” to jeden z trzech makroskładników odżywczych, które dostarczają organizmowi energii i pomagają mu funkcjonować (pozostałe dwa makroskładniki dostarczające energię to tłuszcz i białko). Źródła węglowodanów dla psów obejmują skrobię, cukier i błonnik.

Skrobie i cukry: Przyswajalne węglowodany, które dostarczają organizmowi energii potrzebnej do biegania.
Błonnik: może być rozpuszczalny lub nierozpuszczalny. Chociaż błonnik nie jest uważany za źródło energii dla psów (więcej o tym później), błonnik odgrywa kluczową rolę w pomaganiu układowi trawiennemu psa płynnie.


Czy psy mogą trawić węglowodany zawarte w karmie dla psów?


Absolutnie. Przyjrzyjmy się (uproszczonej) strukturze chemicznej węglowodanów i zrozummy, jak działają w organizmie, zanim zagłębimy się w niektóre z bardziej dyskutowanych pytań.

Skrobie i cukry składają się ze związanych cząsteczek cukru prostego w kształcie sześciokąta (monosacharydów). Organizm Twojego psa nie może wykorzystywać energii z węglowodanów, dopóki nie zostaną oddzielone monosacharydy.

Schemat monosacharydów

Enzymy, które umożliwiają psu rozkładanie cukrów i skrobi na użyteczne części, są wytwarzane w trzustce i jelicie cienkim. Kiedy spożywane są źródła złożonych węglowodanów w diecie dla psów, takie jak zboża, enzymy są uwalniane i zaczynają rozkładać skrobię i cukry na monosacharydy. Gdy węglowodany zostaną „odcięte”, organizm psa wchłania glukozę do jelit, krwi i wątroby, gdzie są one następnie przekształcane w łatwo dostępne i wydajne źródło energii.

Enzymy rozbijające monosacharydy

Porozmawiajmy teraz o błonniku. Błonnik jest węglowodanem i składa się z tych samych prostych cegiełek cukru, co opisane powyżej skrobie i cukry. Różnica polega jednak na tym, jak bloki są ze sobą połączone. Psy nie wytwarzają enzymów niezbędnych do zerwania wiązań we włóknie, więc nie mogą przekształcić włókna w łatwo dostępne źródło energii. Błonnik jednak korzystnie wpływa na organizm psa, utrzymując prawidłowe procesy trawienne na dwa sposoby:

Rozpuszczalny/fermentujący błonnik, występujący w wielu pełnych ziarnach, jest pożywieniem dla „dobrych” bakterii jelitowych, które z kolei produkują wolne kwasy tłuszczowe, które odżywiają komórki okrężnicy psa i utrzymują zdrowy układ trawienny.
Nierozpuszczalny/niefermentujący błonnik pomaga absorbować wodę w jelitach i promować motorykę jelit (przenoszenie rzeczy w dół przewodu pokarmowego).
Krótko mówiąc, psy mogą trawić węglowodany zawarte w karmie dla psów i mogą je dobrze trawić. W rzeczywistości psy są w stanie przekształcić niektóre źródła węglowodanów w cukry proste, które są łatwo przyswajalne. Ich ciała są dobrze zaprojektowane do przetwarzania węglowodanów i czerpania z nich korzyści.

Węglowodany w diecie psa kontra białko i tłuszcz dla energii


Gdy psy są karmione kompletną i zbilansowaną dietą, węglowodany mogą pomóc psom nie tylko przetrwać, ale i dobrze się rozwijać.

Organizm psa (i Twoje) może rozkładać białka, tłuszcze i węglowodany na energię. Ale jest różnica między energią dostarczaną przez węglowodany a energią znajdującą się w tłuszczu i białku. Węglowodany są stosunkowo proste i bezpośrednio rozkładają i wydobywają energię. Organizm Twojego psa najpierw rozkłada węglowodany, a inne składniki odżywcze rozkłada tylko wtedy, gdy nie ma już węglowodanów.

Kiedy organizm psa przetwarza białka na energię, musi najpierw rozbić je na małe łańcuchy białek zwane peptydami, a następnie rozbić je na aminokwasy, a następnie użyć jeszcze więcej energii, aby rozbić te aminokwasy na glukozę (proces zwany glukoneogenezą). energię, którą ciało może wykorzystać. To dłuższy, bardziej wymagający wysiłku proces.

Chociaż wielu właścicieli psów uwielbia pomysł karmienia ich dietą o wysokiej zawartości białka, jej główną zaletą jest dostarczanie aminokwasów do budowy ciała psa. Węglowodany są najskuteczniejszym źródłem energii.

Karmienie pełnowartościową i zbilansowaną dietą


Wszyscy chcemy podejść do żywienia naszych psów w sposób, w jaki by je naturalnie, ale dzisiejsze psy przeszły długą drogę od swoich mięsożernych przodków. Psy domowe są wszystkożerne i jako takie mogą i powinny być karmione, a węglowodany zawarte w karmie pomagają Twojemu psu żyć długo i szczęśliwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *