CategoriesLifestyle Porady

Wszystko o nagrodach – nagradzanie psa

nagradzanie psa

Nagradzanie psa. Nagrody odgrywają ważną rolę w kontaktach z naszymi psimi towarzyszami. W końcu psy chętnie powtarzają rzeczy, które uważają za przynoszące im korzyści. Korzyść jest postrzegana jako nagroda za zachowanie, które pies wykazał wcześniej. Ułatwia to nauczenie psa czegoś, ale równie łatwo jest nieświadomie nagrodzić psa za coś, czego nie chcesz.

Co pies postrzega jako nagrodę?

Są różne rodzaje nagród, są też różnice indywidualne.

Smakołyki: Smakołyki to pierwsza rzecz, o której myśli większość ludzi i słusznie. Smaczny smakołyk to łatwy sposób na nagrodzenie psa w odpowiednim momencie. Jeśli na przykład szkolisz swojego psa, aby przyszedł na wezwanie, możesz dać mu smakołyk od razu, blisko Ciebie, kiedy przyjdzie do Ciebie.

Ulubiona zabawka: trzymanie zabawki lub chwilowa zabawa z tobą jest alternatywą dla smakołyków, jeśli pies nie reaguje wystarczająco lub w ogóle na jedzenie.

Uwaga: uwaga w postaci głaskania lub przyjaznego głosu to kolejny rodzaj nagrody. Oba można również połączyć z przysmakiem.

Eliminacja nieprzyjemnego uczucia: wychodzisz na spacer z psem, ale pies nie zwraca na ciebie uwagi i biegnie za daleko. W odpowiedzi chowasz się. Kiedy twój psi towarzysz to zauważy, poczuje się zdenerwowany, co jest dość niewygodne. Gdy tylko cię odnalazło, uczucie zniknęło i jest szczęśliwe. To jest jego nagroda. To uczy go, jak lepiej śledzić was, gdy was dwoje nie ma.

Coś, czego by teraz chciało: idziesz na spacer ze swoim futrzanym przyjacielem na smyczy. Widzi przed sobą towarzysza zabaw i chce do niego podejść. Ale to nie powinno po prostu uciekać, kiedy zdejmujesz smycz. Zamiast tego musi czekać na pozwolenie. Gdy zdejmiesz smycz, niech twój pies usiadł obok ciebie i patrzył na ciebie. Dopiero teraz dajesz pozwolenie w nagrodę za spokojne oczekiwanie i nawiązanie kontaktu wzrokowego.    

Kiedy pies postrzega coś jako nagrodę?

Po pierwsze, cokolwiek użyjesz jako nagrody, musi być atrakcją dla twojego psa. Jeśli twój pies myśli: „To miłe, ale niekoniecznie muszę to mieć”, to nie zadziała. Poza tym nagroda powinna być czymś, co nie zawsze jest dostępne. Jeśli Twój psi towarzysz otrzymuje smakołyki bez powodu, zabawka, której używasz jako nagrody, leży w domu lub jeśli jest nadmiernie głaskana, przytulana i „gadała”, nie będzie miała motywacji do zrobienia czegoś, aby na nią zasłużyć. Nagroda traci również swoją wartość, jeśli otrzymuje ją za każde małe ćwiczenie, które już umie wykonać.

Wabienie, nagradzanie, przekupywanie

Wabienie : Powiedzmy, że twój wciąż „ignorant” ma nauczyć się siedzieć. Następnie możesz trzymać smakołyk nad jego głową w pozycji, która każe mu usiąść, a tym samym zwabić go na początku do pożądanej pozycji. Kiedy siedzi, dostaje smakołyk.

Nagroda:   Twój pies wie, jak siedzieć. Mówisz „usiądź” i to robi. Dopiero teraz wyjmujesz smakołyk z kieszeni.

Nagradzanie: Twój pies wie, jak siedzieć, ale nie robi tego, kiedy tak mówisz. Zamiast tego czeka. Pokazujesz mu smakołyk, a potem siada. Teraz to wyraźnie twój pies cię szkolił, a nie na odwrót.

Nieświadome niewłaściwe nagradzanie

Może się to zdarzyć szybciej niż myślisz! Jeden z typowych scenariuszy obejmuje ciągnięcie za smycz. Pies ciągnie do znaku zapachowego, a człowiek poddaje się i idzie razem z nim. To sprawia, że ​​dotarcie do zapachu jest nagrodą za ciągnięcie. Albo możesz siedzieć przy posiłku i twój pies się nudzi. Szczeka na ciebie niecierpliwie. Patrzysz na niego i uspokajasz go, głaszcząc lub rozmawiając z nim. To wystarczy, by być postrzegane jako nagroda za szczekanie. Często nawet samo spojrzenie wystarczy, by uznać je za pochwałę lub gniewne „nie”. We wszystkich tych przypadkach pies otrzymał to, czego chce: Twoją uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *