CategoriesPorady Zdrowie

Ochrona psa przed kleszczami tego lata

kleszcz u psa

Zapobieganie pchłom i kleszczom u psów, choć zawsze niezbędne, może nabrać większego znaczenia tego lata. Eksperci z Weather Channel przewidują, że populacja kleszczy wzrośnie w tym roku do rekordowego poziomu. Ponieważ kleszcze nie dyskryminują wieku, niezależnie od tego, czy Twój pies jest szczeniakiem, dorosłym czy starszym psem, dobrze jest uczyć się i być przygotowanym, aby Ty i Twój pies mogliście spędzić beztroskie lato i upewnić się, że aktualne leki na pchły i kleszcze to świetny pierwszy krok.

Jak usunąć kleszcza z mojego psa?

Usunięcie kleszcza powinno nastąpić w momencie, gdy zauważysz kleszcza na swoim psie. Nawet jeśli pies otrzymał preparat przeciw kleszczom, może minąć trochę czasu, zanim lek zacznie działać w celu ich usunięcia. Kleszcze zwykle nie przenoszą choroby do około 24 do 48 godzin po przywiązaniu, więc jednym ze sposobów na zapewnienie najlepszej ochrony przed kleszczami dla psów jest sprawdzanie, czy nie ma kleszczy, gdy wejdą one do domu. Jeśli znajdziesz jakieś, usuń je natychmiast. W ten sposób pokonasz długą drogę, aby chronić swojego psa przed chorobami.

Centrum Kontroli Chorób zaleca następujące kroki, aby bezpiecznie usunąć kleszcza psa:

Oczyść dotknięty obszar alkoholem.
Użyj pęsety z cienką końcówką, aby chwycić kleszcza jak najbliżej powierzchni skóry.
Pociągnij w górę ze stałym, równym naciskiem. Nie skręcaj ani nie szarp kleszcza; może to spowodować oderwanie części gębowych kleszcza i pozostanie w skórze. Unikaj kontaktu z krwią kleszcza, który może przenosić infekcję na twojego psa lub na ciebie.
Jeśli części gębowe kleszcza odłamią się w skórze psa, usuń je pęsetą. Jeśli nie jesteś w stanie ich skutecznie usunąć, pozostaw je i pozwól skórze się zagoić.
Po usunięciu kleszcza dokładnie oczyść miejsce ukąszenia i dłonie alkoholem.
Zadzwoń do weterynarza na dokładkę. Może chcieć zbadać twojego psa, zwłaszcza jeśli w twojej okolicy szerzą się pewne choroby odkleszczowe.

Jakie są objawy chorób odkleszczowych u psów?

Nawet jeśli zauważyłeś i usunąłeś kleszcza u swojego psa, ważne jest, aby mieć oko na jego zdrowie i zachowanie, aby monitorować wszelkie objawy chorób przenoszonych przez kleszcze. Powszechne choroby przenoszone przez kleszcze obejmują boreliozę i gorączkę plamistą Gór Skalistych, ale istnieje kilka innych. Jeśli Twój pies ma którykolwiek z poniższych objawów, natychmiast zabierz go do weterynarza na badanie.

Opuchnięte lub „gorące” stawy
Gorączka
Zmęczenie lub letarg
Brak apetytu
Sztywne stawy
Obrzęk węzłów chłonnych
Cieknące oczy i nos
Krwotok z nosa
Wymioty
Problemy ze wzrokiem
Blade dziąsła
Krwawa biegunka

Kiedy powinienem uważać na psie pchły?

Kleszcze to nie jedyny letni wróg, przed którym musisz chronić swojego psa. Pchły zaczynają stanowić problem, gdy temperatura osiąga od 16 stopni i więcej, a wilgotność wzrasta do 75 do 85 procent. Pchły zwykle rozprzestrzeniają się w wyniku kontaktu z innym zwierzęciem, ponieważ nie są w stanie latać, więc mają tendencję do przeskakiwania z żywiciela na żywiciela.

Objawy pcheł u psów

Najczęstszym objawem występowania pcheł u psa jest nadmierne swędzenie spowodowane ukąszeniami pcheł, które w niektórych przypadkach może stać się ciężkie u psów o wrażliwej skórze. Zanim zobaczysz pchły, możesz najpierw zauważyć „pchły brud” (małe ciemne plamki na skórze), który w rzeczywistości jest odchodem pcheł składającym się głównie z krwi psa.

Pchły unikają światła. Jeśli uważasz, że Twój pies ma pchły, dobrze jest poszukać ich w miejscach bardziej pokrytych sierścią lub na wewnętrznej stronie ud. Widoczne są pchły, ponieważ są one wielkości główki szpilki i mają ciemnomiedziany kolor.

Jak pozbyć się pcheł na psie?

W celu odpowiedniego leczenia pcheł u psów najlepiej skonsultować się z weterynarzem, który może zalecić rozwiązania doustne lub miejscowe, aby szybko rozwiązać problem. Chociaż niektóre z nich mogą być dostępne bez recepty, może być konieczne zastosowanie leczenia przeciwpchelnego na receptę dla twojego psa. Te zabiegi zazwyczaj działają na dwa sposoby: zabijają same pchły lub zabijają jaja pcheł i przerywają cykl życia. Usuwanie pcheł może być trudnym procesem i ważne jest, aby współpracować z weterynarzem w celu omówienia planu leczenia dla Twojego zwierzaka, a także środowiska, aby przerwać cykl życia pcheł.

Szukasz więcej wskazówek dotyczących zapobiegania pchłom i kleszczom? Skonsultuj się ze swoim weterynarzem – będzie miał najlepszy wgląd w trendy dotyczące pcheł i kleszczy w Twojej okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *