CategoriesPorady

Szczekanie psa nadmierne – co zrobić, gdy twój pies jest zbyt głośny.

Szczekanie psa. Tak jak ludzki język jest wieloaspektowy i uniwersalny, szczekanie pozwala psu na przekazywanie wielu różnych wiadomości w różnych sytuacjach.

Szczekanie może sygnalizować swojemu człowiekowi prośbę, np. „Hej, chcę wyjść na zewnątrz!” Może również generować ostrzeżenie, takie jak „Jesteś na moim terytorium!” Lub może po prostu służyć do zabawy, gdy pies ma niewiele do roboty.

Instynktowne zachowanie psa, szczekanie od czasu do czasu przypomina ci, że twój pies nadal jest poprostu psem. Jednak ciągłe szczekanie może być destrukcyjne, jeśli nie wręcz denerwujące. Na szczęście istnieją sposoby na zapobieganie lub ograniczanie problematycznego szczekania.

Szczekanie psa – Przyczyny nadmiernego szczekania

Najczęściej szczekanie wynika z nudy, strachu lub frustracji.

Jeśli nie słyszysz szczekania psa, ale słyszysz o tym od sąsiadów, prawdopodobnie Twój pies szczeka z nudów, gdy nie ma Cię w pobliżu. Krótko mówiąc, lubią szczekać; to sposób na zajmowanie się sobą, kiedy zostają sami.

Z drugiej strony szczekanie ze strachu jest reakcją na stres. Jest to spowodowane czymś nieznanym psu, takim jak nagły hałas lub szczekanie innego psa.

Szczekanie ze strachu może również wynikać z widoków i dźwięków, które pies uważa za niepokojące, takich jak deskorolki lub syreny. W takich przypadkach psy szczekają, aby wysłać jasny komunikat temu, co je przeraża: trzymaj się z daleka!

Trzeci rodzaj to szczekanie z frustracji. Dzieje się tak, gdy psu odmawia się dostępu do czegoś, czego rozpaczliwie pragnie, na przykład ulubionej zabawki, kawałka steku lub teriera po drugiej stronie ogrodzenia.

Jak można się domyślić, leczenie szczekania różni się w zależności od przyczyny.

szczekanie psa

Leczenie szczekania ze strachu

Dla przestraszonego szczekacza odczulanie — proces usuwania lęku wokół negatywnego bodźca — może być bardzo skutecznym leczeniem.

Jak w przypadku każdej procedury mającej na celu złagodzenie stresu psa, skorzystanie z pomocy renomowanego trenera jest doskonałym wyborem. Tymczasem oto pomysł, jak to działa:

Powiedzmy, że twój pies szczeka na mężczyzn z brodami. Zacznij od poproszenia brodatego przyjaciela, aby stanął w odpowiedniej odległości od ciebie i twojego psa, na tyle daleko, aby twój pies mógł zobaczyć mężczyznę, ale nadal był spokojny, podczas gdy nagradzasz psa za to, że nie szczeka.

Bardzo stopniowo zbliżaj się do brodatego mężczyzny; Daj swojemu psu smakołyki, gdy jest cicho.

W końcu dojdziesz do punktu, w którym twój pies będzie mógł z radością przejść obok brodatego nieznajomego bez żadnej reakcji na stres. Zajmuje to jednak tygodnie, więc nie oczekuj całkowitego rozwiązania w ciągu jednego popołudnia. Ponownie, profesjonalne doradztwo jest kluczowe w przypadku tego rodzaju leczenia.

Kiedy źródło szczekania jest rzadkie lub jednorazowe i nie wymaga odczulania — na przykład Twój pies dostrzega nad głową balon na gorące powietrze — oprzyj się pokusie pocieszenia psa. To tylko wzmocni ideę, że to, na co szczekają, jest naprawdę przerażające i warte twojej uwagi.

Zamiast tego przekieruj ich — odciągnij psa od okna pysznym smakołykiem. Kiedy już zwrócisz na to uwagę, powiedz swojemu psu, aby usiadł lub położył się i nagrodź go za odpowiedź.

Szczekanie z nudów

Podobnie jak w przypadku wielu niechcianych zachowań, szczekanie można znacznie zmniejszyć, jeśli Twój pies ma wystarczająco dużo ćwiczeń umysłowych i fizycznych.

Zostaw im dużo do zrobienia, gdy nie ma cię w pobliżu. Zamroź zabawkę KONG nadziewaną masłem orzechowym lub jedzeniem dla niemowląt i daj im ją tuż przed wyjściem z domu. Lub ukryj małe smakołyki lub zabawki w domu, aby mogły je znaleźć podczas Twojej nieobecności.

Co być może najważniejsze, upewnij się, że mają dużo ćwiczeń, aby były śpiące, a nie podenerwowane, gdy są same.

Szczekanie z frustracji

W przypadku psów, które szczekają, gdy są sfrustrowane, eliminuj bodziec, gdy tylko jest to możliwe.

Jeśli prowokujący do szczekania beagle obok jest zawsze na werandzie między 18:00 a 19:00, może to być dobry moment, aby zabrać psa na spacer.

Lub jeśli twój pies jest podniecony przez wiewiórki biegające po twoim podwórku, rozważ postawienie stracha na wróble, aby odstraszyć małe zwierzęta.

Zajęcia z posłuszeństwa i szkolenia w domu mogą również pomóc w powstrzymaniu szczekania, ucząc kontroli impulsów. Im częściej Twój pies jest proszony o wykonanie określonego zachowania, zanim dostanie to, czego chce – na przykład usiąść przed otrzymaniem smakołyka – tym lepiej będzie mógł się kontrolować.

jak zapobiegać szczekaniu psa

Zapobieganie szczekanie psa

W większości przypadków im bardziej pewny siebie i zadowolony jest pies, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zaszczeka.

Utrzymuj swojego psa pobudzonego psychicznie i fizycznie; uspołecznij je z jak największą liczbą różnych ludzi, miejsc i zwierząt; i upewnij się, że przyciągają uwagę, której potrzebują i na którą zasługują.

Zapewnienie im wielu możliwości wyboru odpowiedniego zachowania jest kluczem do wzajemnie szczęśliwego związku.

Konkluzja: Szczekanie jest naturalną formą ekspresji dla twojego psa; całkowite wyeliminowanie go nie jest ani zdrowe, ani humanitarne. Jednak dzięki wysiłkowi i właściwej taktyce można rozwiązać problem szczekania, jeśli nie w znacznym stopniu temu zapobiec.

Czy twój pies za dużo szczeka? Jakie metody okazały się pomocne w zmniejszeniu ich problemów ze szczekaniem? Daj nam znać w komentarzach poniżej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *